Вуличний дизайн. Чому нам не потрібні смуги руху, на яких можна розмістити танк

1708 0
Чому не тільки стан покриття відрізняє наші дороги від європейських.
Ілюстративне фото

Ілюстративне фото

Чернівецькі дороги складно назвати безпечними. Перше, що спадає на думку стан їхнього покриття та ями. Навколо ліквідації цих проблем вибудовують рішення про безпеку на дорозі. А дарма! Координатор напряму «Безпечні вулиці» ГО «Буковинська агенція регіонального розвитку» Богдан Старик пише, чому треба думати системніше про дизайн вулиці. 

Мало хто задумується над тим, від чого залежить безпека на дорозі. І навіть тоді, коли люди про це думають, то на думку в першу чергу спадає контроль поліцією за дотриманням правил дорожнього руху водіями. Але це твердження є правильним лише частково. Важливим фактором, що впливає на безпеку, є інфраструктура, тобто дизайн вулиці. На жаль, усі наші вулиці спроектовані і побудовані за застарілими радянськими стандартами, які були націлені на автомобілізацію суспільства і максимальне усунення пішоходів та велосипедистів з міст. В цей час практично усі європейські міста зорієнтовані в протилежному напрямку і розвивають інфраструктуру, спрямовану на комфортне пересування дорогою в першу чергу пішоходів і, безумовно, безпеку усіх учасників руху.

То ж повернімося до безпеки. Більшості людей доволі важко уявити, як поєднуються слова «безпека», «дизайн» і «дорога», але ці речі є взаємопов’язаніими. Якщо в дизайні інтер’єрів звичними речами є столи, стільці і люстри, то у дизайні доріг такими ж є острівці безпеки, підвищені пішохідні переходи,тактильна плитка, антикишені і зменшені радіуси повороту.

Часто в наших новинах інформують про наслідки ДТП на дорогах і мало уваги приділяють тому, що провокує аварії. За 2017 рік на українських дорогах загинуло більше трьох тисяч людей та відбулось більше 146 тисяч дорожньо-транспортних пригод. Майже половини цих трагедій можна було би легко уникнути за умови, що уся інфраструктура доріг відповідала би сучасним стандартам безпеки. Адже в такому випадку більшість аварій були би просто неможливими.

Читайте також: В Україні пропонують значно збільшити штраф за непристебнутий пасок безпеки

До найпоширеніших провокаторів ДТП можна віднести занадто широку проїжджу частину. Існує легенда, що за часів СРСР вулиці проектували таким чином, щоб на одній смузі руху для автомобілів поміщався один танк. Чим ширша смуга, тим вільніше себе на ній почуває водій автівки. Він збільшує швидкість, а кут огляду стає меншим. Тому, коли на погано освітленому переході з’являється пішохід, реакція водія буде вкрай загальмованою. Якщо звернутися до цифр, то в Україні смуги руху мають ширину не меншу за 3.75 метри, в той час, як в Європі три метри. І цих трьох метрів цілком вистачає для нормального проїзду транспорту.

Ще одним фактором, який спричиняє ДТП, є великі радіуси поворотів: чим більший радіус, тим довше пішохід перебуває на проїжджій частині, а автомобіль входить в поворот з вищою швидкістю. Це робить ситуацію на дорозі ще небезпечнішою.

До поширених місць концентрації ДТП належать перехрестя, адже саме на них взаємодіють абсолютно всі учасники руху. На жаль, більшість перехресть не мають нічого спільного з безпечною дорожньою інфраструктурою. Задля безпеки вони мають бути максимально компактними. Це означає, що усі, хто перетинають перехрестя, мають перебувати на ньому мінімальну кількість часу. Згадані раніше радіуси мають бути максимально зменшеними, а фази світлофора ідеально налаштованими.

Також слід звернути увагу на освітлення пішохідних переходів. Лише в останні роки в Україні та в Чернівцях починають про це думати і експериментувати. Не завжди це роблять вдало. Зокрема, мигаючі знаки пішохідного переходу або жовтий мерехтливий сигнал біля знаку, не привертають увагу водія до переходу, а навпаки, можуть відволікати, адже водій бачить лише мигаючий знак, а не пішохода.Тому найправильнішим і найдієвішим видається контрастне освітлення переходів. Геніально і просто:)

Давайте порівняємо дві умовні дороги. Перша має чотири смуги, вузький тротуар та нерегульовані пішохідні переходи (без світлофорного регулювання). Друга дві смуги руху з мінімально дозволеною шириною, велодоріжки, достатньо широкі і зручні тротуари, нормальні паркувальні місця, а всі пішохідні переходи обладнані світлофорами. Уявили? А тепер самі собі дайте відповідь на запитання, яка дорога є безпечнішою для усіх учасників руху. 

Саме з таких дрібних і непомітних речей складається безпека руху. Так, це не є просто, але й чогось нереального в цьому немає, адже все це винайшли до нас – нам треба лише впровадити. 

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

 

 

Новини від KINOafisha.ua.
Загрузка...
Загрузка...
Кінотеатр Планета кіно IMAX (Львів).

Коментарі (0)

Додати коментар