Чому перспектива призначення дострокових виборів міського голови – малоймовірна

805 0
Яка є альтернатива для Олексія Каспрука.
Фото: ТРК Буковина

Фото: ТРК Буковина

Минулого тижня 29 депутатів Чернівецької міської ради припинили повноваження чернівецького міського голови Олексія Каспрука. Тепер його повноваження виконує секретар міської ради Василь Продан. Радник з питань децентралізації Центру місцевого самоврядування Тарас Прокоп пише про те, чи довго буде керувати містом секретар та чи зможе група депутатів, яка відправила мера у відставку, висунути на наступних виборах кандидата, який отримає підтримку чернівчан.

Ситуація із зняттям міського голови не нова: 31 березня 2011 року 42 депутати відправили у відставку Миколу Федорука, який став міським головою, отримавши 62,95% голосів виборців. Після цього, протягом трьох років обов’язки міського голови виконував член Партії регіонів Віталій Михайлішин. Тільки завдяки Революції Гідності Верховна Рада призначила позачергові вибори, які відбулися 25 травня 2014 року, на яких перемогу здобув Олексій Каспрук.

Якщо тоді довелося чекати на призначення виборів три роки, то скільки нам очікувати тепер? У своїх інтерв’ю секретар міської ради Василь Продан говорить, що очікує, що вибори міського голови відбудуться вже цього року. Згідно з законодавством, десь так воно би мало бути.

Відчувши на собі недосконалість законодавства та можливість групам впливів, незважаючи на результати виборів, відправляти міських голів у відставку, Микола Федорук, ставши народним депутатом, ініціював внесення зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування». Згідно зі змінами після дострокового припинення повноважень сільського, селищного чи міського голови, Верховна Рада має розглянути клопотання про призначення позачергових виборів відповідного голови у дев’яностоденний термін. Але чи працює ця норма? Насправді – ні. Показовим прикладом є ситуація призначення виборів міського голови в Луцьку. 3 лютого 2017 року помер луцький міський голова Микола Романюк. Станом на зараз в Луцьку так і не призначили вибори міського голови. До цього часу в місті велася активна політична боротьба за крісло секретаря, оскільки після раптової смерті міського голови секретарем була представниця Самопомочі, яка не влаштовувала політичні групи Волині. Відтак на цю посаду обрали представника партії «Батьківщина». Таким чином, політичним групам простіше поставити своїх людей на посаду секретаря і керувати містом, аніж приймати участь у виборах, що не дає точного результату і потребує значних ресурсів. Луцьк – не єдиний приклад. За словами представників профільного комітету Верховної Ради, на даний момент, близько сотні міст та сіл очікують на призначення виборів, але рішення так і немає. Тому перспектива призначення виборів міського голови Чернівців у визначений законом термін – досить туманна. Це, ймовірно, прекрасно розуміли і організатори відставки.

Інший, більш ймовірний варіант виходу із ситуації – добиватися рішення суду про незаконність рішення міської ради. Таким шляхом пішов міський голова Миколаєва Олександр Сенкевич. Його відправили у відставку 5 жовтня 2017-го року, а вже в березні 2018-го суд першої інстанції визнав протиправним рішення сесії. А нещодавно, 27 липня, Одеський апеляційний адміністративний суд відхилив апеляцію депутатів на попереднє рішення суду.

Відправити у відставку міського голову можна тільки у випадку, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Суд скасував відповідне рішення Миколаївської міської ради, оскільки у відповідному рішенні не було наведено достатньо аргументів. Ймовірно, що така сама ситуація буде і з поновленням на посаді Олексія Каспрука. Але є одне але.

Аргументація щодо відставки міського голови Миколаєва була викладена у рішенні в п’яти абзацах, а у випадку з чернівецьким міським головою обґрунтування викладено окремим додатком у 17-ти пунктах на 41 сторінці. Навіть якщо у звинуваченнях немає ніяких підстав, суд все-одно буде розглядати кожен пункт окремо і вивчати матеріали по кожному звинуваченню. Якщо суд в Миколаєві з 5 абзацами обґрунтування затягнувся на 10 місяців, то скільки може тривати справа із вивченням всіх 17-ти пунктів обґрунтування?  

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста. Чернівці» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.


Новини від KINOafisha.ua.
Загрузка...
Загрузка...
Кінотеатр Планета кіно IMAX (Львів).

Коментарі (0)

Додати коментар