Чи можна у Львові народити безкоштовно?

17816 3
…Можна. Але більшість породіль не ризикує грати в «лотерею», а натомість воліє покласти гроші в кишеню лікареві, який ні про що не просив.
Фото: klife.com.ua

Фото: klife.com.ua

Ви, напевно, чули історії про пологові будинки, де породіллям доводилось платити буквально за все, аж до склянки води чи відкритої кватирки у вікні. Проте завжди є люди, які стверджують, що нічого не платили та народили без проблем. Поспілкувавшись із породіллями, Марічка Цигилик зрозуміла, що медикам «дякують» радше за інерцією чи для того, щоб бути «як усі», а не з необхідності.

Молодий батько виносить свого новонародженого сина з дверей пологового будинку. Назустріч йому йде інший чоловік із рожевою повітряною кулькою в руці. В іншій руці в нього п’ятдесят гривень. Зараз він «подякує» купюрою медсестрі, яка одягне й винесе його доньку. Поки на Львівщині планують запровадити офіційно платні пологи, всі знають: хочеш народжувати – готуй «подяки» лікареві, акушеру, неонатологу, медсестрам, палатному лікарю, санітаркам… Донести сумки до пологового залу, застелити ліжко чи передати харчі, принесені рідними – все це платні послуги. Розповідають, що в одному з пологових санітарки самі говорять пацієнткам та їхнім рідним, скільки що коштуватиме.

Читайте також: Скільки насправді коштують «безкоштовні» пологи

Зазвичай вагітна жінка та її родина обирають собі акушера-гінеколога, «у якого народжуватимуть», заздалегідь, дослухаючись до рекомендацій друзів і знайомих та дописів на тематичних форумах в інтернеті. Те, що обраний лікар береться приймати пологи (у разі кесарського розтину – оперувати) саме в цієї жінки, автоматично передбачає неформальну грошову винагороду, хоч як ви її назвете – подякою чи хабарем. Суму очікуваної подяки також доведеться з’ясовувати у знайомих та на форумах – обережні лікарі ніколи не озвучують її прямим текстом. Проте перед тим, як виписати пацієнтку з пологового, подбають про те, щоб усамітнитись із кимось із родичів породіллі в безпечному місці та дати змогу «подякувати».

«Роботу акушера-гінеколога неможливо переоцінити, – каже Юлія, яка домовлялась із лікарем і заплатила йому за роботу. – Вони щодня відповідають за чуже життя й отримують за це мізерну зарплатню. Будь-яка кваліфікована робота має бути гідно оплачена. Надто ж коли все добре пройшло. Зараз наперед ніхто нічого не вимагає й навіть мало хто конкретну суму подяки називає. Чому я не можу віддячити лікареві від щирого серця за докладені зусилля? Якщо мені буде добре і моїй дитині теж, я буду щиро вдячна за це». Вона вважає, що необхідність платити лікарям відпаде, якщо вони отримуватимуть адекватну зарплатню.

Є й інший варіант: ні з ким не домовлятись, а коли настане час, приїхати до пологового та народжувати з тим лікарем, який чергує. Львів’янка Катерина, яка народжувала в такий спосіб, запевняє: «До мене було таке ж ставлення, як і до тих, що платили».

Читайте також: Платні пологи. Як зробити цю послугу якісною і справедливою

Щоправда, є й такі, хто вважає за необхідне платити черговому лікареві. Адже, як пояснює львів’янка Ольга, «потім буде соромно в очі дивитись».

Багато хто з породіль уважає ризикованим народження в чергового лікаря. Породіллі, їхні чоловіки на батьки не хочуть перетворювати пологи на «лотерею», не знаючи, наскільки компетентна людина їх прийматиме. «90% до чергових іти не хоче, бо не відомо, до кого попадеш. Але, якби мені сподобалося ставлення й людина, я б і черговому подякувала. Як на мене, заплатити лікареві, чия робота того варта, можна. Ніхто не виживе на смішну зарплату у три тисячі гривень», – пояснює свою логіку інша жінка, Оксана.

«Якщо ви попередньо домовляєтесь із лікарем, звісно, потрібно йому заплатити, – каже Соломія. – Адже він витрачає на вас час, який міг би провести зі своєю сім’єю. А якщо на чергову бригаду їхати, то не бачу сенсу їм віддячувати – вони виконують свою роботу й отримують зарплатню».

Ірина платила за пологи двічі, але тепер шкодує про це. «Я мала промиті мізки та була залякана, – пояснює вона. – Шкода, що була дурна, бо гроші – досить великі, до речі – не застрахували ні від негативу, ні від наслідків для здоров’я. Тепер уважаю, що платити поза касою – хабарництво, і за це має бути соромно». Вона вважає, що платити лікареві можна лише офіційно та принципово звертається лише до приватних лікарів, а тих медиків, які вимагають «подяки», закликає звільняти.

Серед порад на тематичних форумах можна побачити й таку: не поспішайте «дякувати» лікареві відразу після пологів, адже щастя молодих батьків затьмарює розум і змушує бути занадто щедрими.

«Ми з чоловіком хотіли подякувати лише лікареві, розповідає Наталя. – Але після пологів я попросила чоловіка заплатити й акушерці, яка дуже добре виконала свою роботу. А заплановану винагороду лікареві збільшити майже в півтора рази за те, що пологи були такими легкими. Тут, звісно, гормони щастя відіграли свою роль». Тепер Наталя шкодує про свою щедрість. А медсестрам і санітаркам не дякувала принципово: «Всі привітно й люб’язно ставились і допомагали нам. Ми повернулись додому зі стосом двадцяти- та п’ятдесятигривневих купюр, приготованих для дрібних “подяк”».

Зазвичай люди, які «дякують» лікарям, припускають, що ті дотрималися б клятви Гіппократа та виконали б свої обов’язки так само ретельно, якби не отримали неформальної винагороди, та виправдовують свої дії замалою зарплатнею медиків. Львів’янка Уляна, натомість, уважає, що ця практика є несправедливою: «Лікар, якому ви покладете гроші в кишеню, використовує державне приміщення, електрику, воду, ресурс чергової бригади – акушера, неонатолога, санітарки… Все це мало би бути офіційно оплачено».

Читайте також: «У Києві люблять львівських пацієнтів: щойно переступили поріг, а вже шукають, кому заплатити»

Можливо, офіційно платні пологи допоможуть викорінити традицію платити за послуги, вже оплачені державою. Особливо якщо разом із запровадженням цієї опції буде посилено відповідальність лікарів за порушення закону. А батькам більше не доведеться переживати незручні моменти, запихаючи гроші в кишеню лікареві, який на словах відмовляється від винагороди.  Головне пам’ятати: жодні хабарі чи «подяки» не застрахують від лікарської помилки чи недбалості. І навпаки – ймовірно, що черговий лікар врятує життя.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

 


Читайте також:
13 Лютого, 2018 22:40
Оксана Давати хабарі так само протизаконно, як і брати їх. Думаю треба карати обидвох порушників, щоб викорінити корупцію.
Ті, хто має змогу заплатити, ставить в не зручне становище тих породіль, які не мають можливості дати хабар. І лікарі звикли отримувати "подяки", бо вони за 3000 грн., працюють... А хіба породіллі не на таку ж зарплату живуть (та й інші бюджетники)? Та щоб всім у пологовому будинку "подякувати", треба пів року тільки на це й працювати, більш ні на що не витрачаючи. А хіба мало є допологових і післяпологових витрат на породіллю й дитинку?!!
І коли це в нас "бідолашні" лікарі на одну зарплату жили.....
12 Лютого, 2018 19:38
Леся Їм "соромно" у очі медиків без хабаря дивитися, а мені соромно, що в мене такі співвітчизники.
12 Лютого, 2018 19:38
Леся Їм "соромно" у очі медиків без хабаря дивитися, а мені соромно, що в мене такі співвітчизники.
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!