«Легенда Карпат»: від справжньої історії Довбуша у фільмі залишилось мало

2518 8
Чому зібрати акторський склад зі співаків було не найкращою ідеєю.
kino-teatr.ua

kino-teatr.ua

У кінотеатрах України вийшла у прокат стрічка «Легенда Карпат» чернівецького режисера Сергія Скобуна. У новому вітчизняному фільмі зіграли відомі буковинські артисти Марічка Яремчук, Михайло Грицкан та Богдан Ластівка. З 29 березня фільм про Олексу Довбуша покажуть у 136 кінотеатрах країни. Олександр Докієн пише про те, чому справжня історія Довбуша є драматичнішою та чому не варто акцентувати на умовах, у яких знімали кіно.


За 90 хвилин фільму ми зрозуміли, що Олекса Довбуш у дитинстві не балакав, дуже любив Марічку, бачив видіння і хмурив брови при одній згадці про полковника Пшелуцького.

Якою ж є мета фільму? Розповісти історію про Довбуша? Від історії залишилося мало, це скоріше обрізана авторська інтерпретація Скобуна. За сценарієм головною мотивацією лідера опришків є помста за батьків, яких вбили, коли він був ще дитиною. Водночас історичні документи свідчать, що його батько ще жив, коли Довбуш був сорокарічним. Інша лінія фільму, любовна історія про пару, яку розлучили батьки, також не зовсім відповідає дійсності. Адже у Довбуша була дружина, яка ходила із ним у походи. А головне, протистояння з Пшелуцьким, який нібито став срібною кулею для опришка – теж вигадка. Насправді, не шляхтич вбив його, а свій – Степан Дзвінчук з Косівського району. Довбуша вбили по-зрадницьки і ця версія на голову драматичніша, ніж вигадана Скобуном.

Сергій Скобун зібрав акторський склад зі співаків, певно, так розраховував на більший розголос і ажіотаж навколо фільму. Але не всі ті, хто добре співають, можуть якісно зіграти в кіно. Частина українських глядачів клюне на цю наживку: прийдуть шанувальники Другої Ріки, Марічки Яремчук і Михайла Грицкана. Якщо ж участь зірок шоу-бізнесу підніме на декілька відсотків касові збори в Україні, то закордоном цих людей будуть оцінювати виключно за акторські здібності. І це не той випадок, коли «і коваль, і швець, і кравець, і на дуду грець».

Валерій Харчишин зіграв головного героя фільму – Олексу Довбуша. Опришок вже сотні років є прикладом непокори й бунту. Часто його порівнюють з Робіном Гудом. Втім співаку, як на мене, не вдалося показати себе харизматичним лідером, за яким йдуть непокірні гуцули. Героя не хочеться ні підтримувати, ні співчувати, він навіть не особливо дратує. Більшу частину фільму камера сфокусована на ньому, а він ні живий, ні мертвий, ні пристрасний – він ніякий.

Пшелуцький – головний антигерой, кровний ворог Довбуша. Поправляючи приклеєні вуса, він чекає моменту, аби підрізати крила опришку. Глядачу так і не розкривають ні характер, ні мотивацію цього персонажа. Він просто не любить гуцулів, які бунтують проти панів і сліпо виконує наказ. Актор Богдан Ластівка намагався додати живості персонажу, але у цьому випадку проблема швидше в сценарії, аніж в акторській грі. 

Голих грудей Марічки Яремчук, через які було стільки шуму у ЗМІ, не показали, а акторської майстерності я так і не побачив.

Чи не єдиний, хто виділяться зі співочого акторського складу, це Михайло Грицкан, якому вдалося вжитися у роль вуйка Олекси, хоча половина з його слів є фразеологізмами.

Дійсно серйозна і достойна сцена, хоча й невеличка, була за участі заслуженого артиста України В'ячеслава Стеханова, якому вдалося передати біль батька, чию дочку зґвалтували пани.
Серед сильних сторін фільму – справжні актори, які позитивно контрастували зі співаками, зокрема Захар Новицький, який зіграв пана Тишківського.

Атрибути і старовинний одяг головних героїв дійсно красиві. Цікавими є сцени, які описують народні звичаї, зокрема, замовляння новонародженного. Чудово вдалося передати красу Карпат і Буковини, велич Хотинської фортеці.

Творці фільму у багатьох інтерв'ю акцентують увагу на тому, в яких умовах доводилося працювати, яким непростим був знімальний процес, що тривав три роки. Але оцінюють фільм по побаченому на екрані, а не за поза ним.

 

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

 


Читайте також:
Новини від KINOafisha.ua.
Загрузка...
Загрузка...
Кінотеатр Планета кіно IMAX (Львів).

Коментарі (8)

Додати коментар
2 Травня, 2018 18:20
Женя Классное кино. Рекомендую
2 Травня, 2018 18:19
Валентина Крутой фильм!
2 Травня, 2018 18:19
Лена Прекрасный фильм, лично мне очень пришелся по душе.
1 Квітня, 2018 22:12
Александр Фильм понравился. Достойно.
1 Квітня, 2018 22:00
Ольга Украинский кинематограф сейчас только развивается. Не правильно оценивать его слишком критично, или выдвигать требования как к зарубежному кино.
Как по мне, так фильм хорош. Пейзажи замечательные, снято хорошо, но главное, удалось передать украинский дух. Поэтому фильмом осталась довольна.
1 Квітня, 2018 11:03
Тарас фильм хороший, невероятная атмосфера, ребята молодцы,постарались)
31 Березня, 2018 21:41
Таня На мою думку, не слід розглядати "Легенду Карпат" як документалку, де все має відповідати історичним фактам. Це все таки художній фільм, автори якого трактували історію Довбуша по своєму. Можливо, з певними домислами. Це їхнє право. Мені фільм сподобався. Колоритний, з живою українською мовою та гарними краєвидами.
31 Березня, 2018 16:19
Люба Копоть Як на мене, то стільки часу і сил було витрачено не марно. Фільм захоплюючий