Муральний дисонанс. Чому зміни в історичній частині мають розглядатись експертною радою

1526 0
Чому небезпечно створювати мурал у класичному історичному середовищі Чернівців.
Буковина

Буковина

 У день вишиванки у Чернівцях презентували мурал на вулиці Університетській. У місті планують створити 11 таких муралів, тобто стільки ж, скільки є районів у Чернівецькій області. Як не уподібнити визначні вулиці Чернівців кварталам латиноамериканських міст пише Вардан Вардеванян, викладач кафедри маркетингу, інновацій та регіонального розвитку ЧНУ ім. Юрія Федьковича.

Вперше я побачив наш мурал на фейсбук-сторінці своєї однокурсниці: усміхнені дівчата на фоні нового муралу. Перше враження «Як класно!» швидко змінилося наступним – «Щось не так!». Побував на місці і знову пережив той самий дисонанс.

Здавалось би, чого тобі бракує? Зображення добре виконане, образ – прекрасний, масштаб – ідеальний. Орнамент на вишиванці є автентичним і добре підібраний до нашого колориту. Розмістили на вулиці із хорошим рухом пішоходів та транспорту, що веде до Резиденції митрополитів. Будинок також ніби ідеально пасує – велика, глуха, не дуже естетична стіна, що видніється з центральної вулиці.

Все це не утворює один пазл. Це той випадок, коли окремі елементи є прекрасними та бездоганними. А у комбінації викликають інший ефект. Тема і час презентації мурала, здавалось би, доречні. Всесвітній день вишиванки заснували у Чернівцях. Правильний хід. Чи ні?

Мурал є мистецтвом, яке розвивалося у фавелах, тобто бідних кварталах латиноамериканських міст. Мурали використовували і використовують для прикрашання будинків. Але в бідних районах. Вулиця Університетська ніяк не є бідним районом з убогою архітектурою. І ось тут маємо перший дисонанс: поєднали яскравий мурал із класичними архітектурними формами сусідніх будинків. Мурали ідеально підходять для спальних районів, але не для Університетської.

Жінка у вишиванці як арт-об’єкт у центрі міста з європейською атмосферою. Як це розуміти? Як ця рустикальність (народність – ред.) вписується  в класичне австрійське міське середовище? Звісно, що середовище нівелює красиву ідею вишиванки. Поняття й образ вишиванки, безперечно, наповнені потужним позитивними символами. Але все може змінитися, якщо образ вишиванки використовувати необдумано.

Якщо ми турбуємося про образ нашого міста, який створювало не одне покоління чернівчан, то мусимо замислюватися над такими питаннями. Те, що Чернівці є перлиною Буковини, маленьким Парижем чи маленьким Віднем, не є нашою заслугою. Це результат важкої та самовідданої роботи розбудовників міста. Ми або продовжимо ці традиції, або розгубимо все.

Для того, щоб у майбутньому таких випадків не траплялося, подібні рішення потрібно ухвалювати на засіданні експертної ради. Не піддаватися на тиск не завжди компетентних активістів. Так, копіювати те, що створюється та відбуваються в сусідніх містах, легше, але існує реальна  небезпека перетворитися, скажімо, на маленький Львів чи великий Кам’янець-Подільськ.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

 


Новини від KINOafisha.ua.
Загрузка...
Загрузка...
Кінотеатр Планета кіно IMAX (Львів).

Коментарі (0)

Додати коментар