Шляхом таємного голосування. Чому позбавлення повноважень – це не просто 90 днів без мера

1357 2
Наші обранці могли увійти в історію, скориставшись всіма можливостями децентралізації, натомість залишаться в нашій пам’яті руйнівниками.
Фото: Чернівецький промінь

Фото: Чернівецький промінь

26 липня на позачергову сесію міської ради винесуть питання про дострокове припинення повноважень міського голови Олексія Каспрука. Юристка та громадська діячка Тетяна Шепелько пише, що це не просто дежавю, а ситуація, яка спричинить зниження довіри чернівчан до виборів та місцевого самоврядування. 

Потенційна небезпека конфлікту між радою і мером, а також, пов’язаних із цим зловживань фактично закладена у норми Закону «Про місцеве самоврядування в Україні», що давно використовується політиками. Стаття 79 даного Закону містить довгий перелік підстав дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови, серед яких потрібно звернути особливу увагу на частину другу та частину дев’яту статті. Ось, що в них зазначено:

Частина 2. Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Частина 9. За наявності рішень суду про визнання розпоряджень чи дій сільського, селищного, міського голови незаконними, висновків відповідного комітету Верховної Ради Верховна Рада України може призначити позачергові вибори сільського, селищного, міського голови. Питання про призначення Верховною Радою України позачергових виборів сільського, селищного, міського голови може порушуватись перед Верховною Радою України відповідною сільською, селищною, міською радою, головою обласної, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації.

Очевидно, що для дострокового припинення повноважень міського голови за частиною 2, як і за частиною 9 статті 79 потрібні судові рішення, в яких зафіксовано, що «мер порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян». Але якщо за частиною дев’ятою пряма дорога до Верховної Ради України, то за частиною другою – усунути з посади мера можна достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Колись ця частина 2 статті 79 Закону дозволила правлячій «Партії регіонів» поставити на місцях своїх людей через дострокове усунення мерів: березень 2011 року, Чернівці – усунений Микола Федорук, червень 2011 року, Новодністровськ Чернівецької області – усунений Роман Панчишин, лютий 2012 року, Тростянець Сумської області – усунений Юрій Бова, березень 2012, Южноукраїнськ Миколаївської області – усунений Андрій Стулін.

Чернівці насправді вже проходили даний етап плювання на вибір територіальної громади, бо міський голова – це вибір містян, у 2011 році. Чи багато преференцій виграла для себе та політична сила, яка усунула з посади Федорука? Напевно людям, які це здійснили в 2011 році видніше, бо з гаслом «можем повторить» вони розгортають цей сценарій знову. З юридичної сторони, мені цікаво побачити обґрунтовані та змістовні документи, докази винуватості міського голови за частиною 2 статті 79, тому що на шальках терезів 26 липня опиниться не міський голова, а вибір чернівчан.

Важливо, що повноваження міського голови припиняються з дня прийняття Чернівецькою міською радою відповідного рішення, а позачергові місцеві вибори призначає Верховна Рада України не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень міського голови. Тобто мінімум три місяці, а з урахуванням того, як працюють і голосують народні депутати, то і декілька років, місто може залишитися без міського голови.

Якщо чесно, мені прикро бути очевидцем подій, які зараз відбуваються в Чернівцях. Нам, чернівчанам, зрозуміло, що ці політичні конфлікти відкинули Чернівці далеко назад у порівнянні з сусідніми Львовом, Івано-Франківськом, Тернополем. Нам зрозуміло, що війна ведеться заради власних інтересів. На моїх очах пройшло безліч конфліктних ситуацій, штучно розгорнутих у міській раді. Коли людей та їх проблеми в міській раді використовували, а не вирішували. Це реальне дно, коли маніпулюють сім’ями загиблих в зоні АТО, коли з голосу в порядок денний вносять будь-яке земельне питання, коли нецензурно висловлюються, коли трибуну час від часу займають «гопніки з барсєтками».

Наші обранці могли увійти в історію, користавшись всіма можливостями, що сьогодні місцевому самоврядуванню дає децентралізація (широкі повноваження і достатньо коштів, щоб бути спроможними вирішувати всі місцеві питання і нести за це відповідальність), могли відбудувати Чернівці разом з громадою і на користь майбутніх поколінь, натомість залишаться в нашій пам’яті руйнівниками. Зірки сяють з небес і плачуть, дивлячись, як ми спалюємо наші нікчемні життя…і плачуть, і плачуть (Сідні Шелдон).

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста. Чернівці» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.

 


Новини від KINOafisha.ua.
Загрузка...
Загрузка...
Кінотеатр Планета кіно IMAX (Львів).

Коментарі (2)

Додати коментар
26 Липня, 2018 09:58
Валентина
Чому депутати які себе показали бездіяльними пройдисвітами, котрі послуговуються шкурними інтересами, а не інтересами Громади, надають собі право відміняти вибір Чернівчан. З мера, якого я вибирала, я можу щось вимагати, а депутати це колективна безвідповідальність.
25 Липня, 2018 22:13
Чернівчанин Як бути тим чернівчанам, котрі не голосували за теперішнього міського голову, але потерпають від того хаосу, що твориться в Чернівцях? А відповість Олексій Павлович на розслідування щодо пентхаузу за 2 млн.грн.?