Воєнний стан і що кожен із нас може зробити

6403 4
Окрім дипломатичної війни, є ще інформаційна. І в цій війні, на відміну від морської та дипломатичної, кожен і кожна з нас є бійцем.
фото: прес-служба президента

фото: прес-служба президента

Варто на деякий час забути про вибори та готуватися до наступного удару від Росії, каже співзасновник громадянської платформи «Нова країна», викладач Києво-Могилянської академії та підприємець Валерій Пекар.

Я нічого не розумію у військово-морських питаннях, ніколи не ходив ні на чому більшому за байдарку. Але я трохи розуміюся на логіці та стратегії. Спробуймо почати з базових речей. Після кожного пункту перевіряйте, чи ви згодні, а потім читайте далі.

1. П’ятий рік триває російсько-українська війна, в якій стратегічна мета Росії — знищення України як незалежної держави. Задля цього здійснюються військові, економічні, внутрішньополітичні операції. Ідеал — слабка розірвана країна без зовнішніх союзників, в якій проросійські політики мають достатній вплив.

2. Слабкість українських позицій на Азовському морі не є новиною, про це говорять більше півроку. Завдання-мінімум російських сил — блокада портів на Азовському морі, що призведе до втрат у зовнішній торгівлі України, адже основні експортні товари йдуть морем. Завдання-максимум — пробиття суходільного проходу до Криму, що не вдалося їхнім сухопутним силам і десанту у 2014 році, та повне блокування України з моря, включаючи Одесу. Це зруйнує нашу зовнішню торгівлю повністю.

Читайте також: РНБО підтримала введення воєнного стану в Україні на 60 днів

3. Для виконання цього завдання російський флот постійно блокував українські торговельні судна. Не реагувати на це неможливо, бо відсутність реакції провокує ескалацію. Розміщення українських сил (хай слабких) в Азовському морі та використання дозволеного міжнародними конвенціями шляху переходу — це не лише наше право, а й обов’язок нашого флоту в таких умовах.

4. Рано чи пізно ситуація мала загостритися, це було очевидно. Ось вона й загострилася.

5. Побудувати великий флот, що здатен протистояти Росії на Чорному морі, — це 10 років та мільярди доларів. Такої можливості Україна не має.

6. Наша основна зброя зараз — дипломатична. Так, іншої зброї на морі наразі Україна не має. Але й ця зброя є дієвою, якщо вміти нею користуватися. Україна попередніми дипломатичними операціями довела, що вміє.

7. З цієї точки зору, загострення нам на руку, попри наші переживання за долю моряків. Агресія є прямою та зафіксованою, це вже не те, що називається дипломатичною мовою «proxies» (якісь проросійські чи контрольовані Росією сили), це безпосередньо Військово-морський флот Російської Федерації [update: ФСБ РФ]. Такі кораблі не можна купити в кожному воєнторзі. Чи було загострення спровоковане українською стороною заради потужного дипломатичного удару? Може, так, а може, ні. Неважливо, бо важливий сам факт.

Читайте також: Фото дня: під консульство Росії у Львові принесли паперові кораблики

8. Воєнний стан є інструментом цієї дипломатичної війни, і саме тому він був недоречний протягом багатьох років, бо суттєво обмежував саме ті речі, які Україні були найбільше потрібні — наприклад, військово-технічне співробітництво з іншими державами, міжнародну фінансову допомогу тощо. Вигоди від введення воєнного стану менші, ніж втрати від припинення цих та інших речей.

9. Чи можуть використати воєнний стан для обмеження демократії, наприклад, скасування чи переносу виборів? Так. Чи є у президента такі наміри? Може, так, а може, і ні. Але президент не має сталої більшості в парламенті, який добре розуміє таку загрозу і не дасть використати таку можливість. Законодавство є достатньо гнучким, щоб пристосувати воєнний стан до потреб моменту. Чекаємо на засідання Верховної Ради.

10. Окрім дипломатичної війни, є ще інформаційна. І в цій війні, на відміну від морської та дипломатичної, кожен і кожна з нас є бійцем. Тримати спокій, не дати підірвати віру в спроможність України протистояти агресії, переслідувати російських агентів та російські інформаційні вкиди. Ви впізнаєте їх по ключовій ознаці — «Ворог не в Кремлі». Ворог у Кремлі, і це треба добре пам’ятати.

11. Чи буде наступний удар від Росії? Обов’язково. Тому що вже 4,5 роки йде війна, а війна має свою логіку. Яким буде цей удар? Може, наступ на суходолі. Може, економічна блокада. Може, масова кібератака. Може, підживлення внутрішніх заворушень чи терористичний акт. Усе, що ми можемо робити, — бути готовими. І забудьте на деякий час про вибори — вибори в березні, а удар буде найближчим часом. До виборів ми ще встигнемо підготуватися.

12. Тримайте спокій та допомагайте армії. Згадайте друзів, яким можна довіряти. Знайдіть опору у фактах, в яких впевнені. Подумайте, перш ніж щось казати.

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках, та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.


Читайте також:
20 Січня, 2019 22:56
Юрій Я не дивлюсь телевізор, відключив.Воюйте хоть з Гондурасом,хоть з папуасом, з ким хочете з тим і воюйте.Якщо нема з ким воювати, воюйте з відображенням у дзеркалі, або зі своєю тінню.
27 Листопада, 2018 11:25
Антибот А от і ботики вище прийшли, яких ніколи не було на цьому сайті.
27 Листопада, 2018 02:19
Олександр Жесть! Здається, Порох готовий піти абсолютно на все, лиш би залишитися при владі. Де були вони з військовим станом раніше, коли в нас гинуло по декілька десятків людей на день?
26 Листопада, 2018 14:54
666 ... і знову чути -- " Вперед , на танки ! ..а ми .. А ми -- за вами .. ми стоїмо за вашими спинами.." ... і стануть , і кулемети ще поставлять ...
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!