Вибрати не можна тільки школу: чому не треба боятися нового порядку зарахування у перший клас

597 0
Чому складні маніпуляції для того, щоб віддати дитину в бажану школу, в довгостроковій перспективі втрачають сенс.
20 minut

20 minut

Ще рік тому мій молодший брат готувався йти до першого класу. Точніше не брат, а перш за все батьки. Все зводилось до низки прагматичних виборів: ближче до дому, щоб міг ходити сам, чи до бабусі, щоб можна було забирати після уроків? А до якої вчительки? А є група продовженого дня? А гуртки? Краще до нових дітей чи у клас з групи дитячого садка? А, Б чи В? Якщо згрупувати всі ці питання, то вийде одне – де моїй дитині буде найкраще вчитися?

Школа, яка відповідала б критеріям якості батьків і була б розташована недалеко від дому дитини – рідкість. У пошуках правильних однокласників, розвинутої інфраструктури та прогресивних учителів, батьки готові відвозити дітей на інший кінець міста. Це все, звісно, підвищує шанси дитини отримати високі бали на ЗНО, але далеко не завжди. Найчастіше, у випадку з державними навчальними закладами, результатом стає поява, так званих, елітних шкіл. Адже шукаючи ліцеї, гімназії, спеціалізовані школи, батьки забувають, що хорошим навчальний заклад робить не наявність проекторів чи інтерактивних дошок, а люди, які там навчаються і працюють.

Іншою проблемою є нерівномірний розподіл учнів серед навчальних закладів. У школах, які прийнято вважати елітними, класи найчастіше заповнені на більше, ніж 100%. Водночас у звичайних школах можуть залишитись вільні місця. Наприклад, у рішенні Виконавчого комітету ЧМР "Про прогнозовану мережу та наповнюваність класів загальноосвітніх навчальних закладів міста Чернівців на 2017/2018 навчальний рік" сказано, що деякі школи мають класи, які відвідує менше 20, а подекуди і 10 учнів. Така ситуація спостерігається переважно у загальноосвітніх школах. Натомість у ліцеях та гімназіях є класи, де вчиться більше дітей, ніж може дозволити проектна потужність навчальних закладів.

Усе це стає підставою для підвищення рівня сегрегації між школами. Батьки з вищим соціально-економічним статусом мають і вищі шанси віддати дитину в елітну школу, ніж батьки з низьким соціально-економічним статусом. Це створює простір для корупції вже на стадії зарахування у перший клас, адже досить часто вхідним квитком до найкращого навчального закладу стають гроші «на ремонт класу», «на нові вікна», «у фонд школи». 

Така ситуація не унікальна для Чернівців. Подібні приклади можна знайти у більшості обласних центрах України. Саме тому МОН розробило новий порядок зарахування учнів до загальноосвітніх навчальних закладів: діти, які проживають на закріпленій за школою території, мають право на першочергове зарахування у перший клас. Додаткових документів адміністрація школи вимагати не може, а конкурси у перший клас скасують.

Правду кажучи, з новим порядком пов’язано багато ризиків. По-перше, складно отримати відповідні документи для орендарів житла, адже досить часто власники не хочуть підписувати з квартирантами офіційних договорів. По-друге, батькам, які проживають не за місцем прописки і не мають офіційного договору про оренду, доведеться шукати додаткові документи для підтвердження місця проживання. І по-третє, це розподіл місць між школами на рівні РДА є непрозорим, наприклад, коли за «елітними» школами зможуть закріпити лише декілька будинків, щоб мати конкурс на незаповнені у перспективі місця. Та чи не найголовнішою проблемою залишається корупція, адже батьки, у прагненні віддати дитину до найкращої школи, можуть шукати власні способи обходити правила, наприклад, підробляти документи про місце проживання.

Водночас такі складні маніпуляції у довгостроковій перспективі втрачають сенс і ось чому:

  1. Закон України «Про освіту» та концепція Нової української школи передбачає перепідготовку педагогів. Це означає, що вчительки та вчителі опанують нові методики викладання. Спрогнозувати, у якій школі це вдасться краще, майже неможливо.
  2. Так само проект НУШ передбачає, що з нового року для молодших класів закуплять нові меблі та обладнання, а в одному класі навчатиметься не більше 30 дітей. Це дозволить урівняти школи. Відповідно, передбачити зараз, якими навчальні заклади будуть з нового року, вкрай складно.
  3. Місце проживання і місце прописки - не одне і те саме. Для того, щоб підтвердити місце проживання і потрапити у найближчу школу, МОН створило вичерпний перелік документів, які можна надати школі. З ним можна ознайомитися тут.
  4. Можна подавати заяву у будь-яку бажану школу. Однак спочатку туди потраплять діти, які проживають на території, закріпленій за навчальним закладом. Решту дітей адміністрація зможе зарахувати за наявністю вільних місць.
  5. Діти батьків з нижчим соціально-економічним статусом вчаться краще у «змішаних» класах. Натомість на рівень зацікавленості у навчанні дітей батьків з вищим соціально-економічним статусом «елітність» школи не впливає. Про це говорять дані міжнародних досліджень.

Загалом складно визначити, якою стане більшість шкіл наступного року. Зрештою, дитина навряд чи запитає у батьків, як вона потрапила в ту чи іншу школу та чому вчиться на іншому кінці міста. Максимум, їй буде цікаво, чому вчителька не встигла прослухати усі, вивчені напам’ять, вірші, опитати всіх, хто піднімав руку, і подивитися всі наукові проекти. Можливо, це не головне. Головне самому собі дати відповідь на питання: усі діти - рівні, чи хтось таки рівніший?

Авторська колонка є відображенням суб’єктивної позиції автора. Редакція «Твого міста» не завжди поділяє думки, висловлені в колонках та готова надати незгодним можливість аргументованої відповіді.

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.


Новини від KINOafisha.ua.
Загрузка...
Загрузка...
Кінотеатр Планета кіно IMAX (Львів).

Коментарі (0)

Додати коментар