
Фото: Darya Tryfanava, Unsplash
Вижити в час карантину. Як допомагають бізнесу і наскільки це ефективно
Малий та середній бізнес чи не найбільше постраждав від запровадження карантину, зокрема йдеться про закриття закладів харчування чи розваг, непродовольчих магазинів, туристичних фірм тощо. Із послабленням карантинних обмежень, із 11 травня, деяким із них дозволять працювати, однак за певних умов. Tvoemisto.tv з'ясувало, що запропонували місцевому бізнесу у Львові, аби пережити карантин, та як хочуть іти йому назустріч в Кабміні.
Кроки місцевої влади
Оренда приміщень. Із початком карантину в Україні, зокрема з 17 березня, підприємців, які платили у Львові 1 грн за кв. м, звільнили від орендної плати за користування комунальними приміщеннями. Вони мають право не платити до завершення карантину. Однак через це бюджет міста недоотримає 12,5 млн грн.
Крім цього, підприємці не платитимуть за оренду окремих конструктивних елементів благоустрою, а рекламників звільнили від плати за тимчасове користування комунальними місцями під рекламу. Ці пільги принесуть втрати ще у 4,6 млн грн і 9,4 млн грн, відповідно.
Як повідомив у коментарі Tvoemisto.tv доктор економічних наук, професор Національного університету «Львівська політехніка» Ростислав Слав’юк, такі тимчасові кроки можуть дати як позитивний, так і негативний результат.
«Якщо говорити про орендну плату, то це – найбільш дієвий інструмент. Бізнес, який орендує площі і в час карантину не працює, будь-то ресторан, кафе тощо, то зрозуміло, що він не має з чого платити оренду. Добре, коли орендодавець – місцева влада, і звільняє від сплати. Однак негатив в тому, що від цього страждає міський бюджет, бо недоотримує кошти», – каже він.
Читайте також: Бізнес попереджає, що наслідки зупинки економіки можуть бути гірші за пандемію
Туристичний збір, податки та інші платежі. Також від сплати туристичного збору звільнили львівські готелі. Крім цього, місто звернулося до власників нерухомості, аби ті знизили ставки або звільнили від плати за оренду місцевих підприємців.
Державну податкову службу просили відтермінувати для бізнесу сплату податкових платежів на період карантину. Водночас управління транспорту ЛМР уже запропонувало низці підприємств укласти договори на спецперевезення їхніх працівників. А за зверненням забудовників місто тимчасово звільнятиме їх від сплати пайового внеску.
«Кроки місцевої влади щодо звільнення підприємців від податку, туристичного збору, інших платежів дещо неоднозначні. Звільнити, то звільнять, але від того кошти в бізнесу не з’являться. Тобто тут і міська влада не отримує в бюджет, і бізнес від цього грошей більше чи менше не матиме», – додає він.
Ресторанний бізнес та туроператори. Економіст пригадує, що станом на зараз є відома статистика закладів, які за період карантину були ліквідовані. Зокрема, із 30 тисяч ресторанів в Україні 12 уже не функціонують. Він каже, що ті, хто не впорався з проблемами під час карантину, то продадуть бізнес після або той зачахне.
Читайте також: Як працюватимуть кафе, перукарні і нотаріуси з послабленням карантину. Рекомендації МОЗ
«За моїми прогнозами, в закладів будуть з’являтися нові власники. До осені чи зими частина бізнесу продаватиметься, бо люди не готові до такого, частина – перепрофільовуватися. Хто був в тіні, мав тіньові обороти, – страждають найбільше. Йдеться, наприклад, про ресторан, який не обліковував частину коштів, про тих, хто не платив податків. Дії влади є на часі, вони дадуть якийсь результат, але так чим інакше, 30% бізнесу буде продаватися або закриватися», – розповідає економіст.
Окрім цього, на думку Слав'юка, половина туроператорів можуть закритися. Внутрішнього туризму навіть немає, зовнішній теж не функціонує наразі, тобто факт існування туристичних послуг дуже сумнівний. Агенції можуть почати тотально закриватися, а натомість з часом прийдуть нові.
Ставка за кредитми і Єдиний податок ФОПів. Одні з останніх рішень, які прийняла місцева влада, стосується підтримки бізнесу на час карантину. Зокрема, місто буде відшкодовувати відсоткову ставку за кредитами тим підприємствам, що перепрофілювали діяльність на час карантину. Для цього в міському бюджеті заклали 3 млн грн.
Також депутати погодили звільнення від сплати Єдиного податку ФОПів І та ІІ груп. Ідеться лише про тих підприємців, які не ведуть свою діяльність на час карантину. Пільги бізнес зможе отримати до 30 червня. Ще одним рішенням депутати затвердили програми підтримки бізнесу, серед яких звільнення від сплати туристичного збору. За словами керівниці економічного департаменту Ірини Кулинич, щоб скористатись пільгами, підприємцям необхідно звернутися до податкової.
Що пропонують в Кабміні?
ЄСВ, штрафи та пеня. Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт №3220 про підтримку підприємців у період карантину через коронавірусну інфекцію Covid-19. Зокрема, із 1 березня всіх ФОПів і тих, хто займається незалежною профдіяльністю звільнили від сплати ЄСВ, скасували штрафи і пеню за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ, несвоєчасне подання звітності із ЄСВ. Також скасували податки на комерційну нерухомість і землю.
Читайте також: Малий бізнес на межі виживання, давайте його підтримаємо!
До 31 травня бізнес звільнили від основних штрафів і пені за порушення податкового законодавства, за винятком порушень зі сплати ПДВ, акцизів і ренти. До 18 травня ввели мораторій на документальні та фактичні перевірки бізнесу, а до 1 липня продовжили термін подання річної декларації про майновий стан і доходи. На три місяці відклали обов'язкове введення РРО для всіх категорій «спрощенців».
За словами економіста та політолога Андрія Новака, антикризова програма в Україні є найслабшою з тих, які прийняли різні країни світу. Здебільшого, країни мають три напрямки підтримки національної економіки.
«По-перше, це зниження податкового навантаження на малий і середній, насамперед, бізнес і громадян. По-друге, більш доступний кредитний ресурс. По-третє, підтримка всіх громадян, незалежно від віку, виду діяльності, напрямку, місця проживання, пенсіонери. Як правило, ця соціальна підтримка проводиться через разову допомогу в межах двомісячної середньої зарплати в кожній країні. Якщо порівняти те, що прийняте в Україні, то ми маємо тимчасові пільги з несплати деяких податків, які стосуються переважно місцевих бюджетів. Тобто уряд обезкровлює місцеві бюджети, а ті і так несуть все навантаження у боротьбі з коронавірусом. Саме на місцях якраз і є опорні лікарні, швидкі тощо», – каже він.
Програма кредитів 5-7-9%. Кабінет міністрів України 15 квітня запровадив програму пільгового рефінансування кредитів малого та мікробізнесу. У її межах держава буде компенсовувати відсоткові ставки за банківськими кредитами цього бізнесу до березня 2021 року.
Також уряд розширив дію програми 5-7-9, дозволивши видавати кредити до 3 мільйонів гривень малому бізнесу, що постраждав від карантину, і переформатував програму пільгових кредитів під 5-7-9% річних.
Підприємці зможуть на час дії карантинних обмежень та три місяці після отримати пільгові кредити з відсотковою ставкою 5-7-9% для покриття витрат, що не залежать від обсягів виробництва. Ідеться про зарплати працівникам, оплату комунальних послуг, оренди, податків тощо. За такими кредитами діятиме відтермінування платежів терміном до 9 місяців, максимальна сума кредиту становитиме 3 млн грн.
Однак, як каже Андрій Новак, кредитний напрямок існує поки що лише на словах. «Голосно оприлюднили програму 5-7-9, а недавно прем’єр усно оголосив і програму нульових кредитів. Та дуже важко знайти підприємця, який отримав кредит за так званою програмою 5-7-9%, і ще важче знайти, який взяв кредит під нульову ставку на один рік, як це анонсували у в Кабміні. На словах ці програми нібито і є, але коли звертаєшся до банків, вони таких кредитів під такі ставки не надають», – додає він.
Читайте також: Як львівський бізнес допомагає боротись із коронавірусом
Програма пільгових кредитів. Уряд також планував переформатувати програму пільгових кредитів під 5-7-9% річних: раніше їх видавали тим, хто хотів відкрити власну справу. Наразі ж такі пільгові кредити надаватимуть підприємцям для рефінансування тих кредитів, які вони взяли до карантину.
Окрім цього, найближчим часом, як повідомляв у своєму відеозверненні президент України, Кабінет Міністрів і Національний банк мають представити програму кредитів малому бізнесу за низькою ставкою для виплати зарплат працівникам.
Щодо таких механізмів кредитування, за словами Ростислава Слав'юка, то кожен банк давно має свої програми.
«Такі заяви влади та президента – швидше декларативні, бо є банківська процедура, є процедура реструктуризації, і здебільшого банки лояльно ставляться до людей, не хочуть втрачати клієнтів, а також розуміють, що коли бізнес стоїть, то не можна вимагати від нього сплати по кредиту. Це не настільки залежить від влади, наскільки від ефективної роботи самих банків», – зазначає він.
Ольга Коваль
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
- Повернути працівників в офіс. Як робочі стіни можуть стати простором для ідей
- Як працює та чи дієве донорство плазми крові при коронавірусі