
Фото: Freepik
Бути щасливим навіть під час карантину
Від чого залежить щастя
«Є речі, що є базою для відчуття щастя для всіх, наприклад, важко бути щасливим, коли хворієш чи зовсім не маєш грошей. Але щастя все ж суб’єктивна річ і кожен виводить свою формулу. Для мене вона полягає у тому, щоб балансувати свою увагу між зовнішнім і внутрішнім», – розповідає засновниця авторського курсу Open Mindfulness, менторка Роксолана Кравчук.
Вона вважає, що дехто під час карантину перестав почуватись щасливим, тому що звик фокусуватись лише на зовнішньому – людях, роботі, обставинах, а карантин забрав цю можливість.
«До того ж, нам і без карантину важко зосереджуватись на хорошому – так еволюційно влаштований наш мозок, який спершу мав подбати про виживання і передачу генів. Тож він фокусується на небезпеці і починає тривожитись, а карантин багато хто сприймає саме як небезпечну загрозу – здоров’ю, свободі тощо», – пояснює Роксолана Кравчук.
Читайте також: Чи поїдуть львів'яни на море та які країни готові їх приймати
Лайф-коуч Надія Рогозіна говорить, що щастя – у кожного своє, але фактори, що впливають на його рівень, приблизно однакові для всіх. Головна причина, чому дехто почувається менш щасливими під час карантину, вважає вона, це відсутність новизни, зміни картинки.
«Якщо ви теж це відчуваєте, спробуйте такий експеримент: коли будете в поганому настрої, підіть на прогулянку новим маршрутом, яким зазвичай не ходите. За 15-20 хв настрій значно покращиться, адже коли людина отримує новий досвід, у тілі виробляється гормон щастя. Таким чином його можна «механічно», зумисне піднімати», – говорить Надія Рогозіна.
Окрім відсутності нового, у багатьох сильну тривогу викликали надмірні заходи безпеки, наприклад, закриття парків. А тривога, каже Надія Рогозіна, підвищує рівень кортизолу – гормону стресу. Вона зазначає, що чимало її клієнтів говорили про те, що перестали спати, що відновилися панічні атаки тощо. Із такими проблемами, додає вона, потрібно звертатись до фахівців.
«46,9% часу абсолютно всі люди думають про минуле або майбутнє. Під час карантину ця цифра ще зросла. На жаль, більшість думок про минуле або майбутнє від природи – негативні, так мозок «захищається» від імовірних ризиків», – додає експертка.
Як зменшити тривожність
Хвилюватись – це нормально, якщо шукаємо нові рішення, говорить Роксолана Кравчук. А от коли хвилювання переростає в тривогу і поглинає усю увагу настільки, що від цього погано емоційно чи навіть фізично, варто подумати про практику уважності – майндфулнес, щоб навчитись перемикати увагу на теперішній момент, на речі, які приносять насолоду і спокій. Просто робіть те, що можете у цей конкретний момент, каже вона.
Щоб упоратись із «блукаючими думками», Надія Рогозіна також радить техніку майндфулнес – фокусування уваги на моменті «тут і зараз». Наприклад, можна фокусуватися на диханні: відчувати, як повітря заходить через ніс, потрапляє в легені і виходить назовні. Можна також фокусуватися на звуках навколо або на тому, що ви бачите з вікна, або рахувати різні предмети одного кольору. Така проста вправа повертає увагу в теперішній момент і вимикає негативні думки про минуле або майбутнє. Для початку буде достатньо потренуватись 2-3 хвилини, а потім – поступово збільшувати час.
Читайте також: Як швидко оплатити комунальні послуги, не виходячи з дому. Інструкція та контакти
Багатьом людям карантин також приніс проблеми через зменшення доходів. Це є складним викликом, говорить Роксолана Кравчук, але з іншого боку – це нова можливість: оволодіти новими навичками, перейти на тимчасову роботу.
«На щастя, наш мозок побудований так, що поки ми живемо, то можемо вчитись», – каже вона.
Якщо ви порівнюєте себе з іншими людьми, які видаються вам більш щасливими, то Роксолана Кравчук радить спитати себе: чому я можу навчитись у цих людей, як вони стали тими, ким є – щоб налаштуватись на більш конструктивну і позитивну хвилю.
«Спробуйте дивитися на людей, які живуть краще, як на рольові моделі. Раз вони живуть краще, значить вони роблять щось таке, чого не робите ви. І, можливо, варто за ними поспостерігати, щоб навчитися», – підтримує Надія Рогозіна.
Роксолана Кравчук також наводить приклад старших людей, які часто є більш спокійними. Це, на її думку, може бути пов’язане з тим, що вони споживають менше інформації, а також з тим, що вони вже мають досвід проживання і подолання кризи, вони справлялись з труднощами раніше.
Щоб подолати надмірну тривогу, Роксолана Кравчук рекомендує зробити вправу «Коло впливу». Візьміть аркуш паперу, визначте проблему: наприклад, «я можу захворіти на коронавірус». Розділіть аркуш на дві колонки, у першу запишіть, що конкретно ви можете зробити, щоб не захворіти: дотримуватись дистанції, одягати маску, мити руки, гуляти на свіжому повітрі, щоб укріплювати імунітет, дозовано споживати інформацію і лише з офіційних джерел тощо. А у другу запишіть те, що поза вашим контролем: наприклад, ви не можете винайти вакцину, тому що не є науковцем від медицини, не можете вплинути на поширення вірусу між кордонами, тому що не є керівником уряду і не ухвалюєте рішення про закриття чи відкриття кордонів. Потім щоразу, коли помічаєте, що зосереджені на тому, що не є у вашій компетенції, переключіться на те, що у вашій зоні впливу і робіть це.
Читайте також: Чому львів’яни почали говорити, що коронавірус – вигаданий
Щоб позбавитися тривоги про здоров’я своє або близьких, каже Надія Рогозіна, подумайте, чи ви зробили все можливе, щоб уберегтись. Також можна скласти план дій і «тривожну» валізку на випадок, якщо страх захворіти справдиться.
«Якщо тривога про дорослих дітей, які живуть окремо, то це сигнал про те, що ви досі не відпустили їх, не дали їм подорослішати в психологічному сенсі. Слід зрозуміти, що ваші діти – дорослі люди, вони здатні усвідомити небезпеку та зробити все, щоб захистити себе та навіть вас», – додає Надія Рогозіна.
Допомагає відволіктись, додає вона, і діяльність, що вимагає повної уваги: наприклад, приготування їжі, рукоділля тощо, адже мозок здатен одночасно фокусуватися лише на одному процесі.
Роксолана Кравчук також радить уникати постійних розмов про коронавірус, дотримуватись режиму сну, збалансовано харчуватись, дбати про себе, займатись спортом. А також – шукати речі, які приносять вам задоволення – тут і тепер.
«Наприклад, зупиніться біля куща з ружами, роздивіться його і понюхайте, помічайте зелені дерева, траву, радійте сонцю», – каже вона.
Ще одна вправа від Роксолани Кравчук, що допоможе, коли тривожно: зробіть вдих на рахунок 1-2-3-4, а видих – на 1-2-3-4-5-6 – це стабілізує вас. Ще є практика «Стоп»: протягом дня, коли відчуваєте тривожність, зупиніться, скажіть собі «Стоп» і зробіть три вдихи і три видихи. Також корисно практикувати вдячність: зранку або ввечері проговоріть чи запишіть три конкретні речі, за які ви вдячні, щоб бачити не лише труднощі.
Психотерапевтка і коуч Марія Олійник розповідає, що переживання є двох типів: конструктивні – ті, що сфокусовані на реальних проблемах і допомагають вам зібратися, щоб їх вирішити, і деструктивні – гіпотетичні, що затягують вас у ланцюжок припущень «а що, якщо» чи змушують турбуватися про те, на що ви не маєте впливу.
«На реальну проблему не можна закривати очі – подумайте, у який спосіб можете її вирішити. Якщо ж проблема гіпотетична, не затримуйтесь на ній довго», – говорить Марія Олійник.
На одній території
Марія Олійник говорить, що карантин став для багатьох випробуванням, тому що людям довелось майже миттєво змінити темп і стиль життя: і робота, і вільний час, і навіть час для спорту – усе на одній території, із тими ж людьми довкола.
«Ми опинилися в обмеженому, ізольованому просторі з одними і тими ж людьми, кожен з яких має свої потреби, зокрема усамітнення, які складно зорганізувати. Тож напруга зростає, а конфлікти частішають», – говорить Марія Олійник.
Читайте також: Банани, кумкват і навіть інжир. репортаж з «бананової ферми» біля Львова
Вона радить проаналізувати, як змінився ваш темп життя і навчитися діяти відповідно до реальної ситуації.
«Подивіться, який обсяг роботи ви можете зробити у таких умовах, як ви можете організувати своє дозвілля і спорт, що робити, коли діти вдома 24/7. І сплануйте свій день відповідно», – каже психотерапевтка.
Марія Олійник зазначає, що важливо знайти час для ресурсних активностей – читання, малювання, йоги чи аеробіки, пересаджування квітів, прибирання комірки чи сортування фотографій тощо.
Окрім того, вона радить створити собі «місце сили»: наприклад, облаштувати зручне крісло на балконі чи в частині кухні, щоб «тікати» туди. А щоб зменшити кількість конфліктів із людьми, з якими живете, Марія Олійник радить побути на одинці та чергуватись у догляді за дітьми.
«Діліться своїми спостереженнями і цікавими речима одне з одним і будьте щасливими – не залежно від того, що діється довкола», – каже Марія Олійник.
Олександра Бодняк
Цей медіа-продукт створено в межах проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами