Чому для ІТ у Чернівцях важливі кластер, аеропорт та взаємодія з владою

2450 0
Депутатам потрібні тренінги, аби вони розуміли, навіщо місту ІТ.

ІТ-кластери створюють для підтримки ІТ-індустрії та прозорої співпраці ІТ-бізнесу, але не менш важливою метою є підтримка іміджу міста, де його створюють. У Чернівцях такий з’явився у 2016 році. Його керівник Юрій Пасічник розповів про те, що об’єднує місто, чому чернівецькі айтішники їдуть до Львова та що робить міська влада, аби це змінити. Спойлер: робить недостатньо.

Навіщо потрібен ІТ-кластер

Є декілька напрямів, у яких ІТ-кластер може покращити роботу компаній. Першим є навчання. Менші компанії не можуть так його вибудувати, як це роблять підприємства з великими бюджетами, тому їм вигідно об’єднуватися. Навчання дозволяє підвищити кваліфікацію персоналу, а також слідкувати за новими кадрами.

Другий напрям – пошук замовників. Уявімо, що я – це компанія «А». Я отримав закордонне замовлення, але у мене недостатня кількість спеціалістів. За умови, що я маю налагоджені контакти з компаніями «B», «C»і «D» на ринку, в тому числі, у Чернівцях, і знаю рівень їхніх співробітників, можу скористатися їхніми послугами. Відповідно, є зміст підтягувати такі партнерські компанії до високого рівня. Звичайно, насамперед, є зміст підтягувати своїх працівників, але водночас і всі компанії у місті.

Третім напрямом є створення продукту. Якщо говорити про ІТ, то тут зараз є два найпотужніших вектори. Це робота на аутсорс, коли замовник закордонний, а робоча сила – наша. Права володіння на програмний код у цьому випадку набуває компанія за кордоном. Другим вектором займаються компанії, які мають команду в Україні і створюють продукт повністю. Тоді передається лише ліцензія на право користування цим продуктом, а не сам код. ІТ-кластер допомагає таким компаніям у різного роду навчанні, до прикладу, маркетинговим стратегіям.

Четвертим напрямом є допомога компаніям, які надають послуги підприємствам іншого роду в Чернівцях. Наприклад, це обслуговування 1С. Такі компанії отримують синергію від перебування в кластері, так їм простіше знайти замовника.

Ще буває, нас запитують: «Скажіть, а що ви знаєте про цю компанію? Вона є надійною? З нею можна працювати?». Якщо ми знаємо історію компанії, ІТ-кластер підтверджує рівень її кваліфікації.

Чому Чернівці мають ІТ-потенціал, але не реалізовують його

Кількість спеціалістів у Чернівцях в рази менша, ніж могла би бути. На сьогоднішній день місто має близько тисячі ІТ-спеціалістів, але зі своїм потенціалом і науковою базою, могло би мати три-чотири тисячі. Зараз вони постійно виїжджають до більших міст, як то Київ чи Львів, або взагалі за кордон. Надзвичайно велика кількість спеціалістів з мого курсу викладають чи програмують у США, Канаді, Німеччині, інших країнах. На той момент, коли вони приймали це рішення ще років десять тому, точно ніякої екосистеми в нашому місті не було. Зараз все ж таки ситуація трошки змінюється в кращу сторону, алене фундаментально.

Ми намагаємося зробити все для того, аби ІТ-спеціалісти залишалися в Чернівцях. Власне, кластер – це один з елементів екосистеми, яка допомагає спеціалісту почувати себе комфортно в своєму місті без потреби кудись переїжджати.

Чому Львів є містом ІТ, а Чернівці – ні

З самого початку подій на Сході до нас приїжджали представники великих потужних компаній, які визначали місце передислокації з Запоріжжя, Дніпропетровська, Харкова – прифронтових міст. У 80% випадків перемагав Львів, частину таких проектів отримала Вінниця. У Чернівці переїхала одна або дві команди, потім одна з них таки перебралася до Львова.

На той момент найбільшою проблемою називали відсутність повітряного сполучення: з Чернівців не було сполучення навіть з Києвом, не те, що з Європою. Зі Львова без проблем можна дістатися до будь-якої країни Європи за декілька годин. Власники потужних компаній на це зважають.

Поки в нас немає робочого летовища з виходом хоча би на шість-сім європейських напрямків, то конкурувати зі Львовом буде складно. Є великий плюс, що нам виділили гроші на ремонт летовища. Є шанс до 2019 року змінити ситуацію.

Як не дивно, другим фактором, чому вибирали не Чернівці, були дитячі садочки. Якщо кампанія має 150-200 ІТ-спеціалістів,то багато з них мають дітей. Питання полягало у тому, що у нас, наскільки я знаю, на чергу в садках треба вставати за півроку і більше. Ніяких приватних варіантів вони не знайшли, тому обрали Львів.

Чому дії міської влади мають значення

У Львові кластер отримав приміщення в тисячу квадратів у безоплатну оренду на десять років. У Чернівцях наша оренда вже практично закінчилася, а виконком не готовий прийняти рішення, чи потрібен місту кластер чи ні. Вони сумніваються.

Тобто ми не відчуваємо особливої підтримки. Нам передали приміщення у стані руїни. Тільки-но ми його відреставрували, стало незрозуміло, чи нам подовжать оренду. Це говорить про такі половинчасті дії з боку міської влади.

Якщо діяльність Львівського ІТ-кластеру є одним із пріоритетів Стратегії конкурентоспроможності Львова, то в Чернівцях до цієї галузі ставляться як до третьосортної. Хоча ІТ-напрям тут легко міг би бути однією з трьох основних галузей за наповненням, в тому числі і бюджету.

Знову ж таки, у Львові нещодавно завершилось будівництво першого житлового будинку для ІТ-фахівців IT House. Землю під забудову міська влада виділила безкоштовно. Там планують створити цілий район, де будуть коворкінги та хаби, і водночас багатоквартирні будинки для IT-спеціалістів та їхніх сімей. Львів за це активно бореться.

Напевно, в чому людина спеціалізується – те для неї іє зрозумілим. Просто ІТ-галузь незрозуміла для більшості людей, які працюють у міській раді. Їм важко пояснити, що це таке, як це і, головне, навіщо. Можливо, треба було спершу проводити тренінги  для депутатського корпусу, щоб вони зрозуміли, навіщо місту IT.

Аліна Кувалдіна