Чому для ІТ у Чернівцях важливі кластер, аеропорт та взаємодія з владою

2796 0
Депутатам потрібні тренінги, аби вони розуміли, навіщо місту ІТ.

ІТ-кластери створюють для підтримки ІТ-індустрії та прозорої співпраці ІТ-бізнесу, але не менш важливою метою є підтримка іміджу міста, де його створюють. У Чернівцях такий з’явився у 2016 році. Його керівник Юрій Пасічник розповів про те, що об’єднує місто, чому чернівецькі айтішники їдуть до Львова та що робить міська влада, аби це змінити. Спойлер: робить недостатньо.

Навіщо потрібен ІТ-кластер

Є декілька напрямів, у яких ІТ-кластер може покращити роботу компаній. Першим є навчання. Менші компанії не можуть так його вибудувати, як це роблять підприємства з великими бюджетами, тому їм вигідно об’єднуватися. Навчання дозволяє підвищити кваліфікацію персоналу, а також слідкувати за новими кадрами.

Другий напрям – пошук замовників. Уявімо, що я – це компанія «А». Я отримав закордонне замовлення, але у мене недостатня кількість спеціалістів. За умови, що я маю налагоджені контакти з компаніями «B», «C»і «D» на ринку, в тому числі, у Чернівцях, і знаю рівень їхніх співробітників, можу скористатися їхніми послугами. Відповідно, є зміст підтягувати такі партнерські компанії до високого рівня. Звичайно, насамперед, є зміст підтягувати своїх працівників, але водночас і всі компанії у місті.

Третім напрямом є створення продукту. Якщо говорити про ІТ, то тут зараз є два найпотужніших вектори. Це робота на аутсорс, коли замовник закордонний, а робоча сила – наша. Права володіння на програмний код у цьому випадку набуває компанія за кордоном. Другим вектором займаються компанії, які мають команду в Україні і створюють продукт повністю. Тоді передається лише ліцензія на право користування цим продуктом, а не сам код. ІТ-кластер допомагає таким компаніям у різного роду навчанні, до прикладу, маркетинговим стратегіям.

Четвертим напрямом є допомога компаніям, які надають послуги підприємствам іншого роду в Чернівцях. Наприклад, це обслуговування 1С. Такі компанії отримують синергію від перебування в кластері, так їм простіше знайти замовника.

Ще буває, нас запитують: «Скажіть, а що ви знаєте про цю компанію? Вона є надійною? З нею можна працювати?». Якщо ми знаємо історію компанії, ІТ-кластер підтверджує рівень її кваліфікації.

Чому Чернівці мають ІТ-потенціал, але не реалізовують його

Кількість спеціалістів у Чернівцях в рази менша, ніж могла би бути. На сьогоднішній день місто має близько тисячі ІТ-спеціалістів, але зі своїм потенціалом і науковою базою, могло би мати три-чотири тисячі. Зараз вони постійно виїжджають до більших міст, як то Київ чи Львів, або взагалі за кордон. Надзвичайно велика кількість спеціалістів з мого курсу викладають чи програмують у США, Канаді, Німеччині, інших країнах. На той момент, коли вони приймали це рішення ще років десять тому, точно ніякої екосистеми в нашому місті не було. Зараз все ж таки ситуація трошки змінюється в кращу сторону, алене фундаментально.

Ми намагаємося зробити все для того, аби ІТ-спеціалісти залишалися в Чернівцях. Власне, кластер – це один з елементів екосистеми, яка допомагає спеціалісту почувати себе комфортно в своєму місті без потреби кудись переїжджати.

Чому Львів є містом ІТ, а Чернівці – ні

З самого початку подій на Сході до нас приїжджали представники великих потужних компаній, які визначали місце передислокації з Запоріжжя, Дніпропетровська, Харкова – прифронтових міст. У 80% випадків перемагав Львів, частину таких проектів отримала Вінниця. У Чернівці переїхала одна або дві команди, потім одна з них таки перебралася до Львова.

На той момент найбільшою проблемою називали відсутність повітряного сполучення: з Чернівців не було сполучення навіть з Києвом, не те, що з Європою. Зі Львова без проблем можна дістатися до будь-якої країни Європи за декілька годин. Власники потужних компаній на це зважають.

Поки в нас немає робочого летовища з виходом хоча би на шість-сім європейських напрямків, то конкурувати зі Львовом буде складно. Є великий плюс, що нам виділили гроші на ремонт летовища. Є шанс до 2019 року змінити ситуацію.

Як не дивно, другим фактором, чому вибирали не Чернівці, були дитячі садочки. Якщо кампанія має 150-200 ІТ-спеціалістів,то багато з них мають дітей. Питання полягало у тому, що у нас, наскільки я знаю, на чергу в садках треба вставати за півроку і більше. Ніяких приватних варіантів вони не знайшли, тому обрали Львів.

Чому дії міської влади мають значення

У Львові кластер отримав приміщення в тисячу квадратів у безоплатну оренду на десять років. У Чернівцях наша оренда вже практично закінчилася, а виконком не готовий прийняти рішення, чи потрібен місту кластер чи ні. Вони сумніваються.

Тобто ми не відчуваємо особливої підтримки. Нам передали приміщення у стані руїни. Тільки-но ми його відреставрували, стало незрозуміло, чи нам подовжать оренду. Це говорить про такі половинчасті дії з боку міської влади.

Якщо діяльність Львівського ІТ-кластеру є одним із пріоритетів Стратегії конкурентоспроможності Львова, то в Чернівцях до цієї галузі ставляться як до третьосортної. Хоча ІТ-напрям тут легко міг би бути однією з трьох основних галузей за наповненням, в тому числі і бюджету.

Знову ж таки, у Львові нещодавно завершилось будівництво першого житлового будинку для ІТ-фахівців IT House. Землю під забудову міська влада виділила безкоштовно. Там планують створити цілий район, де будуть коворкінги та хаби, і водночас багатоквартирні будинки для IT-спеціалістів та їхніх сімей. Львів за це активно бореться.

Напевно, в чому людина спеціалізується – те для неї іє зрозумілим. Просто ІТ-галузь незрозуміла для більшості людей, які працюють у міській раді. Їм важко пояснити, що це таке, як це і, головне, навіщо. Можливо, треба було спершу проводити тренінги  для депутатського корпусу, щоб вони зрозуміли, навіщо місту IT.

Аліна Кувалдіна

Інтерв'ю Твого міста