
Фото: Freepik
Як працює та чи дієве донорство плазми крові при коронавірусі
У Центрі легеневого здоров’я, що на вулиці Зеленій у Львові, у реанімації рятують сімейну лікарку, яка заразилась коронавірусом, імовірно, під час прийому пацієнтів. Захворів також її чоловік та інші члени родини. Її рідні шукають людину, яка перехворіла на Covid-19 приблизно 2-3 місяці тому, аби вона стала донором плазми крові, що містить антитіла. Про те, що це за метод лікування хворих на Covid-19, наскільки він дієвий та чи варто на нього покладатись, Tvoemisto.tv розповів завідувач відділенням анестезіології та інтенсивної терапії ЦЛЗ В’ячеслав Бондар.
В'ячеслав Бондар з пацієнтом. Фото: ЦЛЗ
Як виглядає процедура?
Кров для лікування хворих на Covid-19 відбирають у донорів так само, як і в усіх інших випадках, єдине, що тут донор мав перехворіти на коронавірус приблизно 2-3 місяці тому і в його крові мають міститись імуноглобуліни G. Потім із цієї крові виділяють плазму (компонент крові) і у дозі 150-200 мл вводять пацієнту, який потребує лікування.
В’ячеслав Бондар розповідає, що ще на початках епідемії у ЦЛЗ випробували цей метод на двох пацієнтах, які перебували у критичному стані. Обидвоє – одужали. Пацієнтам у стані середньої важкості не варто робити цю процедуру, бо «навіщо ускладнювати лікування, коли все йде добре». Жінка, для якої шукають донора тепер, за словами анестезіолога, у вкрай важкому стані. Переливання їй зроблять, але не тому, що це – панацея і гарантує одужання, а тому, що у важких випадках використовують усі способи.
«Не варто думати, що це повноцінна замісна терапія, тому що доза плазми і, відповідно, антитіл у ній, дуже мала – цього недостатньо. Скоріше за все, цей метод працює інакше: у якийсь момент введені антитіла стимулюють імунну систему хворої людини. Я ставлюсь до цього методу скептично. Хоч шкоди він не завдасть, але і допоможе навряд», – каже лікар.
Читайте також: Чому на Львівщині найбільше хворих медиків з-поміж інших областей України
Завідувач відділенням додає, що цей метод лікування не включений у національний протокол лікування хворих на Covid-19, як у США чи в деяких країнах Європи. Але лікарі можуть використовувати його поза протоколом: у документі вказаний мінімум, нижче за який не можна опуститись, а от максимум – не встановлений. Протокол – це дорожня карта із пунктом призначення у вигляді одужання.
«Є ситуації, коли вже край. Як можна тоді вчинити? Використовувати все. Хто його знає, як воно повернеться. Крім лікування, напевно, ще є доля і Бог», – каже В’ячеслав Бондар і додає, що бачив за ці кілька місяців найрізноманітніші випадки як несподіваного одужання, так і раптової смерті.
Водночас він наголошує, що метод лікування плазмою не вартий сенсаційності, з якою про нього пишуть.
«Уявіть це так. Ви п’єте чай із 5-ма грамами цукру. Чи зробить це якусь погоду в енергетичному обміні організму за день? Ні, абсолютно. Хоча на деякий час дасть приплив енергії. Якби ви додали у чай добову дозу калорій, то протягом доби могли б не їсти і не пити. Але у склянку чаю неможливо додати добову дозу калорій. Так само і тут», – каже В’ячеслав Бондар.
Утім, додає лікар, введені з плазмою антитіла можуть, імовірно, включити процес синтезу антитіл у власному організмі пацієнта.
«Наприклад, на фронті є 10 тисяч військових. І приїжджають п’ятеро спецпризначенців. Це може призвести до перелому, а може і ні, якщо групу ліквідують», – проводить аналогії лікар.
Та достовірних даних про те, як на організм впливає цей метод насправді, говорить анестезіолог, наразі не мають навіть такі країни-гіганти у науковому плані, як США і Китай.
Командна робота
Будь-яке лікування є комплексним, наголошує лікар. Особливо, коли ідеться про хворих на Covid-19.
«Ми ж лікуємо не «чистий» Covid-19 – поки людина потрапить до нас, вона вже днів з 10 хворіє удома, лікується сама. За цей час вірус вже зробив свою чорну справу – уразив легені. Вірус не зацікавлений у загибелі господаря, йому потрібні клітини господаря, щоб використовувати білки, енергію, завдяки яким він розмножується лавиноподібно і запускає цитокіновий шторм (надмірну імунну відповідь організму – ред.). До того приєднується вторинна бактерійна флора. На цьому фоні імунна система дестабілізована. Легені виключаються з процесу газообміну. Тому це не одна проблема, а комплекс, що потребує такого ж комплексного лікування», – пояснює В’ячеслав Бондар.
Читайте також: Вражені Covid-19 легені помітні неозброєним оком. Паталогоанатом про те, що показує розтин інфікованих
«Тому не вірте, якщо почуєте, що хтось винайшов чудодійний препарат від коронавірусу», – додає лікар.
В’ячеслав Бондар розповідає про командну роботу ліків, коли будь-яке введення в курс лікування препарату має доповнювати інші медикаменти і в жодному разі не нейтралізувати або нівелювати їхню дію. Плазма, каже він, не нівелює дію інших препаратів.
«Якщо підібрати добру команду і ще є резерви в організмі, то буде позитивний результат. Якщо команда нездала, не спрацьована, то, на жаль, ні», – ділиться лікар.
Маска і дистанція можуть врятувати від потреби в донорі
В’ячеслав Бондар під час розмови неодноразово наголошує на тому, що коронавірусна хвороба – невивчена, мінлива і непередбачувана. Уберегти від неї, говорить він, допоможе дотримання простих правил – носіння маски, дистанція та гігієна рук.
«Краще виконувати прості правила, ніж потім шукати лікування. Немає панацеї, навіть противірусного конкретного немає. Навіть той «Ремдесивір» у досить великому відсотку випадків просто не діє. Окрім того, він дуже дорогий. Та й найсуперовіше лікування не допоможе, якщо орган знищений», – каже анестезіолог і радить за перших ознак захворювання звертатись до фахівця.
Також він нагадує, що попереду – осінь і чотири штаму грипу, тож радить не економити на вакцинації та не сподіватись, що цибуля і горілка з перцем порятують.
«Ми у 2009 році (коли була епідемія свинячого грипу – ред.) надивились на такі варіанти самолікування, що й не опишеш, люди просто чарівники. Чомусь, коли є дорога машина, то людина ніколи не лізе в мотор, а шукає найкращого майстра, не шкодує грошей. Коли корова захворіла – теж ведуть до ветеринара і сумлінно дотримуються приписів. А коли саму хапає хвороба, то людина дивиться в інтернеті, як лікуватись», – говорить В’ячеслав Бондар.
Читайте також: Портрет хворого на Covid-19. Що змінилось на Львівщині
Він також зазначає, що, за його спостереженнями, за час пандемії коронавірус «помолодшав» – частіше стали хворіти люди у віці 28-35 років, особливо, якщо мають надлишкову вагу чи інші порушення здоров’я.
Хоч панацеї у вигляді ліків чи методів лікування Covid-19 немає, каже В’ячеслав Бондар, та нею може стати дотримання правил безпеки.
«У вихідні проїжджав через одне з приміських сіл – так бамкало весіллє, що я одразу зрозумів, що скоро буде з десяток нових пацієнтів», – додає лікар.
Олександра Бодняк
Цей медіа-продукт створено в межах проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Якщо Вам подобається те, що ми робимо – долучайтеся до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!
Що отримають члени спільноти Tvoemisto.tv:
- ексклюзивні e-mail розсилки
- доступ на спеціальні закриті події для Спільноти
- можливість голосувати за теми матеріалів та публічних дискусій, які планує редакція
- можливість стати експертом «Твого Міста»
- ексклюзивне друковане видання з доставкою додому/в офіс (щодвамісяці)
-
у майбутньому – знижки у мережі партнерів «Твого Міста».
Підтримати Tvoemisto.tv можна за посиланням.
Вибір Твого міста
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
- Повернути працівників в офіс. Як робочі стіни можуть стати простором для ідей