Депутатський контроль. Чи потрібні комунальним підприємствам наглядові ради?

992 0
Наглядові ради мають виконувати функції громадського контрою, а не мерського чи депутатського.

Щоб підвищити фінансову спроможність чернівецьких комунальних підприємств, для них пропонують створити наглядові ради. Здавалось би, хороша ідея, адже наглядові ради є звичайною практикою у великих прибуткових компаніях та корпораціях. Що ж із цим не так та чому депутати найбільше зацікавлені у створенні таких рад – пояснюємо.

Що таке наглядова рада?

Колегіальний орган, який контролює та спрямовує діяльність керівника підприємства. Наглядова рада бере участь у вирішенні найважливіших питань та формує план розвитку підприємства. Їх створення відповідає стандартам корпоративного управління Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).

Навіщо її створювати?

Наглядові ради – це новий етап в управлінні комунальними підприємствами. Законодавчо їх дозволили створювати з 2016 року, але закон не зобов’язує це робити. Вони повинні спрямовувати діяльність керівника комунального підприємства та знижувати корупційні ризики.

Організація роботи, порядок створення та розпуску наглядових рад – компетенція міської ради.

І міська рада це зробила?

Другого серпня депутат Віталій Гавриш зареєстрував проект рішення, згідно з яким, на комунальних підприємствах можуть створювати наглядові ради. У коментарі «Твоє місто.Чернівці» він сказав, що наглядові ради будуть доцільними на великих підприємствах з численним штатом працівників. За його словами, треба чітко прописати їхні функції, щоб вони були дійсно дорадчим ограном, а їхні повноваження не пересікалися з керівниками підприємств. Водночас депутат не проти допрацювати проект рішення.

Нагадаємо, що в квітні 2017 року Чернівецька міськрада ухвалила рішення «Про Наглядові ради комунальних підприємств», проте екс-міський голова Олексій Каспрук наклав вето через ряд порушень. За словами Олексія Каспрука, він не був проти створення наглядових рад, але стверджував, що за попереднім проектом, був відсутній баланс сил: рада призначала наглядову раду, яка призначала керівника, який був підзвітний раді. Тобто не було контролю зі сторони громадського сектору та міського голови.

А що не так із новою пропозицією?

Проект рішення, який розглянуть на наступній сесії міської ради, не створює умов для ефективної роботи наглядової ради. Автори не врегулювали умови оплати роботи членів наглядової ради. Тобто, депутати можуть затвердити зарплату членам наглядової ради, що не прив’язуватиметься до стану та фінансової спроможності підприємства. Якщо воно буде збитковим, це не має позначитись на сумі виплат. Ба більше, якщо до збитковості призвели рішення наглядової ради, то члени не несуть за це відповідальності, окрім, виключення з наглядової ради.

Також проект рішення не гарантує незалежності наглядових рад.

А від кого вони будуть залежати?

Від депутатського корпусу.

Представники від депутатських фракцій входять до конкурсної комісії, яка відбирає членів до наглядової ради. Депутати на сесії затверджують склад. Міський голова має тільки одного представника.

Керівника комунального підприємства призначає мер. Отож, і депутати мають право на контроль?

Так, керівника призначає мер. Спілкуються із депутатами керівники тільки через звіти. Проте, за словами юристки Татяни Шепелько, депутати можуть контролювати через депутатські комісії. А наглядові ради мають виконувати функції громадського контрою, а не мерського чи депутатського.

Проблема у наглядових радах чи у проекті рішення?

У проекті рішення. Наглядові ради є нормальною практикою для ТОВ та приватних акціонерних товариств. З 2016 року їх повинні створити на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, в статутних капіталах яких 50% акцій належать державі, а також, активи яких за останній рік перевищували 2 мільярди гривень, а чистий дохід - 1,5 мільярди гривень. До прикладу, в ПАТ «Укрзалізниця». Роль наглядової ради на таких підприємствах – максимально наблизити умови діяльності до таких, у яких працюють приватні компанії.

За словами голови ГО «Центр реформ і розвитку» Марини Кирилюк, на великих підприємствах і компаніях членів наглядових рад об’єднує одна спільна мета – отримати фінансовий успіх. На комунальних підприємствах, за цим проектом рішення, члени будуть представляти інтереси різних політичних груп. Вочевидь, вони будуть відштовхуватись від них і часто не будуть виступати за прагматичні непопулярні рішення.

З політичною залежністю зрозуміло. А як щодо компетентності?

У проекті рішення зазначено, що членами наглядової ради можуть стати особи без судимості, недотичні до депутатського корпусу та комунального підприємства, з вищою освітою та стажем роботи не менше трьох років. Отже, до управління підприємством допускаються особи, некомпетентні у роботі комунального підприємства певного профілю та без освіти у сфері економіки, аудиту чи адміністрування.

За словами директора КП «Чернівціводоканал» Анатолія Чабана, підприємство не може контролювати людина, яка не розуміє специфіки його функціонування. На водоканалі щодня доводиться вирішувати питання, що стосуються життєдіяльності міста, а додатковий контроль ускладнить прийняття рішень.  

А хто може контролювати КП, якщо не наглядові ради?

Фінансовим моніторингом комунальних підприємств займається Державна аудиторська служба, податкова служба, фінансовий відділ міської ради тощо. Перевіряти ефективність роботи підприємства може громадські ради, які наразі є дорадчим органом. Наприклад, Громадська рада МКП «Парк Жовтневий» постійно моніторить ситуацію з укладенням договорів з підприємцями.

Олена Дуняк

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав. 

Чернівчани, щоб продовжувати робити пояснювальні матеріали, репортажі, проблемні інтерв’ю, щоб розповідати історії надалі, нам потрібна ваша підтримка. Ми розпочали краудфандингову кампанію на спільнокошті «Велика ідея». Своїм внеском просто зараз ви можете зробити наше подальше існування можливим. Долучитися можна за посиланням.