
Фото з відкритих джерел
Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
Національний фонд наукових досліджень уперше за 29 років отримав з державного бюджету 300 мільйонів гривень. Гроші розподілили між проєктами, які отримали найвищу оцінку на конкурсі. Інститут біології клітин у Львові, каже Андрій Сибірний, подав 12 проєктів, три з них – профінансують. Окрім розробки вакцини від коронавірусу, ідеться про новий антибіотик широкого спектру дії (він не стосуватиметься Covid-19) та розробку біосенсорів.
Як відбувається розробка вакцини?
Вакцини – це ослаблений чи вбитий збудник захворювання або його частинки. У відповідь на вакцинацію людський організм виробляє антитіла, що потім, у випадку інфікування правдивим збудником, будуть його нищити.
Наш організм виробляє антитіла у відповідь на поверхневі білки. Тож ми будемо синтезувати такі вірусні білки із клітин дріжджів, що стануть продуцентом (організм, що продукує органічні речовини із неорганічних сполук – ред.). Це буде модифікований білок, тому що повнорозмірний може провокувати захворювання. Можна використати ДНК або РНК, тобто нуклеїнову кислоту, але потрібно видалити гени, що ведуть до реплікації (відтворення – ред.) вірусу.
Інший підхід – це взяти гени вірусу і працювати лише з тими з них, які відповідають за синтез поверхневого білка, на який реагує організм.
Окрім дріжджів, можна використати людські клітини, але вони вибагливі. Також можна брати клітини комах, але це дороге середовище. Із дріжджами є нюанс – вони повинні мати щонайменше дві тисячі своїх білків. Потім потрібно нагромадити два вірусні білки і відділити їх від дріжджових.
Я маю досвід розробки вакцини від вірусного гепатиту В, тож буду використовувати його і з SARS-CoV-2.
Читайте також: Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
15 років тому, коли була епідемія SARS-CoV-1, вакцину не вдалось розробити. У лабораторних дослідженнях описано, що потенційна вакцина активувала вірус, а не захищала від нього. Щоб уникнути такого, будемо контролювати вірусні білки у клітинах дріжджів. На основі досліджень SARS-CoV-1 відомо, які фрагменти можуть активувати захворювання – ми ці фрагменти викинемо. Перевірятимемо на мишах.
Також ми додамо послідовність деяких амінокислот, які будуть активують людську імунну відповідь, адже вірус є ефективним антигеном, а вірусні білки – розчинні, тому вони слабкі антигени.
Усі ці речовини мають бути у певних кількостях – для мишей треба соті міліграмів гомогенних, абсолютно чистих білків. Щоб мати змогу виділити таку кількість, нам потрібно купити біореактор.
Як розподілятимете кошти?
Проєкт мав розпочатись у липні і нам цьогоріч мали виділити 5 мільйонів. Але вже осінь і, кажуть, виділять лише три мільйони. Велика частина з цих коштів, 20-25%, піде на доплати до зарплат науковців – доктори наук матимуть 30-32 тис. грн, аспіранти, долучені до проєкту, мають 10 тис. грн, а я працюю на громадських засадах. У проєкті будуть задіяні семеро людей з нашого Інституту, а ще двоє працюватимуть на останньому етапі у Києві.
Ще частина фінансування піде на комунальні платежі. Більшість же грошей витратимо на прилади – лише біореактор коштує близько 100 тисяч доларів. Окрім того, хочемо купити фризер (морозильну камеру – ред.) ультранизької температури, бо наші вже мають по 20-25 років. Якщо фризер вийде з ладу – пропадуть напрацювання десятиліть нашої діяльності. Ну і різні дрібні прилади. Решта коштів підуть на реактиви і витратні матеріали.
Коли закінчується проєкт і яким має бути його кінцевий результат?
31 грудня 2021 року має закінчитись перевірка ефективності нашої вакцини на лабораторних тваринах. Це мають бути трансгенні миші – у них є людський рецептор, що реагує на коронавірус, щоб вони були вразливі до цієї хвороби. Тобто миші кашляють, мають гарячку, запалення легень, помирають – все як у нас.
Читайте також: На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
Є проблема – в Україні таких мишей немає. За кордоном одна коштує 100-150 євро, але немає законодавства про ввезення в Україну трансгенних тварин. Та це можна розв’язати.
Ще одна проблема – де взяти коронавірус, щоб заражати мишей. Їх треба заражати реальним вірусом. А у нас немає жодної сертифікованої лабораторії, що могла би з ним працювати, і немає вірусологів, які можуть його розмножувати. Маємо солідних партнерів із Національної Академії медичних наук з Києва, але вони також не працюють з вірусами. Тому готуємо план Б – налагоджуємо контакти з фахівцями з Польщі, можливо вони проводитимуть випрбування. Сподіваюся, владнаємо і це.
У світі нині розробляють більш, ніж сотню вакцин, чи є схожі на вашу?
Ми не знаємо, хто над чим працює – здебільшого це Top Secret. Ми вважаємо, що нашу розробку можна буде згодом запатентувати навіть за кордоном.
Впевнені, що винайдете вакцину?
Ми обов’язково зробимо продуцент. Але до промислового виробництва – величезний шлях і десятки мільйонів доларів. Зрештою, у нас ґрант не на продукцію, а на розробку вакцини.
Читайте також: Як працює та чи дієве донорство плазми крові у Львові
Також ми не можемо відкинути, що з-поміж сотні вакцин, що розробляють у світі, наша буде менш ефективною за інші. І невідомо, чи буде Україна взагалі виготовляти вакцину, тому що зараз у нас не випускають жодної – ані проти кору, ані проти дифтерії чи сказу. Все імпортується.
Та для національної безпеки – треба мати власні розробки і готуватися до власного виробництва. До речі, у Харкові раніше виготовляли п’ять вакцин. Той завод працює і нині, але його купила російська фірма.
Чи не щодень з’являються нові дослідження вірусу. Чи впливає це на роботу над вакциною?
Вірус вже доволі детально досліджений – потужні держави, як-от Китай, США, Корея – вклали у це великі ресурси. Над дослідженнями працюють тисячі людей і, можливо, він скоро буде чи не найбільш дослідженим. Китайці, наприклад, лише за 20 днів повністю розшифрували геном цього вірусу.
Росіяни кажуть, що винайшли вакцину. Що думаєте про це?
Вона проходить клінічні випробування на здорових добровольцях. Після цього випробовуватимуть на людях з групи ризику. Наскільки я знаю, вони використовують повнорозмірні білки, тому невідомо, чи не вийде, як із вакциною від SARS-CoV-1, що навпаки провокувала хворобу. Зараз у них хтось захворів, тому випробування призупинили. Але за такою ж схемою працює Велика Британія, тому я дивлюсь на це оптимістично. Люди хворіють з вакциною і без – якщо це буде не поодинокий випадок, тоді можна говорити про вплив вакцини.
Розмовляла Вікторія Савіцька
Цей медіа-продукт створено в межах проекту за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Якщо Вам подобається те, що ми робимо – долучайтеся до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!
Що отримають члени спільноти Tvoemisto.tv:
- ексклюзивні e-mail розсилки
- доступ на спеціальні закриті події для Спільноти
- можливість голосувати за теми матеріалів та публічних дискусій, які планує редакція
- можливість стати експертом «Твого Міста»
- ексклюзивне друковане видання з доставкою додому/в офіс (щодвамісяці)
-
у майбутньому – знижки у мережі партнерів «Твого Міста».
Підтримати Tvoemisto.tv можна за посиланням.
Вибір Твого міста
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
- Повернути працівників в офіс. Як робочі стіни можуть стати простором для ідей
- Як працює та чи дієве донорство плазми крові при коронавірусі