
Фото: Надія Марченко
На яку гору піднятись у Славську. 4 унікальні піші маршрути
Славська ОТГ, що розташована поміж карпатських гір на території Львівської області, активно розвивається. Якщо ви були там минулого року, то цього літа, швидше за все, знайдете щось нове для себе. А якщо востаннє ви їздили на літній відпочинок в гори ще у дитинстві з батьками або тільки замислюєтесь про це, то однозначно пора вирушати за новими враженнями.
Читайте також: «Це буде бімба!». Як Славське повертає собі статус туристичної мекки. Репортаж
Зі Славська, що є центром ОТГ і куди легко доїхати зі Львова, є чотири промаркованих маршрути на вершини різної складності протяжністю від 8 до 25 км. Вони займають від кількох годин до цілого дня. На деякі маршрути можна іти навіть із дітьми, також вони підходять для старших людей. Кожен зі шляхів має свої принади і під силу практично всім.
Найлегший маршрут зі Славська – шлях №5013 на гору Татарівка. Його протяжність – усього 8 км (зі спуском), підйоми тут пологі, тож він буде до снаги і молодшим дітям. Утім, гора Татарівка – лісиста, тож дорогою вам не трапиться багато панорам. Натомість матимете щастя у вигляді піт-стопів в малинниках та ожинниках.
Маршрут №5012 на гору Магуру має загальну протяжність у 18 км, тож на нього варто запланувати увесь день, як і на маршрут №5011 – це 25 км на гору Високий Верх. Останній – веде до точки, де сходяться три області – Львівська, Івано-Франківська та Закарпатська. Також є коротші прогулянкові маршрути на Погар, Кливу і Менчіл.
Читайте також: У Славському будують памп-трек для велосипедистів
Tvoemisto.tv вибрало маршрут №5001 на гору Ільзу. Він середньої складності, його протяжність – 8,7 – 10 км (залежить, як ви плануєте спускатись). Тут є кілька не надто крутих підйомів, а уздовж стежки відкриваються панорамні краєвиди, що перехоплюють подих. Маршрут починається у самому центрі Славська – навпроти церкви Успіння пресвятої Богородиці, просто перейдіть через дорогу та ідіть прямо вуличкою, що веде вгору.
Відьма, вовки та дресирований півень
Окрім чудових панорам, маршрут на гору Ільзу має й іншу родзинку – після підйому на гору можна спуститись у сусіднє село Волосянка – якраз між ним і Славськом стоїть Ільза. Звісно, можна повернутись і назад у Славсько – тоді загальний шлях становитиме близько 10 км. А головна принада Ільзи у тому, що з її вершини можна побачити інші навколишні гори – ті ж Тростян і Високий Верх.
Дорогою на Ільзу
Місцеві розповідають, що колись на горі мешкала відьма Ільза (друга назва вершини – «Відьмина гора»). Вона мала коханого, але той раптово пропав. Бідолашна шукала його – та безуспішно. Від горя Ільза перекинулась на вовчицю, в образі якої, кажуть, відьму можна зустріти і нині – якщо вийти на вершину опівночі. Також є повір’я про те, що як хлопець освідчиться дівчині на вершині Ільзи, то на пару чекає щасливий і довгий шлюб.
Удень, кажуть місцеві мешканці, вовків в околицях Ільзи бачили вже давно – кілька років тому. Натомість тут є багато зайців, лисиць, ящірок і навіть саламандр. А також – багатоголосся птахів, із якими, якщо умієте гарно свистіти, можете спробувати поспілкуватись – нам вдалось, птахи мелодійно відгукувались.
Про гору Високий Верх, яку видно з Ільзи, також є кілька легенда. Тут сходяться межі трьох областей, і в давнину мешканці навколишніх сіл, що належали до різних територій, мали свій оригінальний спосіб вирішення суперечок. Для цього брали півня і виносили на вершину – у яку сторону він запіє, там і правда. 9-річний Юра, який піднімався з нами на Ільзу, одразу розважливо припустив, що у ті часи варто було мати дресированого півня.
На вершині Ільзи
Друга легенда розповідає про те, як виникло джерело «Писана криниця», що розташоване дорогою на Високий Верх. Колись цими лісами проходив Довбуш зі своїми опришками. Він посперечався з одним про те, що зможе підписатись на камені самим лише пальцем. І зробив це. Тоді із каменя пішла вода, що сьогодні освіжить вас на шляху.
Розкажіть дитині про збиральництво
Уздовж маршруту на Ільзу, як і обабіч інших, є чорничники, ожинники і малинники. Якщо сезон чорниць вже минув, то дика лісова малина якраз достигає – солодка, запашна і трохи колюча, якщо захопитись і зануритись углиб. Незабаром дозріє ожина, сезон якої припадає на другу половину серпня.
У лісі можна назбирати і грибів, лише зараз їх мало – нам дорогою трапились лише кілька парасольок.
Окрім грибів і ягід, у горах збирають лікарські трави – наприклад, зараз починає квітнути Іван-чай, а скоро настане час збору звіробою та інших. Місцеві готують із них різноманітні смачні карпатські чаї, що можна взяти додому і тішити себе взимку солодкими сонячними спогадами.
Приблизно на середині шляху на Ільзу є джерело зі смачною холодною водою, а навпроти нього – лавка, де можна перепочити і поширяти поглядом над сільськими будиночками, що далеко внизу.
Дорогою на вершину Ільзи вам трапиться три підйоми: два коротких і один довгий. Усі вони не круті, але один – кам'янистий. Останній підйом – перед самою вершиною, його протяжність становить 300 метрів. Цей підйом не складний, але місцями доведеться іти через зарості кущів та високу траву.
Читайте також: У Славську на Львівщині заборонили використання поліетилену
Гора за горою
Спеціалістка відділу туризму Славської селищної ради Христина Пронь розповідає, що ОТГ – невелика, тож піші гірські маршрути тут не складніші за середній рівень і розраховані на пів дня. Хоча шлях на Високий Верх триватиме довше.
Окрім того, гори Славської ОТГ можуть завести вас далі – наприклад, на славнозвісну гору Маківку, де воювали українські січові стрільці, а зараз облаштований меморіал. Це один із найбільш популярних маршрутів серед туристів поряд із походами на Високий Верх та Ільзу. Також зі Славська горами можна потрапити і в Горгани.
Поза офіційними промаркованими маршрутами є багато різноманітних стежок, де можна просто погуляти, вийти до зон відпочинку та влаштувати пікнік.
Альтанки та місця для пікніків
На території Славської ОТГ є 9 альтанок, де можна влаштувати пікнік і де є місця для вогню. Більшість із них – високо у горах (гора Клива, гора Погар), але є і біля озера та річки (села Хащованя та Нижня Рожанка).
На березі хащованського озеа є кілька альтанок, де можна відпочити з друзями
Альтанка 7 вітрів
Вигляд з альтанки Скеля
Подбайте про безпеку
Якщо ви плануєте довгий маршрут горами, то потрібно попередити про це рятувальників Славського пошуково-рятувального посту. Розповісти про те, куди і на скільки ви плануєте піти, можна, заповнивши форму на сайті ГУ ДСНС у Львівській області.
Якщо ви раптом загубились та не можете самостійно знайти дорогу, потрібно зателефонувати за номером рятувальної служби 112 та якомога точніше описати місце, де ви перебуваєте.
Перед тим, як вирушити у похід, кілька лайфхаків:
- Подбайте про зручне і бажано закрите взуття – окрім каміння, води зі струмків та заростів малини у лісі можуть бути змії (зазвичай вони ховаються, але варто бути обережним)
- Візьміть із собою запас води – на шляхах є джерела, де можна його поповнити, але спрага може з'явитись швидше, аніж ви до них дістанетесь.
- Якщо ідете влітку, то вирушайте у похід зранку або після обіду (якщо це короткий шлях), коли сонце не пече так сильно.
- Прихопіть захист від сонця на голову, а якщо забули – зробіть собі капелюшок із лопуха. Також прихопіть засоби захисту від укусів комах.
-
Також вам може знадобитись дощовик, адже погода у горах мінлива, та засіб від комарів та інших комах.
«Згалом у нас такі маршрути, що як ідете недалеко і не плануєте губитись, то особливої підготовки не треба», – говорить Христина Пронь.
Після гір
Якщо ви хочете не лише у похід в гори, а й переночувати в Карпатах, то широкий вибір садиб і готелів для відпочинку можна знайти на сайті Booking.com.
Окрім походів в гори, Славсько пропонує багато інших активностей та розваг: спортивних, кулінарних, мистецьких, освітніх тощо. Тут можна пограти у футбол, волейбол, баскетбол чи навіть у теніс, взяти на прокат квадроцикли, наловити форелі. Любителі кулінарного туризму також можуть з’їздити на козину ферму, де виготовляють сир та проводять дегустації. Якщо хтось мріяв подоїти козу – тут це також можна зробити. Детальніше про те, чим зайнятись у Славську, читайте у наступних матеріалах від Tvoemisto.tv.
«У нас відпочивальники дуже різні. Часто буває, що курорт призначений для певної категорії – для молоді, для старших, для сімей. До нас же їдуть різні люди, тому що можна обрати – або спокійний відпочинок, або активний», – розповідає Христина Пронь.
Олександра Бодняк
Фото: Надія Марченко та із сайту Славської ОТГ
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» – це медіа, якому справді можна довіряти.
Якщо Вам подобається те, що ми робимо – долучайтеся до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!
Що отримають члени спільноти Tvoemisto.tv:
- ексклюзивні e-mail розсилки
- доступ на спеціальні закриті події для Спільноти
- можливість голосувати за теми матеріалів та публічних дискусій, які планує редакція
- можливість стати експертом «Твого Міста»
- ексклюзивне друковане видання з доставкою додому/в офіс (щодвамісяці)
-
у майбутньому – знижки у мережі партнерів «Твого Міста».
Підтримати Tvoemisto.tv можна за посиланням.
Вибір Твого міста
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок