Гра в пінг-понг. Чому міський голова має ініціювати переговори

998 0
Завтра на позачерговій сесії міської ради будуть розглядати питання про дострокове припинення повноважень міського голови, внесене секретарем міської ради Василем Проданом. Більшість у раді виступає не за Василя Продана, вона – проти Олексія Каспрука, вважає політолог та експерт обласної громадської організації «Комітет виборців» Ігор Бабюк. Про те, чи має сенс меморандум про співпрацю, з чим мер не впорався та як вийти з політичної кризи – в інтерв’ю «Твоє місто. Чернівці».

Як перетинаються повноваження мера та міської ради?

Міський голова та депутати – це два важелі одного інструмента. Це ваги. Вони, з одного боку, контролюють один одного, а з іншого боку, допомагають один одному. Складається цікава ситуація: якщо немає однієї частини, то це більше не ваги.

Психологи стверджують, що конфлікт приводить до розвитку. Він може бути стимулом, якщо міський голова і депутатські фракції сядуть за стіл переговорів вирішувати питання. Цього не відбувається. Причина не тільки в бізнес-інтересах, в яких мер звинувачує більшість у міській раді. Причина ще й в тому, що мер не вміє вести переговори. Навіть з людьми, які спочатку були лояльними до нього. Дивом він встиг пересваритися із більшою частиною депутатів.

Олексій Каспрук стверджує, що пропонував депутатам підписати своєрідний меморандум про співпрацю після виборів. Які гарантії, що дотримувались би?

Такий меморандум не підписують одразу. Треба врахувати, що в міську раду увійшло багато нових депутатів, які потребували час на усвідомлення своїх повноважень. Депутатські фракції були неготові, а мер образився і вдруге не запропонував. Олексій Каспрук, як дитина, яка чогось хоче і вимагає в категоричній формі тут і зараз.

Те, що відбувається у міській раді, виглядає як пінг-понг. Причому, одні грають футбольним м’ячем, а інші відбивають ракеткою. Каспрук пропонує збільшити кількість автобусів, щоб довозити людей у важкодоступні райони, а депутати вносять пропозицію збільшити кількість тролейбусів. Це змагання не за покращення в місті, а за те, щоб довести свою правоту.

 

Очевидно, що за фактичний стіл переговорів вони не сідали. Однак, чи були, на вашу думку, за цей час точки дотику?

Так, були прийняті деякі компромісні рішення. Але це не були принципові рішення. Водночас по рішенням, від яких залежить життєдіяльність міста, були кардинальні розбіжності: водоканал, транспортне сполучення, ремонт доріг тощо.

Мати різні пропозиції – це нормально. Проте, потрібно сідати і домовлятися. Але не у форматі «Каспрук – Продан». До переговорів мають залучити навіть не голів комісій, а всіх керівників депутатських фракцій, бо цей конфлікт має політичну складову.

Якщо розглянути конфігурацію в міській раді, можна чітко виокремити групу Продана, та групу депутатів, лояльних до мера. Водночас є й такі, що діють ситуативно. Чи можна назвати їх незалежними?

Можна припустити, що незалежні депутати є, але вони не мають впливу. Це частина депутатів «Батьківщини», наприклад.

Що об’єднує депутатів в групи, окрім бізнес-інтересів?

Дуже часто об’єднуються від протилежного: ворог мого ворога – мій друг. Є депутати, які об’єднуються з Василем Проданом проти політики Каспрука. Мер не працює з депутатами. Він не розуміє, що депутати не прийдуть йому вклонитися. Більшість не виступає за Василя Продана, вона – проти Олексія Каспрука. Частина міських депутатів просто хотіла, щоб з ними визначили правила комунікації.

 

Як правильно вирішити цей конфлікт: призначити позачергові вибори міської ради або усунути мера?

Вони мали би прийняти спільне рішення про позачергові вибори. Це нормальна європейська практика. Я нещодавно був в італійській Пізі. У них в муніципалітеті не була сформована коаліційна більшість, тому вони просто оголосили перевибори.  

Яка логіка в тому, щоб усувати мера зараз?

Якщо ми говоримо з позиції бізнес-інтересів, то за рік, навіть, за півроку можна дуже багато зробити. В першу чергу, це доступ до ресурсів, рішень, законних і незаконних. Потім за строком давності навіть в судовому порядку не скасують прийняті рішення по будівництву чи земельним ділянкам. Ось, яка логіка!

Депутати критикують Каспрука, що той не може впоратись зі своїми повноваженнями у виконавчій владі. Як ви оцінюєте цю його діяльність?

Знайти хороших менеджерів для комунальних підприємств – це непроста справа. Знайти хороших менеджерів для комунальних підприємств, де є катастрофічне недофінансування через відсутність рішень міської ради, практично неможливо. Можна управляти, коли є ресурси. У нас тільки водоканал – це окрема трагедія.

Завдання мера – сформувати більшість не на свою користь, не на користь якоїсь політичної сили, а на користь громадян. Має бути єдина політика, якої станом на сьогодні немає. З цим він не впорався.

Завтра поставлять крапку: або висловлять недовіру міському голові, або до цього більше не повернуться, бо рішення не вносять повторно після проваленого голосування.

 

І що тоді?

Нічого. Ще два роки протистояння.

Або ж є інші шляхи. Наприклад, Верховна Рада може прийняти рішення про позачергові вибори, можуть почати процедуру відкликання депутатів або міського голови за народною ініціативою. Рішень є безліч.

Яке найкраще?

Міський голова ініціює переговори з лідерами фракцій, на які запросить різні громадські організації.

Яку позицію має зайняти громадське середовище?

Вони можуть бути тільки гарантами. Щоб бути гарантами, вони не мають виступати за ту чи іншу сторону. Якби мер підписав меморандум з депутатами, ГО могли б моніторити та оцінювати його виконання або невиконання.

Якщо міського голову позбавлять повноважень через обґрунтування до проекту рішення, яке сьогодні оприлюднили, це буде демократично?

Ні. В обґрунтуванні все має підкріплюватися рішеннями суду. Особливо, бездіяльність та перевищення повноважень. Зараз це обґрунтування – прості звинувачення. Тільки одна третя – це рішення судів, але рішення судів щодо бездіяльності не міського голови, а департаментів. Міський голова зможе оскаржити рішення у судовому порядку.

Яка вірогідність, що завтра проголосують?

Висока.  

 

Христина Гаврилюк

Фото Олени Дуняк

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав. 

Чернівчани, щоб продовжувати робити пояснювальні матеріали, репортажі, проблемні інтерв’ю, щоб розповідати історії надалі, нам потрібна ваша підтримка. Ми розпочали краудфандингову кампанію на спільнокошті «Велика ідея». Своїм внеском просто зараз ви можете зробити наше подальше існування можливим. Долучитися можна за посиланням.

 

 


Інтерв'ю Твого міста