
Куди поїхати на вихідні зі Львова. До вільного королівського міста
Де розташований Стрий
Місто виникло на березі річки Стрий, притоки Дністра, і взяло її назву, яка походить від поєднання звуків «стр», що з прадавніх часів означало — протічна вода. Розташоване за 72 км на південь від Львова.
2012. Автор — Борис Мавлютов. Джерело: uk.wikipedia.org
Чому це місце унікальне
З доісторичних часів на березі Стрия селилися слов’янські племена, особливо білі хорвати. Перша згадка про місто датується 1385 роком. Уже тоді місто згадується як центр волості. У 1431 році місто отримало Магдебурзьке право. Значне зростання Стрия відбувалося у другій половині XVII століття — розвитку міста сприяв тоді колишній стрийський староста, а пізніше король Речі Посполитої Ян Собєський. У ті часи Стрий мав титул «Вільного королівського міста».
Після Першого поділу Польщі місто відійшло до Імперії Габсбургів (згодом — Австро-Угорська імперія). З початком Першої світової війни Стрий стає місцем народження легіону Українських січових стрільців, а у 1920–1930-х роках місто було одним із найактивніших осередків УВО й ОУН. У середині XIX століття воно перетворилося на значний залізничний та газопромисловий центр, що сприяло його швидкому розвитку. За Пактом Молотова — Ріббентропа 1939 року Стрий відійшов до Радянського Союзу. 14 березня 1990 року у Стрию, першому з українських міст, підняли національний символ — прапор України
2008. Автор — Lion in city. Джерело: uk.wikipedia.org
Що подивитись
Костел Різдва Пресвятої Богородиці
Римсько-католицька парафія у Стрию існувала вже у 1396 році, її засновником вважають короля Казимира III (1310-1370).
Автор: Lesja Kaczorowska. Джерело: facebook.com
Парафіяльний костел Різдва Пресвятої Богородиці збудували у 1425 році, він пережив чимало пожеж. Перша, котра знищила костел і півміста, вибухнула у 1604 році. Завдяки багатим пожертвам міщан костел відбудували вже у 1640 році. У листопаді 1827 року сталася друга пожежа, котра з надзвичайною швидкістю огорнула значну частину міста разом з костелом і плебанею. Спалахнув дах на вежі і на костелі, дзвони сплавились, а найбільший зірвався і розбився. Середина костелу вціліла завдяки міцному даху. Храм відреставрували зусиллями пароха о. Франциска Рогачевського. Найбільша і найтрагічніша пожежа відбулась 17 квітня 1886 року. Від жару і вогню впала вежа костелу, цілий інтер'єр був знищений, вціліла фігура розіп'ятого Христа, розташована у бічному вівтарі. Згорів також образ Різдва Божої Матері.
Автор: Покахонтас Кампучійська. Джерело: facebook.com
Реставрація та добудова храму, які проводились за пароха о. Людвіка Оллендера, завершились у 1891 році. На внески громади відразу приступили до відбудови та відновлення оздоблення храму, які закінчили у 1891 році. На кошти околичних мешканців справили вітраж, а у складчину парафіяни закупили орган та дзвони (запис 1907 року в інвентарі від 1935 року).
Костел у Стрию є одним з найгарніших храмів, що не залишився закритим після 1939 року. 8 вересня 1995 року його проголосили Санктуарієм Матері Божої Покровительки Людських Надій.
Джерело: archexplorer.wordpress.com
Стрийська велика синагога
Руїни Великої синагоги, збудованої у 1817 році, стоять на вулиці Міхновського, 5. Гратки воріт виконані у формі менори, а знизу прикрашені Маген Давидами.
між 1900 та 1910 роками. Джерело: uk.wikipedia.org
Первісна споруда у стилі класицизму змінювалась у ході ремонтів і реконструкцій. Східчасті трикутні щипці, великі півкруглі вікна і двосхилий бляшаний дах вирізняли будівлю. У радянський час у приміщенні синагоги містився склад, тоді ще були помітні розписи. У 1980-х роках склепіння синагоги розібрали, плануючи переробити будівлю під басейн.
Джерело: kray.org.ua
Будівля товариства «Сокіл» (зараз Стрийський міський будинок культури)
Ця споруда належала гімнастичному товариству «Сокіл», яке утворили 7 лютого 1867 року польські патріоти у Львові на зразок чеських «Соколів» (1862). Це нове «гніздо» заклали в Стрию в 1892 році під керівництвом Міхала Францішека Сльозарського.
1914-1915. Колекція: Ігор Котлобулатов. Джерело: lvivcenter.org
1938-1939. Колекція: Ігор Котлобулатов. Джерело: lvivcenter.org
Першим гаслом було «У здоровому тілі — здоровий дух». У 1906 році завершили будівництво. Будинок є яскравим зразком сецесії, має пишний декор як зовні, так і всередині. У 1923 році приміщення товариства «Сокіл» частково добудували. Сцену прикрашала картина — копія роботи Генріха Семирадського, виконаної для театру у Кракові. У 1950-их роках тут діяв Стрийський драматичний театр. Тепер це міський Будинок культури.
2009. Автор — Lion in city. Джерело: uk.wikipedia.org
Стрийський Народний дім
Основним своїм фасадом Народний дім виходив на вулицю Гоша (тепер вул. Народна), яка мала по обох боках тротуари, біля яких росли шапкоподібні декоративні дерева. З лівого боку будівлі протікав тоді потік, тому біля Народного дому був місток. Вздовж потічка йшла вуличка. Десь між 1906-1910 роками потік засипали.
1930-1939. Колекція: Бібліотека Інституту народознавства Академії наук України. Джерело: lvivcenter.org
Фасад Народного дому викладений зі світло-вишневої цегли, не був тинькований. Вікна оздоблені орнаментом світло-кремового кольору. Під вікнами у нішах розміщені бронзового кольору бюсти видатних діячів української культури. Згори на фасаді — напис «Рускому народови», бо українці тоді ще називали себе «русинами». Парадний хід, як і сьогодні, був праворуч, але раніше було ще двоє дверей — посередині фасаду і на розі. Над парадним входом і над сценою був галицький герб — золотий лев на блакитному тлі. 47 років герби були заліплені гіпсом і замальовані червоними п'ятикутними радянськими зірками. На сходах парадного входу були декоративні світильники — спочатку «спірутисові», а потім електричні. Коли будівлю віддали під Дім офіцерів, світильники демонтували.
2015. Автор — Діана Масляник. Джерело: uk.wikipedia.org
Автор бюстів, за винятком бюста Івана Котляревського, є відомий український скульптор XX століття Григорій Кузневич. За часів німецької окупації посередині Народного дому, якраз де був поміщений бюст Котляревського, нацисти прикріпили портрет Гітлера, який вони залишили, коли тікали. Радянські солдати зірвали його, не підозрюючи, що портрет був прив'язаний за бюст. Портрет впав на землю разом із погруддям. Лише в 1970-х роках Еммануїл Мисько зробив копію бюста Івана Котляревського, яку знову встановили на Народному домі.
2011. Автор — Investigatio. Джерело: uk.wikipedia.org
Церква Архістратига Михаїла
1907 року архієпископ Юзеф Більчевський освятив наріжний камінь під будівництво костелу святого Йосифа сестер-серафіток римо-католицького обряду, які розпочали свою діяльність у Стрию у 1897 році.
Костел колись будувався в стилі модерн з елементами неоготики, особливо фронтальна частина. Основний корпус будівлі — двоярусний, форми базиліки, вікон і трьох вхідних дверей мають конусоподібну арку, вікна спільні для обох ярусів, великі, оздоблені вітражами із кольорового скла пропускають багато світла.
поч. XX століття. Автор — Prochaska A. Джерело: uk.wikipedia.org
2011. Автор — Investigatio. Джерело: uk.wikipedia.org
Угорі на фасаді є ніша для фігури Святого Йосифа. Костел має типовий шпиль, увінчаний вертикальним хрестом. Бокові стіни мають пілястри, але, мабуть, більше виконують роль контрфорсів. Центральні двері розташовані в глибині фронтальної стіни, що ніби є внутрішнім порталом.
2012. Автор — Investigatio. Джерело: uk.wikipedia.org
Як туди дістатися
Доїхати до Стрия автомобілем можна за годину. Залізницею можна дістатися потягом Київ — Чоп, Київ — Ужгород й іншими поїздами, що їдуть до Ужгорода, та приміськими потягами Львів — Трускавець, Львів — Мукачево, Львів — Чоп-Пасажирський та Львів — Лавочне. Також можна скористатися автобусами, які їздять з головного залізничного вокзалу та зі Стрийської, 109.
Джерело: pmg.ua
Інші локації, які Tvoemisto.tv вже радило відвідати, можна переглянути на цій мапі:
За інформацією: wikipedia.org, stryi-rada.gov.ua
Головне фото: ua.trip-impressions.com
Марія Стахів
Вибір Твого міста
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами