Максимум практики. Як студенти ІТ-школи у Чернівцях стають викладачами у Женеві

668 0
ІТ може створити середній клас в місті.

У Чернівцях зареєстровано 46 ІТ-компаній та один міжнародний освітній центр для ІТ-галузі «ШАГ». Він, до речі, навчає IT у Женеві, Сієтлі та навіть Камбоджі. Як академії це вдається та чому українська компанія відрила філію спочатку в Ріо-де-Жанейро, а вже потім в Чернівцях – розповідаємо. 

Спочатку були алгоритми. IT-освіта змінює тип мислення на алгоритмічний. Людина, яка все життя працювала юристом, повинна перебудувати усе в своїй голові, щоб працювати в ІТ. Директор комп’ютерної академії «ШАГ» у Чернівцях Володимир Криштанович запевняє, що здобути ІТ-освіту може навіть той, хто вважає себе гуманітарієм. За його словами, гуманітаріїв взагалі не існує.

«Якщо мене запитують, коли варто піти вчитись на айтішника, я відповідаю – негайно. У нас вчаться люди, які вже мають вищу освіту: торгові агенти, інженери, юристи. Найстаршому студенту 52 роки. Ми не складаємо конкуренцію ВНЗ. Люди, які приходять до нас, ніколи не підуть в університет. І навпаки. Зараз на ІТ-ринку Чернівців не вистачає 1500 кадрів. Університети щороку випускають 300 працівників, з них тільки 20% працюють за професією», – каже він.

Комп’ютерна академія «ШАГ» заснована Дмитром Корчевським в Одесі. Генеральний директор розпочав із примітивної гри в карате, яку створив для свого друга. На п’ятому курсі університету зрозумів: з такою кількістю зайвих предметів він програмістом не стане, тому приходив у різні фірми та вчився уже на практиці. В свою академію він заклав два принципи – тільки профільні предмети, побільше практики та мінімум теорії. А завдання, які виконують студенти – це їхнє портфоліо для працевлаштування.

Ще одна особливість закладу – викладачам також ставлять оцінки. В академії розвішані QR-коди, зчитавши їх смартфоном, студент може залишити відгук про викладача та його методику викладання.

Навчання проходить за трьома напрямками: розробка програмного забезпечення, комп’ютерна графіка та дизайн, кібербезпека. Вчать тут і дітей: учні 9-14 років створюють сайти, ігри, графіку у Малій Комп’ютерній Академії.

Паралельно проходять заняття у старшої групи. Студенти, які зараз відвідують заняття в академії «ШАГ», у майбутньому можуть стати викладачами.

«Студент може сам навчатись у Чернівцях, а потім поїхати викладати у Сієтл. Це нонсенс, але аграрна держава продає освіту у країни Європи, Америку, Азію», – каже Володимир Криштанович.

Коли «ШАГ» вийшов на ринок Чернівців, кадрів не вистачало. Завдяки розширеній мережі перейшли спеціалісти з академій в інших містах та з ІТ-компаній Чернівців.

ІТ-компанії постійно вкладають кошти в освіту своїх працівників. Згідно з дослідженням IТ-ринку Чернівців, більше 70% компаній беруть на роботу початківців, а більше 60% згідні брати на роботу студентів без досвіду.

Водночас компанії полюють на спеціалістів. Це підвищує рівень зарплат у сфері. Що за словами директора «ШАГу», не є корисним ні для працівника, ні для роботодавця. Адже пропонують айтішнику високі зарплати, коли проекти уже горять: компанія вимушена брати більш високооплачуваного спеціаліста. Коли ж зменшується прибуток від проектів, компанія менше вкладає в розвиток. А постійне вдосконалення та освіта – це основа галузі.

Академія з’являється у місті, коли воно до цього готове. У Чернівцях це трапилось тільки минулого року, коли зрозуміли, що хоча в місті відносно слабкий ІТ-ринок, є попит на ІТ-освіту.

ІТ-компаніям у Чернівцях важко знайти приміщення для офісів. Найбільша компанія SofteServe базується у приміщенні колишнього заводу «Кварц». IT-кластер Чернівців, який підтримується міською радою, не отримує погодження на продовження оренди у приміщенні тролейбусного депо.

Чернівцям потрібне ІТ. Якщо розвивати ІТ-кластер, давати якісну освіту – створиться мережа кадрів. За кадрами увійдуть міжнародні компанії.

«Айтішники освічені, виступають за екологію та багато витрачають на освіту, подорожі, бо їм це дозволяє рівень доходів. Вони зрідка виїжджають на роботу закордон, бо вигідніше залишатись в Україні.  Це люди, які можуть стати в Чернівцях тим середнім класом, який буде формувати майбутнє міста та країни вцілому», – каже Володимир.

Олена Дуняк

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.