
Фото: Unsplash
Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
33-річний Сергій недавно втратив батька. Він помер від раку легенів. Сергій розповідає, що в останні кілька тижнів було особливо складно: у тата були сильні болі в грудях, задишка, він кашляв кров'ю – із цим стикається половина хворих з таким діагнозом.
Аби вгамувати біль та полегшити страждання батька, хлопець «діставав» для нього косяк – самокрутку з марихуаною, оскільки в Україні не дозволяють використовувати медичний канабіс у лікарських препаратах для обезболення. Це полегшувало стан хворого чоловіка в його останні дні.
У яких країнах легалізували
Медичний канабіс у препаратах легалізували вже в багатьох країнах Європи – в Англії, Німеччині, Швейцарії, Іспанії, Нідерландах. У деяких штатах США і в Канаді – теж. Його вирощують за спеціальними умовами на окремих плантаціях.
«У цивілізованому світі медичний канабіс для покращення якості життя хворих з різними патологіями застосують досить давно. Як лікар, я підтримую дозвіл на медичну коноплю у лікуванні хворих», – розповідає Tvoemisto.tv сімейна лікарка Людмила Звір-Мацко.
Читайте також: МОЗ регулюватиме ціни на популярні ліки
Вона також зазначає, що законопроєкт за ініціативи ексочільниці МОЗ Уляни Супрун був дуже детально виписаний, у його створенні брали участь і медики, і юристи. Однак нині це питання стало приводом для політичних маніпуляцій, шантажу та підкупу виборців, хоча його мають вирішувати медики і пацієнти. А ще більше згущує фарби стереотип про те, що медичний канабіс – це наркотик.
Кому допомагає медичний канабіс
Медичний канабіс має доволі широкий спектр застосування. По-перше, він допомагає онкохворим під час курсу хіміотерапії, адже послаблює найгірші неприємні відчуття (нудоту і блювоту), які переживають онкопацієнти, а також біль, що супроводжує весь період їхньої боротьби з раком.
Окрім цього, медичний канабіс застосовують із паліативною метою в госпісах для знеболення тих, хто майже програв боротьбу з раком. Для них – це один з основних знеболюючих засобів до призначення наркотичних ін’єкційних препаратів.
Читайте також: МОЗ регулюватиме ціни на популярні ліки
По-друге, застосування канабісу допомагає пацієнтам із захворюваннями нервової системи, наприклад, з епілепсією (у дітей і дорослих), що не піддається стандартному лікуванню. У такому випадку канабіс можна приймати у вигляді таблеток, спреїв тощо.
«А минулого року, до речі, Канада отримала ліцензію на сироп для лікування важких форм епілепсії в маленьких дітей, що не піддаються звичайній терапії», – додає Людмила Звір-Мацко.
На другому місці: хвороба Паркінсона і розсіяний склероз. Препарати на основі медичного канабісу зменшують спазми м’язів, які супроводжують таких хворих до кінця життя, а у тих, хто має Паркінсона, зменшують специфічний тремор, кількість ускладнень, які виникають через спазм, знімають скутість м’язів (ригідність), що не дає рухатися.
«Мій батько має важку форму Паркінсона, фактично ригідну, тому я маю приклад і розумію: якби в Україні був доступний цей препарат, то він би значно покращив його життя», – ділиться лікарка.
Читайте також: Приватні чи державні. Які лабораторії роблять більше тестів на Сovid-19 Львові
Ще однією галуззю застосування препаратів з медичного канабісу є гастроентерологія. Йдеться про хвороби шлунково-кишкового тракту (неспецифічний виразковий коліт, хвороба Крона), для яких характерні інтенсивні гострі болі в животі.
30-річній Катерині, яка страждає від виразкового коліту і має безліч обмежень через це, спробувати канабіс порадили лікарі у Львові. Оскільки медичний тут – недоступний, то лікар пошепки сказав, що можна покурити звичайний раз на два тижні.
39-річний Мартін переїхав до дружини в Україну з Канади. Він страждає на сильні болі в спині. Удома йому лікар виписував рецепт і він купував ліки з канабісом в аптеці. Також їх можна було придбати через спеціальний апарат в супермаркеті. В Україні, за його словами, доводиться час від часу вживати звичайний канабіс. Це краще, каже він, ніж купа таблеток з побічним ефектом.
Яка різниця?
Керівниця благодійного фонду «Крила надії» Наталія Ліпська каже, що у головах людей досі живуть стереотипи: канабіс – виключно косяк, який курить десь за рогом наркоман. Вони категорично проти, бо не розуміють, що це медичний препарат.
«Знаю близько 20 людей, які постійно вживають у препаратах медичний канабіс через епілепсію, онкохвороби. Деяким його призначили за кордоном, а якщо хтось привозив сюди, то не зізнається. Хоча це звичайний препарат (як фентаніловий знеболювальний пластир, морфін, трамадол, налбуфін, що є в апечках військових), потрібний при конкретних захворюваннях. Його виписує лікар пацієнту, бо є біль і його треба вгамувати, а не терпіти.», – розповідає вона у коментарі Tvoemisto.tv.
Утім пацієнти, які все ж використовують медичний канабіс, не хочуть про це говорити, адже, виходить, перебувають поза законом. Окрім того, їх можуть стигматизувати.
Відмінність медичного і немедичного (або рекреаційного) канабісу, пояснює лікарка Людмила Звір-Мацко, у вмісті канабіноїдів, зокрема тетрагідроканабідіоїдів. Це ті активні речовини, що зв’язуються в мозку зі специфічними опіоїдними рецепторами і викликають стан ейфорії, наркотичного збудження. У рекреаційному канабісі вміст цих речовин сягає 30-40%, у медичному ж – усього 1% або навіть менше.
«Із цим якраз і пов’язана дія медичного канабісу: він не дає наркотичного сп’яніння. Його дія лише зв’язує опіоїдні рецептори і зменшує підвищену активність головного мозку, больові відчуття і больові сигнали, на які ми реагуємо», – каже вона.
Не давати потрібні ліки – це катування
Наталія Ліпська наводить приклад знайомої, яка проходила хіміотерапію і мала сильний рвотний рефлекс унаслідок. Звичайні протиблювотні препарати не діяли. Лікарі спочатку не знали, як допомогти, але порадились і виписали їй медичний канабіс, що вгамував нудоту.
Читайте також: Коли і як правильно пити воду. Уляна Супрун спростувала міф про 8 склянок на день
«Інший приклад – коли жінка лікувала епілепсію у своєї дитини, і їй виписували медичний канабіс у вигляді олійки. Вона тоді й не уявляла, що він буває таким», – додає волонтерка.
На канадських та американських сайтах медичний канабіс можна придбати і в сушеному вигляді, і у вигляді олійок, і навіть – у бомбочках для ванни. Є кілька категорій товарів: від безсоння, для зменшенню болю тощо. Ціни – від 10 до 35 доларів. В Україні за грам звичайного канабісу доведеться віддати приблизно ті ж 10 доларів, але це заборонено законом.
Керівниця благодійного фонду вважає, що коли хворому не дають потрібні ліки і дозволяють терпіти біль – це катування.
«Давайте, якщо ви проти канабісу, то не буде пакувати в аптечки військовим на Схід той же налбуфін, адже це – синтетичний морфін. Насправді у нас є те, що може допомогти хворим», – зазначає вона.
Церква не проти
Референт у справах душпастирства охорони здоров’я Львівської архиєпархії УГКЦ отець Тарас Гадомський каже, що використання медичного канабісу для зменшення болю має право на застосування. Однак такі препарати мають продавати виключно за рецептом, а введення має бути під контролем медиків.
«УГКЦ є проти ідеї легалізації немедичного канабісу, тобто наркотичної речовини, адже це призводить до інтоксикації організму, до стану сп’яніння, в якому людина втрачає здатність розумного мислення та психічну рівновагу. Коли ідеться про терапевтичне використання канабісу, під наглядом лікаря, – це є морально прийнятним, якщо немає іншої альтернативи, іншого препарату і особа застрахована від залежності при тривалому використанні препарату», – говорить отець Тарас у коментарі Tvoemisto.tv.
Також, за його словами, коли наркотичні речовини, зокрема канабіс вживають, щоби полегшити біль важкохворих або зовсім зняти його, то, з погляду людяності та християнського милосердя, це нормально.
Читайте також: Чи будуть стаціонари поліклінік у Львові приймати хворих із Covid-19
Голова Комісії УГКЦ у справах охорони здоров'я сестра Севастіяна Карвацька додає, що медична практика використання таких речовин завжди пов’язана з обмеженням і контролем.
«Як медик, розумію і, думаю, люди теж знають, що всі знеболювальні препарати мають в собі наркотичні складові, але зі своєї практики знаю, що за показаннями чи введенням їх є строгий контроль та відповідальність. Окрім того, рішення про легалізацію медичного канабісу не повинне мати наслідків із поширення самої наркотичної речовини серед тих, хто не є хворим», – зазначає вона.
Сестра Севастіяна говорить, що наше суспільство, коли порушують питання легалізації канабісу в медичних цілях, сприймає його неоднозначно. Люди налякані, стурбовані, особливо ті, у кого в сім'ї є наркозалежні.
«Важливо, щоби турбота про хворих не перетворилася в банальне поширення наркотичних препаратів. І ще раз наголошую, що препарати, які мають в собі наркотичні посередники, можуть бути доступним для пацієнтів, але тільки за призначенням лікаря», – завершує сестра Севастіяна.
Ольга Коваль
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- «Найважче повертатися без результату». Як на Львівщині шукають заблукалих у горах
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у благодійному фонді «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу