
Фото: Unsplash
«Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
Колись Христина Шабат організовувала у львівському Пласті лекції для виховників підлітків на тему сексуальної освіти, адже розуміла, що ані школи, ані батьки такої не дають, окрім базових понять про функціонування тіла.
Чотири року тому вона з подругою відкрила приватний простір для дошкільнят «Пташеня» і зацікавилась, з якого віку у світі говорять з дітьми про приватність, про тіло, про насильство тощо. Виявилось, що приблизно із 3-4-х років сексуальна освіта є в усіх розвинених країнах. Є навіть «Концепція сексуальної освіти» від Всесвітньої організації охорони здоров’я, у якій ідеться про те, на які теми говорити із дітьми різного віку і яким чином. Тоді партнерки вирішили зробити матеріал, що став би у нагоді батькам або вихователям та допоміг би їм говорити з дітьми про правила суспільства та безпеку.
Читайте також: Шкільні офіцери поліції: стати друзями для дітей, щоб уберегти
Так з’явились дев’ять відео на YouTube, записаних в ігровій формі, які батьки і діти можуть переглядати разом, а потім – обговорювати та виконувати завдання до кожного уроку. У відео ідеться як загалом про правила – що це таке, для чого вони, про безпеку, так і про безпеку тіла – кому можна довіряти, які доторки є поганими, коли і як сказати «ні» або «це мені не подобається» тощо.
«Результатом наших програм в садочках стало те, що діти вміють говорити «ні», відмовляти дорослим, вміють висловлювати емоції і можуть дотримуватись правил. Я бачу насправді фантастичний результат», – каже Христина Шабат.
Христина Шабат. Кадр із відео проєкту Я_й_Це
Чому говорити потрібно змалку
В українській шкільній освіті вважається, каже Христина Шабат, що з дітьми на тему сексуальності можна говорити з підліткового періоду, коли почалось статеве дозрівання.
«Але насправді це дуже пізно, тому що тоді діти вже самі все дізнаються, а критичне мислення у них ще не працює. Тож вони неправильно сприймають, наприклад, що таке секс, якими мають бути стосунки. А коли батьки чи вчителі починають у такому віці на ці теми розмовляти, дітям соромно і некомфортно. Якщо ці теми будуть нормальними для дітей з чотирьох років, то у пізнішому віці вони теж будуть окей», – говорить Христина Шабат.
В Україні, каже вона, статистика сексуальних злочинів проти дітей базується на зверненнях у поліцію, тобто – практично відсутня.
«Іронія злочинів сексуального характеру над дітьми у тому, що це, зазвичай, стається у близькому колі – родини, знайомих, сусідів. За українською традицією, ми не виносимо сміття з хати, тож про такі злочини дуже рідко заявляють у поліцію», – говорить співавторка проєкту «Я_й_це».
Читайте також: Розголос – шанс до покарання насилля. Історія 12-річного хлопчика у Львові
Христина Шабат ділиться даними дослідження про вироки суду у таких справах у трьох областях – Черкаській, Запорізькій і Дніпропетровській.
«Якщо це не зґвалтування, а, наприклад, розбещення дитини, торкання до статевих органів, мастурбація чи ще щось таке, то злочинців не садять в тюрму, їх відпускають і вони часто продовжують жити з постраждалими дітьми в одній квартирі», – розповідає Христина Шабат.
Щодо ситуації в Європі, продовжує вона, то тамтешня статистика говорить, що кожна п’ята дитина хоча би раз у житті переживала якусь форму сексуального насильства – ексгібіціонізм, примусовий перегляд порно, демонстрацію статевих органів, примушування до демонстрації своїх тощо.
«Ми про це знаємо, тому що в Європі вже давно є сексуальна освіта. Наприклад, у Швеції – із 50-х років минулого століття. У Європі дітям у різні способи доносять, що їхнє тіло – це їхнє діло, ніхто не може до нього торкатися, що в одних випадках треба відмовляти, в інших – сказати, що це не подобається, що вчитель має відреагувати на таку інформацію у певний спосіб», – каже Христина Шабат.
В Україні ж, за її словами, міжінституційні зв’язки украй слабкі або майже відсутні – якщо дитина говорить вчителю про неприйнятний випадок і він передає це далі, то вважається, що він свою місію виконав. Тобто немає ланцюжка із різних інституцій, що гарантуватиме захист дитині.
«Як наслідок, діти не почуваються захищеними, коли їх хтось ображає, і не довіряють дорослим. Одне із наших завдань із відео для дітей – це визначити п’ятьох дорослих, яким вони довіряють. Дорослі мають знати, що вони є у цьому переліку, і завжди вислуховувати дитину та вірити їй. У критичній ситуації дитина має знати, що їй точно допоможуть», – каже Христина Шабат.
Як знання впливають на статеве життя дітей
У Концепції сексуальної освіти від ВООЗ, розповідає Христина Шабат, наводиться приклад Великої Британії, де раніше було дуже багато підліткових вагітностей – навіть більше, ніж вагітностей у жінок, старших за 35 років. Там запровадили сексуальну освіту і, як наслідок, упродовж 20-ти років кількість підліткових вагітностей зменшилась на 80%. Так, це довгострокова інвестиція.
«Є хибне твердження, що сексуальна освіта нібито стимулює дітей раніше починати статеве життя, розбещує – тому це не дуже толерується в Україні. Та якщо не говорити про проблему, це не означає, що її немає. А от коли ти проінформований – тоді озброєний», – говорить співавторка проєкту «Я_й_це».
Читайте також: Як говорити з дитиною про секс і не тільки
Статистика показує, що у країнах, де є сексуальна освіта, діти більш відповідально ставляться до статевого життя і починають його пізніше, додає вона.
Як навчитись говорити про тіло з дітьми
Авторки проєкту «Я_й_Це» також пропонують усім охочим – батькам, вихователям садочків, учителям початкової школи – пройти безкоштовний чотиригодинний тренінг про те, як говорити з дітьми на складні теми. Наразі, говорить Христина Шабат, звертаються приватні навчальні заклади Києва і Львова, є запити від батьків. Зараз щотижня проводять 2-3 тренінги.
«Попередньо маємо домовленість із управлінням освіти у Львові, що будемо робити такі тренінги для вихователів і вчителів. Наразі ще не домовились про остаточну концепцію і результат програми, та загалом в управлінні цю ідею сприйняли, тому що є великий запит зі сторони батьків», – розповідає Христина Шабат.
Читайте також: «У школі секс визначають як щось, від чого бувають діти і болячки»
Вона додає, що їхню програму ті, для кого це важливо, сприймають добре, кажуть, що дітям подобається, вони швидко запам’ятовують інформацію.
Проєкт розвиватимуть
Окрім циклу відео про безпеку та сексуальну освіту, авторки працюють над activity-book, де будуть завдання на закріплення інформації після кожного заняття: наклеїти наліпку, щось намалювати чи підписати.
Також вони хочуть зробити бокс із усіма візуальними матеріалами та іграшками, що допоможуть педагогам проводити заняття з дошкільнятами та учнями молодшої школи.
«А ще ми хочемо розширитись на інші вікові категорії. Зараз готуємо проєкт «Підліток – підлітку», що будуть вести діти 16-17-ти років, які розповідатимуть про безпеку і межі своїм одноліткам», – говорить Христина Шабат.
Подивитись відео із серії «Я_й_Це» можна на YouTube-каналі «Пташеня. Дитячий простір», а також на однойменній фейсбук-сторінці. Там же можна написати і запит на проведення тренінгу для вихователів та учителів.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
- Повернути працівників в офіс. Як робочі стіни можуть стати простором для ідей