Навчатися і навчати інших. Агентка змін Олеся Яківчик про нову українську школу

704 0
Від освіти «зазубрювання» слід перейти до освіти навичок.

В Україні створюють школу, яка даватиме учням не тільки знання, а й вміння. Школу, де прислуховуються до думки учнів та вчать критичному мисленню. Такою є стратегія «Нова українська школа» Міністерства освіти і науки. Для її запровадження міністерство зосереджується не на боротьбі з тими, хто опирається реформі, а на підтримці агентів змін.

Одинадцятирічний досвід вчителювання, робота у міському методичному центрі та п’ять  років співпраці з Британською Радою в Україні. Уже третій рік вчителька чернівецької гімназії №5 Олеся Яківчик бере участь у програмі «Вчителі англійської мови – агенти змін». В інтерв’ю «Твоє місто. Чернівці» вона розповіла про те, чому школі не залишається нічого, окрім, як змінитись.

Уроки не мають проходити так, як 20 років тому

Раніше я мала відчуття, ніби перебуваю у скляній посудині, яку хочеться якнайшвидше розбити. Думаю, що багато українських вчителів відчувають те саме. Тому я би не хотіла, щоб зараз у Чернівцях уроки проходили так, як це відбувалось два десятиліття тому. Бо діти змінились.

Проект «Нова українська школа», складовою якого є «Вчителі англійської мови – агенти змін», передбачає нову навчальну програму для вчителів, де багато уваги приділяють творчій складовій викладання. Особливістю програми є дитиноцентризм. Все доволі просто: те, що викладає вчитель, має бути корисним для учнів. Інформація повинна відповідати реаліям життя дитини, підкріплюватись прикладами. Також програма орієнтується на розвиток навичок учнів працювати в команді та вибудовувати партнерство. Тут завдання вчителя бути фасилітатором, тобто допомагати налагоджувати групову комунікацію. Для учнів важливо не тільки слухати вчителя, але й співпрацювати із ним.

Учні є активними і допитливими тільки тоді, коли вони хочуть цього самі. У молодших класах варто дозволяти учням гратися. Водночас гру можна використовувати як навчальну технологію. Немає сенсу учням початкових класів пояснювати, чому важливо вчити англійську мову, є сенс зацікавити їх англійською. Учні зараз подорожують набагато більше, аніж колись. Відтак вони починають розуміти, наскільки англійська мова є важливою. Починати вчитися ніколи не пізно, і водночас, не рано. Тут багато залежить від можливостей і мотивації батьків. Наприклад, я свою дитину навчала англійської від народження, у нас навіть були окремі дні англійської мови, причому, ініціатива йшла від доньки. Знову ж таки, це відбувалось у формі гри.

Як опір переростає у мотивацію

Як агентка змін я навчаю інших вчителів. «Вчителі англійської мови – агенти змін» – це всеукраїнський проект, який реалізує міністерство разом із іншими організаціями. Участь педагогів у програмі є добровільною. Щоб стати агентом змін, необхідно мати не менше п’яти років педагогічного стажу в середній школі, написати мотиваційного листа, надіслати резюме та пройти відбір. Агенти вивчають нові методики викладання, успішні за кордоном, та застосовують їх на практиці. Опісля – етап рефлексії, коли вчитель готує звіт та відгуки про те, що вдалось зробити, як участь в програмі змінить їхній підхід у викладанні. 

Перше завдання агента змін – навчитися. Друге – використати нові знання на практиці. А вже третім завданням є навчити інших вчителів. Опір – це перше, що проявляється у вчителів, коли до них приходиш із чимось новим. Цей опір переростає у мотивацію, коли вони бачать, як програма працює на практиці. Навіть вчителі старшого віку готові вчитися. У гімназії №5, де я працюю, є шість вчителів англійської мови, троє з них – з багаторічним досвідом, але вони відкриті до нових ідей. Кінцева мета – змінити стиль викладання і в результаті побачити задоволених учнів, які знають предмет. Усього в Чернівцях працюють четверо вчителів англійської мови - агентів змін. Крім мене, Катерина Худик, Андрій Вербовий та Олена Молодек.

У впровадженні нової методики викладання багато залежить від адміністрації навчального закладу, від готовності підтримувати зміни. Колеги із інших міст розповідають, що нерідко директори створюють перепони. На щастя, у нашій школі такого немає.

Про мотивацію змінювати

Я завжди знала, що буду вчителькою. У мене була можливість змінити професію, і не один раз, але я цього не зробила. Відчуваю, що це моє. Зі знанням англійської я би могла переїхати за кордон, але там я би не змогла викладати. А працювати в іншій сфері я не хочу. Тому я тут намагаюсь розбити скляну посудину.

Робота агента змін оплачується, але це не є моїм основним мотивом. Я починала з волонтерських програм без жодної фінансової винагороди. Мною завжди керувало бажання вчитися чогось нового. Поєднувати викладання в школі та роботу агентки змін мені допомагає планування. Я чітко планую свій час для роботи, сім’ї та відпочинку. На роботі віддаюсь учням, а вдома – сім’ї.

Я двічі їздила в Англію. Вперше після конкурсу «Вчитель року», це було моїм призом за друге місце. Ми відвідували різні навчальні заклади Лондона, Кембриджа, Оксфорда, Брайтона. Було цікаво побачити, в яких умовах навчаються учні та за якими методиками. Вдруге я їздила через проект Британської ради – проходила там навчання. У Британії я зрозуміла, наскільки важливо змінити українську освіту знань на освіту вмінь, перейти від освіти «зазубрювання» фактів до навчання критичному мисленню, креативності, комунікаціям.

Фото надані Олесею Яківчик

Довідка:

«Нова українська школа» – це стратегія реформування середньої освіти до 2029 року.

У 2017/2018 навчальному році 100 шкіл по всій Україні пілотують проект нового Державного стандарту початкової загальної освіти, а в 2018/2019  за цим Стандартом будуть вчитись усі перші класи.

Іван Сірецький

Повна републікація тексту без згоди редакції або його часткове відтворення без покликання на оригінальний матеріал забороняється і вважається порушенням авторських прав.