Непомітна робота. 10 запитань директору Департаменту ЖКГ Ярославу Кушнірику

764 0
Чому робота департаменту – це не тільки транспорт і дороги.

У Чернівцях Департамент житлово-комунального господарства (ЖКГ) підпорядковується виконавчому комітету міської ради. З 23 травня 2017 року директором департаменту є Ярослав Кушнірик. У інтерв’ю «Твоє місто. Чернівці» він розповідає, які вулиці відремонтують цьогоріч та чому робота департаменту є непомітною для містян.

Центральні дороги міста не ремонтують через зношеність мереж. Чи є чіткі плани, коли їх замінять? Які важливі дороги у місті ремонтуватимуть цього року?

Частину доріг робитимуть із заміною мереж там, де вони дійсно зношені. До прикладу, на вулиці Переяславській зроблять капітальний ремонт, замінять усі мережі, а далі покриття і дорожні тротуари. Вулицю Руську, на ділянці від вулиці Петра Сагайдачного до Січових Стрільців, відремонтують із повною заміною мереж. Також ремонтуватимуть частину вулиці Січових Стрільців, від Руської до Кишинівської. Дорогу зроблять на бетонній основі, покриють асфальтним покриття.

Також частину вулиці Гагаріна робитимуть без заміни мереж. У КП «Чернівціводоканал» кажуть, що вони у нормальному стані. На вулиці Вашківській гравійне покриття замінять на асфальтне за умови співфінансування: частину коштів виділили з міського бюджету, решту – дали мешканці вулиці. Водопровідні мережі на Вашківській проклали торік, цьогоріч – асфальтуватимуть. Така ж ситуація з вулицею Суворова, мережі вже готові, залишилося тільки дорожнє покриття прокласти.  

З центральними магістральними сполученнями, зокрема, проспектом Незалежності і вулицею Головною, ситуація складніша. У районі Проспекту, на ділянці від кільця Героїв Майдану до вулиці Головної, зроблять дорожнє покриття. Тільки в районі вулиці Небесної Сотні замінять мережі.

Найпроблемнішою є вулиця Головна. Цю дорогу відремонтують за кошти, надані німецьким банком KFW. За умовами цього проекту, заміна водопроводу має бути з двох сторін вулиці. Найбільші проблеми з каналізацією є в районі вулиці Ясської. Тут багато роботи з проектуванням заміни мереж, тому ремонт вулиці Головної цього року відкладається.

Складною є ситуація з вулицею Олександра Щербанюка – на неї потрібно 35 мільйонів гривень. Аби її відремонтувати, треба накопичувати кошти, або просити допомогу з державного бюджету. Цьогоріч її точно не ремонтуватимуть.

Чому складається ситуація, коли департамент не може освоїти виділені йому кошти?

Минулого року депутати виділили кошти на ті об’єкти, на які не було проектно-кошторисної документації. Департамент подав одні пропозиції, а на сесії проголосували за інші. У результаті прийняли рішення ремонтувати вулицю Руську, але не врахували заміну мереж. Згідно з планом міської ради на вулиці, спочатку повинні прокласти бруківку, а наступного року – робити каналізацію. Тому не ремонтувати вулицю Руську в 2017 році було принциповою позицією департаменту ЖКГ.

Торік на вулицю Стрийську виділили 3,5 мільйони гривень. Коли департамент зробив замовлення на проектно-кошторисну документацію, вийшло, що без каналізаційного відведення на роботи потрібно 16 мільйонів.

Відтак складаються ситуації, коли департамент не може освоїти гроші. Ми зробили ті вулиці, де не потрібно було замінювати мережі. Легша ситуація з ремонтом міжбудинкових проїздів, на ці роботи швидше виготовляється проектно-кошторисна документація. З 20 виділених мільйонів гривень освоїли 17.

А як департамент вирішує, які міжбудинкові проїзди ремонтувати? Деякі з них закатують асфальтом, а деякі – вимощують плиткою. Від чого це залежить?

Цьогоріч департамент спільно із депутатським корпусом узгоджує перелік тих міжбудинкових проїздів, які потребують ремонту першочергово. Мова йде про ремонт міжбудинкових проїздів, які є в програмі «Комфортне місто». Зокрема, це ті об’єкти, які підтримали через електронні петиції.Плануємо у квітні розпочати роботи.

Як цього року оновлять комунальний транспорт міста?

Ми планували закупити 10 тролейбусів: шість вживаних європейських та чотири нових українського виробництва. П’ять вживаних тролейбусів придбали, вони вже на території депо. Тролейбуси у робочому стані, їх перевіряють фахівці і невдовзі запустять на рейси. Також департамент винесе на квітневу сесію пропозицію про виділення додаткових 10 мільйонів гривень на закупівлю комунального транспорту.

Чи можливо створити у Чернівцях конкурентне комунальне автобусне перевезення?  Як департамент над цим працює?

У Чернівцях департамент ЖКГ не має повноважень створювати таке підприємство. Справа у тому, що другого серпня в дію вступив Закон України «Про антимонопольний комітет», згідно з яким, без рішення комітету ми не маємо право виділяти кошти на придбання комунальних автобусів, адже таким чином нівелюється конкуренція серед приватних перевізників. Поки законодавство не змінять, ми не зможемо придбати такі автобуси.

Що робить департамент, аби місто стало чистішим?

У 2017 році придбали спеціальну машину, яка відкидає сніг та чистить вулиці. Також у МіськШЕПу є дві старі машини «Глобус», які прибирають вулиці міста та трактори з щітками. Іншої спеціальної техніки для очистки вулиць ми не плануємо закупляти цього року. Одна нова машина коштує 8 мільйонів. Також є проблема з робочим персоналом. У двірників маленька зарплата, тому немає охочих підмітати вулиці. До того ж, їхня робота не є такою ефективною, як робота спеціальної техніки, на закупку якої коштів не вистачає.

На сесії міської ради прийняли програму «Комфортне місто» в редакції департаменту. Водночас місто не має коштів, щоб реалізувати всі об’єкти. Де гарантії, що програму вдасться втілити і чому це важливо для міста?

Ми не можемо реалізувати всі об’єкти, які запланували на 2018-й рік. Для цього потрібно 670 мільйонів, а департаменту виділили близько 130. Ще до затвердження програми в редакції департаменту, відділ фінансового управління пояснив, що виділити гроші на всі об’єкти нереально. Тому, після прийняття програми робоча група ухвалила першочергові об’єкти.

Є перелік другорядних об’єктів, які реалізуємо з липня 2018 року. У відділі фінансового управління очікують на перевиконання бюджету міської ради у червні, тому за ці надлишкові кошти плануємо профінансувати ці об’єкти. Так чи інакше, пріоритетні об’єкти для міста визначені. Суперечок було багато, але департамент аргументував кожен об’єкт у переліку. У цьому частково допомогли місцеві жителі, які прийшли на сесію, коли ухвалювали програму.

Як зробити співпрацю департаменту з міською радою ефективнішою, на вашу думку?

Департамент відкритий до співпраці, ми завжди готові надати свої пропозиції та вислухати  рекомендації депутатів. Найбільші суперечки виникають у питанні розподілу коштів. До прикладу, було багато суперечок з приводу виділення коштів на снігоочисну техніку для МіскШЕПу. У результаті із трьох запланованих машин закупили одну. 

Складається ситуація, коли депутати розуміють важливість проектів, які вносить департамент, але не підтримують їх. 

Які зміни в місті є результатом роботи департаменту за останній рік?

Про це не мені розповідати, а чернівчан запитати краще треба.

Чернівчан найбільше цікавить транспорт і дороги. Але сфера діяльності департаменту значно ширша. У вас є стратегія чи ви ситуативно реагуєте на проблеми?

У департаменті по кожному підприємству є план дій та розвитку. Зрозуміло, що транспорт і дороги бачать усі, але є стратегічні речі, про які пересічний чернівчанин навіть і не має думати. Департамент робить багато непомітної роботи. Якщо вчасно про деякі об’єкти в місті не подумати, станеться катастрофа.

Скажімо, до прикладу, така ситуація сталася зі Львовом та його сміттям. Аби цього не трапилось у Чернівцях,  ми виділили кошти на нарощування дамби котловану, аби забезпечити дегазацію сміття на Чорнівському полігоні. Наразі розробляємо проектно-кошторисну документацію на будівництво ще одного котловану, який з’явиться за три-чотири роки.  
Під нашим контролем постійно перебуває аеропорт. Щороку виділяють гроші на його утримання. Якщо департамент не контролюватиме ці процеси, в аеропорту можуть забрати ліцензію.

Христина Тимофійчук

Фото: Володимир Гуцул

Повна републікація тексту без згоди редакції або його часткове відтворення без покликання на оригінальний матеріал забороняється і вважається порушенням авторських прав.

 

 


Інтерв'ю Твого міста