ОСББ на острові. Чому мешканцям у Чернівцях (не)вигідно об’єднуватись

869 0
ОСББ вигідні не тільки чернівчанам, але й місцевій владі, адже це мешканці, які готові брати на себе відповідальність за утримання будинків та прибудинкових територій. Водночас у Чернівцях мешканці не знають про можливості, які мають ОСББ, а влада обмежується зустрічами перед початком опалювального сезону. Чому потрібно створити відділ супроводу ОСББ та мотивувати мешканців комунікувати між собою – розповідаємо.

Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків у Чернівцях створювалися і створюються за різних обставин: через необхідність взяти відповідальність за відомче житло або залишитися без нього, через бездіяльність ЖРЕПу, у новобудові за власним бажанням або з необхідності, бо забудовник призначив недоброчесного управителя. Сьогодні в місті діє понад 400 ОСББ та ЖБК, більшість з яких були створені ще у 2015 році. Зацікавлення до цієї форми власності у мешканців міста знизилось, зокрема, через низьку зацікавленість місцевої влади до тих, хто вже об’єднався.

«Бесіди проводять»

Говорити, що співпраця між ОСББ та місцевою владою відсутня, не мо.жна Голови ОСББ та представники Департаменту ЖКГ сходяться на тому, що зустрічі відбуваються кілька разів на рік: перед початком опалювального сезону, коли міський голова хоче прозвітувати про свою діяльність або почути проблемні питання ОСББ. «Буває, що нас збирають у приміщенні Шевченківської районної ради перед початком опалювального сезону, проводять бесіди. Телефонують з департаменту і запрошують», – говорить голова одного з чернівецьких ОСББ Галина.

На такі зустрічі, за словами представниці Департаменту ЖКГ Жанни Владики, приходять до 45 людей. Водночас керівник ОСББ Микола Понич говорить, що у січні було розпорядження міського голови організувати зустріч з ОСББ щодо нововведень по субсидіям, про яку він дізнався вже опісля. Микола звернувся із запитом до департаменту праці та соціального захисту та департаменту ЖКГ за поясненням та з проханням провести повторну зустріч. У відповідь один департамент, посилаючись на другий, відмовив. 

Низька комунікація спричинена тим, що у департаментів нема актуальної інформації про ОСББ та керуючого у справах ОСББ, і тим, що голови ОСББ не комунікують між собою.

ОСББ не обслуговують

Для міської влади є вигідним партнерство людей, які готові самостійно утримувати будинки та прибудинкові території. До ліквідації районних рад в кожному районі була людина, яка напрацьовувала механізми співпраці з ОСББ, наприклад, визначали найкращі умови для фінансування ремонтних робіт. Районні ради займалися утриманням житла, соціальним захистом і санітарним станом. Після ліквідації районних рад департамент ЖКГ не перейняв цих функцій.

У структурі департаменту ЖКГ має бути керуючій у справах ОСББ. Якщо раніше щороку при формуванні бюджету переглядалася структура райрад та міськради, то зараз майже три роки не переглядається, зокрема, через політичне протистояння у міській раді. Структура не лише не змінюється, а й не оновлюється.

Галина Грабова, яка комунікує з представниками органів місцевого самоврядування телефоном, каже, що варто створити електронну мережу ОСББ. Відтак вона зможе отримувати оперативну інформацію, бути в курсі усіх програм та пропозицій. Галина випадково дізналась, що для ОСББ є можливість профінансувати ремонт фасаду. Ще в 2016 році вона подала заявку, тоді ж рада виділила гроші. Виконавець виконав роботи наполовину, далі – роботи припинились. Тільки через звернення до департаменту роботи відновились. Що робити, коли мешканці не задоволені роботою підрядників, в ОСББ не знають. Самостійно шукати підрядників ОСББ не може.

Водночас ОСББ відмовляють у допомозі і комунальні служби. «Як приклад, вчора у під’їзді не було світла. Дзвонила у службу 1580, щоб приїхала аварійна. Там запитують, до якого ЖРЕПу належить будинок. На відповідь, що це ОСББ, відповіли, що не обслуговують», – каже вона.

«Людям не буде зручно»

Тільки два ОСББ в місті передали передали повноваження видавати довідки ЦНАПам. Всі решта – досі видають ці документи самостійно, хоча це порушує законодавство.

У місті планують створити механізм видачі довідок про реєстрацію для мешканців ОСББ через ЦНАП. Це мало відбутись ще після прийняття відповідного закону в 2015 році, як в інших областях України. Про це розповідає представниця Департаменту ЖКГ Жанна Владика.

Голови ОСББ пояснюють, що люди звикли до старої системи, але передачу картотек готують. Водночас переймаються, що через відсутність інформації про реєстрацію, не зможуть вирахувати оплату за сміття та інші послуги. ОСББ продовжують видавати ці довідки, а установи й досі їх приймають.

«Я візьму у вас мільйон»

Чернівці – єдине місто в Україні, де у положенні про бюджет ініціатив прописано, що автором проекту може бути ОСББ. Але за останні три роки жодного проекту від ОСББ не було подано. «Можливості, які дає бюджет участі для ОСББ – більші, ніж дають інші програми. Адже можна залучити і 300 тисяч гривень, і мільйон гривень, без будь-якого співфінансування», – каже громадська діячка Наталія Гусак. Про таку можливість на публічній консультації із головами ОСББ ніхто не знав. «Можна отримати мільйон. То я прийду і візьму у вас мільйон», каже голова одного з ОСББ Марія Філіпчук.

ОСББ також можуть скористатися інструментом місцевої ініціативи. Відтак можна повернутись до питання 2015 року про створення відділу супроводу ОСББ Чернівецької міської ради, яке не отримало погодження через конфлікт в міській раді.  Такий підрозділ, за задумом, мав займатися не лише інформуванням та консультуванням, а й підготовкою кваліфікованих керівників ОСББ, ЖБК, голів будинкових комітетів, управителів та бухгалтерів, створенням конкурентного середовища на ринку житлово-комунальних послуг. Що, вочевидь, би повернуло ОСББ на чернівецький материк.

Ольга Обершт, координаторка ГО «Centre UA»

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.