
фото: Вікторія Ейсмунт
Порядок денний Маркіяна Мальського
Президент призначив львівського адвоката після опитування у Фейсбуку, в якому запропонував мешканцям Львівщини обирати з-поміж трьох кандидатів – претендентами були також Денис Шмигаль, який зараз очолює Івано-Франківську ОДА, та підприємець Максим Козицький.
Сам Маркіян Мальський на своїй фейсбук-сторінці «прощальний» допис зробив ще 24 грудня. Він подякував усім за співпрацю та сказав, що повертається до адвокатської та наукової роботи.
За інформацією Tvoemisto.tv Маркіян Мальський претендував на посаду міністра юстиції в уряді, але йому запропонували лише посаду заступника, що його не задовольнило. Хоча кілька львів’ян працюють у різних міністерствах заступниками – це Любомира Мандзій, Юліан Чаплінський, Ірина Подоляк.
Володимир Зеленський аргументував своє рішення про звільнення голови ЛОДА тим, що не побачив результату у Львівській області. Додамо, з таким же формулювання президент звільнив голову Закарпатської ОДА. Сам Маркіян Мальський у своєму фейсбук-дописі навів не короткий перелік проблем і питань, що йому вдалось вирішити, а також нових процесів, що розпочались під час його роботи на посаді.
Чи є у звільненні політика
Львівський політолог Микола Бучин припускає, що до звільнення Маркіяна Мальського спричинились не лише економічні, а й політичні чинники.
«Львівщина єдиний регіон, що не піддався Володимирові Зеленському. Очевидно, коли він призначав головою ЛОДА Маркіяна Мальського, то сподівався, що ця людина зможе змінити картину на його користь. Та зараз відбувається падіння рейтингу Зеленського, і на Львівщині теж. Це може бути однією з причин», – говорить політолог.
Думку про політичні причини звільнення голови ЛОДА також висловлює політолог Віктор Таран.
«Одна з причин – вибори в ОТГ. Напередодні місцевих виборів ніхто не хоче допускати, щоб президентська партія провалилась. Буде ще друга хвиля виборів в ОТГ, і якщо кандидати від Зеленського не переможуть, то губернаторопад продовжиться», – говорить Віктор Таран.
Також він зазначає, що голова ОДА – представник інтересів президента у регіоні і він мав налаштувати процеси в області у відповідності до очікувань глави держави. А Маркіян Мальський налаштований на пошук компромісів і діалогу, каже Віктор Таран, а не досягнення швидкого результату різкими діями.
Читайте також: 100 днів Маркіяна Мальського. Відкрите інтерв'ю з головою Львівської ОДА
Директор політично-правових програм Центру Разумкова Віктор Замятін нагадує, що першим, ще наприкінці жовтня, посаду втратив голова Київської ОДА.
«У своєму інтерв’ю він сказав, що звільнений, тому що його робота і його бачення не співпали з кадровими бажаннями деяких акціонерів нинішньої влади. Я думаю, що такий підхід міг стояти і за звільненням голів Львівської та Закарпатської ОДА. Наголошую – міг. Могли бути й інші причини, що зараз не висвітлюються. Можливо, тому що ніхто з них не хоче псувати стосунки з владою, можливо, тому що очікування і результат були за межами легального простору», – говорить Віктор Замятін.
Він теж згадує про результат виборів до ОТГ на Львівщині. Хоча офіційні результати будуть 1 січня, та на Львівщині представники президентської партії перемогами не хваляться.
Голова-господарник
Натомість керівник управління інвестицій ЛОДА Роман Матис скептично ставиться до версії про політичне підґрунтя звільнення Маркіяна Мальського.
«Мені теж надходила пропозиція обійняти посаду голови ЛОДА. Тоді декларувалось, що не стоїть завдання політичних результатів, а ідеться про економічні результати. Думаю, Маркіянові Мальському політичні завдання теж не ставились», – каже Роман Матис.
Допоки точаться розмови про особистість Маркіяна Мальського, ми вирішили подивитись, які саме завдання стояли перед ним у день призначення, і що пішло не так.
Під час представлення Маркіяна Мальського у Львівському університеті Франка Володимир Зеленський демонстрував залі товстий зшиток паперів і казав, що у ньому занотовані усі проблеми Львівщини. Про те, що з ними робити, він не казав. Тоді керівник Офісу президента Андрій Богдан оголосив, що перед головою ЛОДА є три задачі для вирішення.
«Голова ОДА має бути менеджером у спілкуванні для захисту бізнесу в своєму регіоні. Треба сприяти бізнесу, і він дасть гроші, особливо податки. Другий пріоритет – збільшити виплати у соціальній сфері: лікарям, освітянам, комунальникам та іншим громадянам, які за невелику плату виконують тяжку роботу. І третє, основне – боротьба з контрабандою», – сказав тоді Андрій Богдан.
Сам Маркіян Мальський тоді говорив про співпрацю між бізнесом і державними структурами та про проблему трудової міграції. В експрес-інтерв'ю медіа-хабу «Твоє місто» він також наголошував, що політика його не цікавить, натомість він зосередиться на економіці та соціальних проблемах регіону.
Політолог Віктор Таран вважає, що фаховому юристові не вистачило досвіду на державній роботі.
«Маркіян Мальський не запустив механізми державного управління», – каже він.
Микола Бучин зазначає, що, серед іншого, Маркіянові Мальському закинули зрив опалювального сезону у Новояворівську та в Новому Роздолі. Та, додає він, проблема має давнє підгрунтя, як і деякі інші складні питання в області, що не вдасться вирішити швидко.
Радник голови ЛОДА Віктор Гальчинський, у свою чергу, говорить про інійований Маркіяном Мальським проєкт електронної черги на кордоні і також зазначає, що такі речі не робляться за 1-2 місяці.
Роман Матис каже, що доречно було б розділити відповідальність за буцімто відсутність результатів на Львівщині із заступниками Маркіяна Мальського, кожному з яких була делегована робота у певному напрямку. Нагадаємо, першим заступником голови ЛОДА є Василь Лозинський, а заступниками – Тарас Грень, Іван Собко та Юрій Холод.
Читайте також: Маркіян Мальський заявив про саботаж обласних програм Львівщини
Ще одним завданням, що стояло перед Маркіяном Мальским, було налагодження співпраці із Львівською облрадою. Заступник голови ЛОР Юрій Гудима каже, що тут все було добре.
«Нічого поганого сказати про співпрацю між ЛОДА і облрадою я не можу, про Маркіяна Мальського – теж. Прямих конфронтацій у нас не було. Маркіян Мальський – людина компромісів і завжди дослухався до думки депутатського корпусу, ми знаходили рішення, що було б вигідним для розвитку громади Львівщини», – говорить він, зупиняючись, втім, на персональних якостях, а не на порядку денному питань в області.
Юрій Гудима додає, що шкода, що наступний після Маркіяна Мальського голова тільки почне входити у курс справ, як його замінять.
Завершення реформи і вибори
Наступного року в Україні має завершитись адміністративно-територіальна реформа – тоді усі ОДА та РДА будуть замінені на префектури. Префекти передусім виконуватимуть наглядову функцію – контролюватимуть органи місцевої влади. Після змін стануть іншими і повноваження обласних рад.
Додамо, президент Володимир Зеленський запропонував внести низку змін до Конституції щодо префектур, окружних та обласних рад. Відповідний законопроєкт вже зареєстрований у Верховній Раді.
Перед тим, як в Україні з’являться префекти, має завершитись формування громад, за керівництвом яких, власне, вони і мають наглядати. У президентському законопроєкті ідеться про те, що президент зможе, за рекомендаціями префекта, звільняти голову громади, ради громади, обласної чи окружної ради і призначати тимчасового керівника.
Читайте також: Великий Львів. Чи зможе місто об’єднати приміські села і розширити свої межі
Нагадаємо, після реформи на Львівщині залишиться шість районів, що складатимуться з ОТГ. У громадах, що створюються, мають відбутись вибори голів та рад. Окрім того, наступного року передбачені і планові місцеві вибори.
Хоча наразі невідомо, як вони відбуватимуться в контексті децентралізації, та майбутні кандидати і представники великого бізнесу вже почали підготовку до перегонів за крісло міського голови Львова. Натомість Львівщина входить у новий рік, рік змін та виборів, без голови, який хотів стати господарником і не занурюватись у політику, але був звільнений через неї.
Олександра Бодняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- Дорогий і непевний шанс. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами