«Поверніть одинадцятку». Чи можуть Чернівці позбутись маршруток назавжди

4170 0
Чернівці планують збільшувати кількість та підвищувати якість комунального електротранспорту. Такий курс задекларували рік тому. Натомість зараз міська влада не виділяє достатньо коштів на закупівлю транспорту, а люди просять повернути їм маршрутки. Пояснюємо, чи бути місту без маршруток та приватних перевізників.

Чернівці планують повністю перейти на електротранспорт?

Повністю – ні. Але місто має програму розвитку електротранспорту. Вона охоплює роки від 2017 до 2020 року. Після виконання її положень у 2020 році місто повинно отримати електронний квиток, незбиткове тролейбусне управління, сформовану контактну мережу на одинадцяти маршрутах і 120 машин для обслуговування міста. Щороку планують закупляти 5 нових та 20 вживаних тролейбусів.

А після цього перейдемо виключно на електротранспорт?

Ні. По-перше, місту потрібно не 120 машин, а вдвічі більше – 240. Один новий автобус коштуватиме місту 2 мільйони гривень, тобто для повного забезпечення міста комунальним транспортом потрібно півмільярда гривень. Нещодавно міський голова Олексій Каспрук та чернівецьке тролейбусне управління запропонували внести зміни до програми «Комфортне місто» та виділити 36 мільйонів для закупівлі комунальних автобусів. Цю пропозицію не підтримали депутати. Натомість вони залишили 10 мільйонів у статуті ЧТУ, а 24 мільйони, які департамент ЖКГ знайшов у резервах, спрямували на закупівлю комунального транспорту та модернізацію контактної мережі. За словами депутата Богдана Ковалюка, який є співавтором програми розвитку електротранспорту, цієї суми вистачить, щоб виконати план на рік. Єдине – залишилось освоїти кошти у дуже обмежений термін.

Читайте також: У Чернівцях збільшать кількість тролейбусів на маршрутах

Тобто для розвитку комунального немає перешкод?

Є. Як говорить в.о. начальника тролейбусного управління Микола Олексюк, не по всіх дорогах міста можна пустити тролейбуси. Окрім того, тролейбусне управління завжди потребує водіїв, слюсарів та спеціалістів у галузі електротранспорту. Також, зараз влада не розуміє, як пересуваються чернівчани та які їхні потреби.

«Аналізували пасажиропотік для маршрутів ще у радянські часи. Тоді люди були маломобільні: дім-робота-дім. Зараз місту не вистачає візії: який пасажиропотік на  окремих маршрутах, які маршрути уже не є ефективними, які напрямки потрібно змінити», – розповідає учасник робочої групи з реформування маршрутів Леонід Прокопчук.

Невже, у всіх містах такі проблеми? Є ж Вінниця.

Так, є Вінниця. Там розпочали реформувати комунальний транспорт ще у 2008 році. Цікавішим є приклад Тернополя. Місто сформувало стратегію розвитку комунального транспорту у 2012 році. Щороку міська влада закуповує новий комунальний електротранспорт. Наразі містом курсують 30 тролейбусів-гармошок та два коротких.

«Вони вміщують більше пасажирів, тому квитків продається більше. Водіям, які їздять на гармошках, по-іншому нараховують зарплати. Це мотивує працівників і частково призупиняє відтік кадрів», – каже радник мера Тернополя, урбаніст Антон Марчевський.

Виключно за міські кошти закупляють електротранспорт, а для закупівлі автобусів вони взяли невеликий кредит.

«Ми купуємо вживаний транспорт. Це в десять разів дешевше. В Європі кращі дороги та обслуговування транспорту, тому ці тролейбуси досі є ефективним у Тернополі», – каже він. 

Читайте також: У тролейбусному управлінні хочуть підвищити тарифи в серпні

Для важкодоступних для електротранспорту доріг закупляють автобуси. Місто поступово відмовляється від приватних перевізників, бо не влаштовують їхні послуги. Завдяки розробленій стратегії, Тернополю не тільки вдається витісняти маршрутки, а й будувати нові контактні мережі.

«Автобуси будуть задіяні там, де немає мережі для комунального транспорту. Це невелика частина міста – 20-30%. Зараз ми замовили дослідження, яке дасть нам реальну картину мобільності міста, що дозволить відкорегувати маршрути та проаналізувати потребу у транспорті», – каже він.

Це чудово. Але Тернопіль не має своєї Садгори та Роші

Так, у Чернівцях є проблема з доступом транспорту до мікрорайонів. Досі єдиним вирішенням були приватні перевезення. Зараз місто працює над тим, щоб сполучити мікрорайони з центром за допомогою комунального транспорту. Раніше мер міста Олексій Каспрук заявляв, що наразі за допомогою автономних тролейбусів можна об’єднати кілька районів міста. Зараз два таких тролейбуса на автономному ходу курсують на Садгору.

То все ж місто рухається у правильному напрямку?

У червні створили робочу групу, яка реформує транспортне сполучення міста. Наразі прибрали деякі автобусні маршрути, які дублювали тролейбусні, зокрема популярні 11-й та 12-й. Сайт міської ради поповнюється петиціями з вимогою повернути маршрутки.

«Основні магістралі повинні обслуговуватись електротранспортом, довезення до них пасажирів – приватними перевізниками. Але зараз будь-яка зміна у цій сфері наштовхуються на сильний супротив зі сторони громади», – каже заступник міського голови Володимир Середюк.

Зрозуміти потреби громади чернівецькій владі допоможе дослідження мобільності в рамках створення транспортної моделі міста, на яку невдовзі оголосять тендер. Відтак влада зрозуміє, яким транспортом і куди пересуваються чернівчани, зрештою, чи можна задовольнити їхні потреби без маршруток.

Олена Дуняк

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.