Реклама, якої не уникнути. Чи змінять Чернівці підхід до зовнішньої реклами

514 0
На розгляд сесії міської ради винесли нові правила розміщення зовнішньої реклами у місті. Цим проектом рішення пропонують скасувати мораторій на встановлення нових рекламних конструкцій. Чи зміниться вигляд Проспекту Незалежності та чому за 340 гривень нам не мають нав’язувати, що слухати на зупинках – пояснюємо.

У місті діє мораторій?

Так, ще з 2015 року. Його ввели, щоб зупинити розміщення нових рекламних конструкцій, поки не розроблять нові правила. Тобто, щоб нову рекламу встановлювали не хаотично, а відповідно до зонування міста. На думку рекламістів, такий мораторій призупиняє розвиток бізнесу у Чернівцях, адже підприємці не можуть встановити вивіски потрібного їм розміру.

Якщо приймуть нові правила, то всі зможуть встановлювати рекламу?

Так, але відповідно до нових положень. Рекламу будуть розміщувати відповідно до зон та схем розміщення.

Зони для реклами?

Зонування реклами є у багатьох містах України. Місто ділять на декілька зон. Кожній зоні приписують відповідну кількість реклами або взагалі забороняють її розміщення.

Чернівці поділили на чотири зони. У першій зоні, яка охоплює центральну частину міста, скоротили кількість реклами. Відповідно, чим далі від центру міста – тим більше реклами. Рекламісти підтримують зонування, але критикують межі зон, які встановив департамент.

«До другої зони належить Хотинська, Головна і Проспект Незалежності. Це місця з великими транспортними потоками. Разом з тим, маленькі вулиці прирівняли до вулиці Комарова», – каже голова спілки рекламістів Ігор Воронич.

З центру все перекинуть на мікрорайони?

Так, підприємцям запропонують нові місця для реклами. Щоб не перенасичувати нею вулиці, введуть схеми розміщення зовнішньої реклами.

Схеми?

Департамент містобудівного комплексу подає схеми розміщення зовнішньої реклами на засідання виконавчого комітету. На їх розробку повинні виділити 300 тисяч гривень з міського бюджету. Діятимуть вони 10 років.

Департамент обирає вулицю і детально розписує вимоги до розташування на ній реклами: відстань між рекламними конструкціями, їхній розмір та вид. Такі схеми вже діють у Києві – вони є спільним рішенням департаменту та представників рекламного бізнесу.

Демонтувати рекламу, яка не відповідає схемі, одразу не будуть. За словами начальника відділу з питань дизайну міського середовища Андрія Мірошниченка, рекламістів спочатку будуть консультувати.

І на Проспекті Незалежності буде менше реклами?

Навіть якщо не підтримають цей проект ріщення, проспект буде виглядати по-іншому. На початку липня закон заборонив розміщення реклами реклами на електроопорах та на контактних мережах. Тому з проспекту зникне реклама на тролейбусних лініях та вуличних ліхтарях.

Нововедення не зменшить кількість реклами, але змінить її вигляд. Як?

По-перше, зникнуть бетонні блоки на опорах, які називають подушками. Подушки мають заховати і відновити грунт над ними. А всі опори стануть сірими.

По-друге, стилістика художнього вирішення рекламних засобів на фасадах будівель і споруд буде узгоджуватись з архітектурно-пластичними особливостями, силуетом та масштабом, кольоровою гамою оздоблення фасаду будівлі. Написи і знаки будуть відповідати елементам фасаду.

А яка реклама зникне повністю?

Реклама на об’єктах культурної спадщини, поряд із залізною дорогою, на пішохідних та велосипедних доріжках, алеях.

А що з рекламою на вуличному радіо?

Про неї у проекті рішення не згадали. Хоча чернівецькі громадські діячі неодноразово звертались до міської влади. Вуличне радіо, яке транслює рекламу, розміщене на електроопорі, що забороняється законодавством. Також воно є на зупинці біля університету поруч з історичною пам’яткою загальноукраїнського значення, а це заборонено зонуванням.

«За цю рекламу щомісяця в бюджет платять тільки 340 гривень. Водночас позбавляють чернівчан права вибору слухати чи не слухати аудіотрансляцію на зупинках, які утримують за кошти громади», – каже автор петиції щодо заборони вуличного радіо Юрій Воронка.

Раніше Андрій Мірошниченка заявляв, що з цього місяця влада розірве угоди з рекламістами вуличного радіо.

А реклама може бути зовсім іншою? Не на білбордах?

Так, це європейська практика. Є така реклама і у Чернівцях. Це вуличні меблі, які водночас містять рекламу.

Департамент відповідає і за зміст реклами?

Департамент відповідає за розміщення реклами, а за її зміст – Держспоживслужба. Якщо реклама вас ображає, потрібно звертатись до цієї служби.

Яких ще змін очікувати?

Запровадження нових правил розміщення – це перший етап зміни зовнішнього вигляду міста. За словами начальника відділу з питань дизайну міського середовища Андрія Мірошниченка, департамент готує наступний проект рішення по уніфікації вигляду вивісок у місті.

Олена Дуняк
Фото авторки

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав. 

Чернівчани, щоб продовжувати робити пояснювальні матеріали, репортажі, проблемні інтерв’ю, щоб розповідати історії надалі, нам потрібна ваша підтримка. Ми розпочали краудфандингову кампанію на спільнокошті «Велика ідея». Своїм внеском просто зараз ви можете зробити наше подальше існування можливим. Долучитися можна за посиланням.