
Photo by Darya Tryfanava on Unsplash
Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
Розвиток гуманітарної галузі, спрощення дозвільних процедур і створення комфортних умов для бізнесу, прозорий ринок оренди, залучення капіталу – питання, що їх, на думку львівського бізнесу, має вирішити новообрана міська влада у наступні 5 років.
Прозорість і прогнозованість
Найважливішим очікуванням для бізнесу, на думку голови координаційної ради Європейської бізнес асоціації̈ у Західному регіоні Антона Подільчака, є прозорість, стабільність, прогнозованість, а також ефективна комунікація із всією місцевою владою: не тільки головою ОТГ. На фоні ситуації із коронавірусом велика кількість українців, які працювали за кордоном, повертаються до України, і постає питання забезпечення якісними робочими місцями кваліфікованого персоналу. Саме тому потрібно привести більше бізнесу у регіон і провести кращу промоцію міста. Проте перше, що треба зробити перед тим, як приводити новий бізнес – задовольнити той, що вже існує через продовження співпраці із наявними інвесторами.
Наразі, каже Антон Подільчак, краще не заважати локальному бізнесу, який вже знайшов шляхи для свого розвитку. Головне, на що треба звернути увагу – залучення нових інвестицій:
«Місцева влада мало чим може вже зарадити, крім податку на землю. Локальний бізнес вже знає як допомогти самому собі, а головне, на що треба звернути увагу і від чого виграє і місто, і мешканці, а також бізнес – це приведення нових інвестицій і не принципово іноземних, а також локальних».
Читайте також: Роботи не хворіють на Covid. Як пандемія наближає глобальний економічний розквіт
Основне, що ОТГ може запропонувати середньому і великому бізнесу – це ресурси, а саме земля і нерухомість. Тому важливо, щоби був прозорий і зрозумілий ринок доступу до них, а також розвинута якісна інфраструктура: від доріг до електроенергії і води. Ще одним критерієм для розвитку бізнесу Антон Подільчак назвав привабливість міста: якісні і високооплачувані працівники легше погоджуються приїжджати у місто, яке комфортне для проживання і звідки можлива зрозуміла і відносно легка релокація до інших міст в Україні чи за кордоном.
Депутати vs чиновники
Представник комітету підприємців Львівщини Роман Зафійовський також наголошує на створенні комфортних умов для ведення бізнесу – спрощенні процедур, від яких він залежний. Європейському інвестору складно пояснити, чому договір оренди закінчився і нема налагодженого шляху продовження – для нього це свідчить про відсутність договірних стосунків. Також великі інвестори хочуть розуміти, що вони володіють землею, а не орендують її. Тому потрібно налагоджувати процес оренди і продовження договорів, щоби вести справи із серйозними інвесторами.
Базова проблема, на думку Романа Зафійовського, полягає у тому, що депутат, який не є посадовою особою, наділений повноваженнями продовжити договір оренди підприємцю чи виділити земельну ділянку іншому. Утім зараз, за словами представника КПЛ, ситуація трохи покращується із введенням автоматичного продовження договорів:
«Наразі продовження більшості договорів оренди підприємці можуть отримати в автоматичному режимі під конкретний підпис відповідального чиновника, а не під безвідповідальне колективне рішення депутатів міської ради».
Роман Зафійовський також зазначає, що все впирається у депутатський корпус, де є велика частка учасників львівського бізнесу, які, на його думку, будуть тягнути ковдру на себе, а не працювати на користь громади.
Читайте також: Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
Комфорт для людей
Голова Наглядової Ради Львівського ІТ Кластеру, віцепрезидент з розробки компанії «EduNav» Іван Бабійчук зазначає, що основний капітал – це люди, тому регіон має бути комфортним для проживання, що перешкоджатиме виїзду працівників. Задачею номер два він визначає залучення якомога більше кваліфіковних і розумних людей з інших регіонів та навіть країн:
«Необхідно підняти питання європейського рівня медицини і європейського англомовного навчання, щоби людина не думала, коли приїжджає сюди, куди діти своїх дітей чи йти за меддопомогою».
Владу – бізнесу
Власник оптового ринку «Шувар» Роман Федишин зазначає, що, на щастя, у Львові нема великих олігархів, що означає відсутність великих преференцій у руках однієї особи.
«Інколи мене питають: що вигідніше – одного великого інвестор, який зробить 2000 робочих місць чи 200 по 10 робочих місць? Львів пішов другим шляхом і це велика наша перемога і стабільність».
Щодо роботи під час коронавірусу, то, зазначає Роман Федишин, пандемія допомогла звернути більше уваги на медичну галузь, що має, на його думку, серйозно вплинути на майбутній перерозподіл бюджетів. А ось у туристичній сфері Роман Федишин не бачить серйозної перспективи: за час карантину, наприклад, відсутність туриста жодним чином не вплинула на об’єм споживання продовольчих товарів в регіоні. Зараз, на його думку, важливо звернути увагу і цінувати місцевого інвестора.
На відміну від Романа Зафійовського Роман Федишин зазначає про потрібність місцевих бізнесменів у владі, а от делегувати від них представників – погана ідея, адже замінити першу особу іншою людиною не можна:
«Мені дуже шкода, що у складі ради я не бачу ректорів університетів, головних лікарів, перших осіб з бізнесу. Якщо б ці люди там були, це б суттєво підняло сам рівень міської ради».
Читайте також: Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
Ризику, що бізнесмени будуть вирішувати у раді більше свої проблеми, аніж працювати на користь громади, Роман Федишин не бачить. На його думку, сьогодні в місті створені великі передумови до справедливого процесу оренди земельних ділянок, а торги на право оренди проводяться прозоро.
Особливу увагу, каже Роман Федишин, потрібно спрямувати на гуманітарну галузь: третина бюджету має йти на лікарні, спорт, освіту, культуру. У межах розвитку гуманітарної галузі, пропонує Роман Федишин, можна запросити до Львова від 10 до 50 професорів світового масштабу викладати у львівських університетах. Роман Федишин звертає увагу, що ціна цього питання – лише 100 млн гривень, що для бюджету міста є досить невеликою сумою: наприклад, на вивіз сміття чи на транспорт витрачається 500 млн.
Закон – один для всіх
Генеральний директор, співвласник мережі аптек «D.S.» (ГК «Маркет Універсал») Олег Никулишин визначає дві основні функції влади щодо бізнесу: створення робочих місць і податки. Також важливо, щоби закон був для всіх:
«Коли ми говоримо, наприклад, про закон щодо впорядкування вивісок, то ми помічаємо, що, на жаль, він працює не для всіх, а для малого і середнього бізнесу важливо бачити, що закон є один для всіх».
Іншою проблемою є те, що низка органів – правоохоронні, фіскальні, судові – не дають бізнесу належно розвиватися. Тут важливо, говорить Олег Никулишин, щоби чиновники розуміли, що вони теж пов’язані із місцевим бізнесом, адже той платить їм зарплату. Він погоджується із Романом Зафійовським щодо небезпеки особистих інтересів бізнесменів у владі. Основними потребами і очікуваннями бізнесу, на його думку, є безпека та рівні умови для всіх.
З думкою про платників податків
Депутатка Львівської міськради від партії «Європейська солідарність» Уляна Пак наголошує, що бізнесу, як місцевому, так і закордонному, місто надає недостатньо даних про можливі місця для інвестицій, а також не забезпечує відповідний юридичний супровід. У свою чергу вона також зазначає про залучення коштів:
«Питання не в тому, куди витрачати кошти платників податків, а як залучити кошти для розвитку міста».
Наразі місто має багато кредитів, тож потрібно, вважає Уляна Пак, збільшувати надходження, щоби мати можливість погашати їх і водночас розвиватися. Покращувати мікроклімат Львова Уляна Пак пропонує через комунікацію і співпрацю влади із бізнесом і громадою, а також через створення відкритих прозорих правил.
Не останнім тут є і піклування про мешканців – платників податків. Депутатка вважає, що має бути певна стратегія, наприклад, ремонтних робіт, щоби люди мали доступ до цієї інформації і бачили, куди витрачаються кошти з податків. План запровадження такої стратегії, за словами Уляни Пак, полягає у ліквідації збитковості комунальних підприємств та урегулювання питання видачі кредитів.
Дерегуляційний рік
Заступник міського голови, бізнес-омбудсмен Львова Сергій Кіраль зазначає, що для бізнесу одним з чинників розвитку є стабільність, прозорість і прогнозованість. Сергій Кіраль зазначає, що він з командою працює із американським проєктом технічної допомоги «Конкурентноздатна економіка», щоби інституція бізнес-омбудсмена працювала ефективно і після виборів – безвідносно до того, хто буде бізнес-омбудсменом і очолюватиме її. Метою є розробити правильні регламенти і положення про звернення і розгляд скарг, зважаючи на досвід ради бізнес-омбудсменів у Києві.
За словами Сергія Кіраля, у 2021 місто планує запровадити «дерегуляційний рік», що націлений на перегляд регуляторних актів для їх відповідності сучасним вимогам:
«Ми маємо 34 чи 35 регуляторних актів, які пора переглянути на відповідність вимогам сучасності і подивитися, чи дійсно всі процедури відповідають очікуванням бізнесу: можливо, якісь довідки і документи взагалі не потрібні і варто їх скасувати».
У планах на наступний рік також є створення дерегуляційної комісії за участі депутатів і експертного середовища. Сергій Кіраль не зовсім погоджується, що роль міста – не заважати, і говорить про прагнення підвищити очікування бізнесу щодо влади, яка зараз, зокрема, працює з проєктами приватно-державного партнерства та із підтримкою підприємців у частині просування експорту.
Читайте також: Економічне диво під час Covid-19. Як пережила пів року пандемії Польща
Бізнес Львова очікує від влади прозорої і стабільної співпраці, спрощення процедур, пов’язаних із веденням бізнесу, і залучення нових інвестицій. Перше, що стоїть в пріоритеті як у місцевого бізнесу, так і у влади та мешканців – це створення умов для комфортного проживання, що, у свою чергу, залежить від якісної інфраструктури, а також гуманітарної галузі: розвиток культури, освіти і медицини.
Відкритим залишилося питання доцільності участі самих бізнесменів у владі: чи є виправданим такий ризик? З одного боку, бізнесмени у владі ознайомлені із проблемами бізнесу і зможуть давати доцільні та дієві поради, а також розробляти стратегії, проте з іншого боку, є ризик використання владних повноважень у своїх особистих цілях.
Медіа-хаб Тvoemisto.tv розпочав серію публічних дискусій серед різних середовищ містян, аби допомогти сформувати порядок денний для нового голови та новообраних депутатів Львівської ОТГ. Активні середовища львів’ян визначать та озвучать, які очікування вони мають щодо подальшого розвитку Львова і Львівської ОТГ.
Наступну дискусію Tvoemisto.tv проведе із представниками галузей освіти та культури у четве, 12 листопада, о 12:00. Подивитись її можна буде на нашому сайті, на фейсбук-сторінці та на Youtube-каналі.
Катерина Бортняк
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Вибір Твого міста
- «Найважче повертатися без результату». Як на Львівщині шукають заблукалих у горах
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у благодійному фонді «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу