Чорнівське сміттєзвалище

Чорнівське сміттєзвалище

Ручне сортування. Репортаж з Чорнівського сміттєзвалища

2077 0
Близько 15% чернівчан сортують сміття, решта – або не хочуть, або не можуть. Адже тільки 10% сміттєвих контейнерів у місті придатні для сортування.

43 тисячі кубічних метрів побутових відходів вивозять щомісяця на сміттєзвалище Чернівців. Відтак упродовж року Чернівці продукують близько 550 тисяч кубічних метрів сміття, які згідно із новою нормою Закону України «Про відходи» повинні відсортовуватися перед вивозом на сміттєзвалище. Усе сміття вивозять на Чорнівський полігон твердих побутових відходів, поруч з яким працює сортувальна лінія.

Хто сортує чернівецьке сміття, як його в гранулах продають по всій Україні та чому чернівецьке сміттєзвалище не повторить долю львівського, дізнавалося «Твоє місто. Чернівці».

Контролювати сміття

Майстра полігону Дмитра Гуменюка називають головним  на підприємстві, а директор полігону каже, що він чи не найважливіша людина у місті після мера, адже контролює все сміття Чернівців.

- Усі відходи ми зважуємо та підраховуємо, навіть маленький папірець з-під цукерки додаємо до звіту, – каже майстер.

Наразі на полігоні працюють два котловани, які призначені для захоронення твердих побутових відходів. Є окрема ділянка землі, на яку заборонено висипати сировину – це територія першого полігону, який існував у Чернівцях. На ній рекультивували землю та провели хімічну обробку.

- Мене часто запитують, чи можуть Чернівці повторити долю Львівського сміттєзвалища у Грибовичах. Екологічна катастрофа загрожує тільки, якщо взагалі нічого не робити. Наразі ми проводимо фільтрацію та дегазацію полігону, аби не відбулося загорання, адже ті гази, які виділяються із заборонених відходів, мають високі горючі властивості.

Скромнішу, але не менш важливу посаду займає пані Орися. Вона охороняє сміттєзвалище. На пропускному пункті жінка зважує автомобілі, записує до зошита дані та з широкого монітора комп’ютера пильнує усю територію полігону – тут встановлено п’ять відеокамер.

У кабінеті-контейнері у пані Орисі поруч з робочим столом є ліжко-тапчан.

- Працювати доводиться цілодобово. Найбільше роботи є у темну пору доби, тому що  зазвичай сміттєвози заїжджають вночі.

До пропускної рампи під’їжджає навантажений КАМАЗ. Водій протягує руку з напіввідкритого вікна та прикладає картку до електронної кнопки. Рампа піднімається і машина виїжджає на вагу. У пані Орисі уся інформація про водія та машину вже занесена до комп’ютера.

Вага вісім тонн, віднімаю масу автомобіля, в результаті отримую 6 тонн 200 кілограмів, – занотовує Орися.

Проїжджай, інформацію зафіксувала, – махає жінка водію у сторону полігону.

Ще торік пані Орися вручну виписувала талони на зважування, а сьогодні вже працює електронна система.

Чернівчани не сортують

Вивозить сміття з Чернівців на полігон комунальне підприємство «Чернівціспецкомунтранс». Сам полігон також перебуває на балансі у комунального підприємства. Окрім КП питанням вивозу відходів у Чернівцях займаються ще дві приватні установи – місцева фірма «Альтфатер-Чернівці» та київська «Укрвторресурси - Буковина». Директор КП «Чернівціспецкомунтранс» Олександр Летучий розповідає, чому комунальники самостійно не справляються.

- Ще рік тому у підприємства було більше мільйона гривень боргів, зараз залишилося виплатити ще 30 тисяч гривень. Техніку, яка надали нам у користування, списали, бо була застарілою. Тому, аби втриматися на плаву, доводиться користуватися послугами приватних фірм, які і вивозять сміття і встановлюють біля будинків сміттєві контейнери. 

Таких контейнерів у місті встановлено 2648, з них лише 300 – придатні для сортування. Наразі чернівчан не штрафують за те, що ті не сортують сміття, адже кількість контейнерів не є достатньою.

- Кожен чернівчанин вирішує самостійно, чи сортувати відходи, чи викинути все до загальної маси. Якщо, наприклад, люди би знали, що відсортований вивіз сміття фактично коштує 5 гривень, а не відсортований – 15, повірте, у місті почали би активніше сортувати. Також половина міста не сплачує за вивіз сміття взагалі, я вже мовчу про утилізацію. Зараз вивіз сміття коштує 8,40 копійок, але на сьогодні це не є економічно-обґрунтованою ціною. Згідно з таким розрахунком, заробітна плата водія сміттєвоза мала би складати 700 гривень.

Директор комунального підприємства розмірковує над тим, як змінити ситуацію, що склалась.

- Спільно з департаментом ЖКГ розробили програму, за якою збільшать кількість контейнерних майданчиків у місті. Цього року біля будинків чернівчан з’являться по три роздільні контейнери для сортування картону, скла та пластику.

 

Відсортовують вручну

На території сміттєзвалища працює чотири трактори, які сприяють процесу захоронення твердих побутових відходів. Перш ніж сміття закопати, його відбирають на сортувальній лінії. Такі послуги місту надає приватна київська компанія ТОВ «Укрвторресурси-Буковина».

Генеральний директор виробництва Андрій Паливода розповідає, які відходи привозять сміттєвози з міста. За його словами, на підприємстві місто умовно розділяють на дві зони сортування відходів: багатоквартирні будинки сортують краще, а приватний сектор – гірше. Близько 15% чернівчан сортують сміття.

- Машина під’їжджає до будинку та забирає контейнер, скажімо, з пластиком, а коли відкриваємо пакет на виробництві, бачимо і гілки дерев, і траву, і різні інші відходи. На нашому полігоні найретельніше відсортовують скло, пластик та метал, адже ця сировина придатна до другосортної переробки.

Механізм роботи сортувальної лінії працює за принципом конвеєра: сировину з машини засипають у барабан, де вона прокручується, таким чином, розривається сміттєвий пакет і відходи без глини та піску потрапляють на сортувальну лінію. Вона працює у режимі ручного сортування: з обох сторін лінії стоять люди, озброєні рукавицями та масками, які власноруч відбирають скло, метал та пластик.

Широка лінія рухається уздовж сортувального столу, працівники швидко хапають пластик та вкидають донизу у сміттєві люки. Так відбирають пляшки, які сортують за кольором, у майбутньому це дозволяє швидше їх утилізувати. Інша придатна сировина передається на прес, який спресовує її в тюки – великі згортки квадратної форми. Все, що не підлягає сортуванню, повертають на полігон, де відбувається захоронення.

Відходи, які вдалося відсортувати, відправляють до Харкова на сміттєпереробний завод. Там чернівецьке сміття подрібнюють у гранули, які згодом у складі синтепонових речей продають по всій Україні.

Згідно із Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» усі сміттєзвалища мають отримати ліцензію. В Україні є півтори тисячі офіційних полігонів. Чернівецький полігон у тридцятці тих, хто виконав усі умови та подав заявку на ліцензування.

1,6 мільйони гривень з міського бюджету витратили на модернізацію полігону: зробили огорожу, встановили відеонагляд та сортувальну техніку. Але сміття і надалі сортують люди – не чернівчани у себе вдома, а працівники на полігоні.

Христина Тимофійчук

Репортаж Твого міста