
Image by kolart2101 from Pixabay
Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
Напередодні місцевих виборів, що відбудуться 25 жовтня, Tvoemisto.tv запитало членів своєї Спільноти про те, якими вони бачать найбільші проблеми в місті. А потім ми пошукали згадки про ці проблеми у програмах кандидатів, щоб дізнатись, як вони будуть їх вирішувати.
Зазначимо, що найбільшою проблемою в місті наші читачі вважають транспортну систему та недостатню мобільність.
Топ найбільших проблем в місті виглядає так:
- недосконала транспортна система або недостатня мобільність (31% учасників голосування назвали це основною проблемою);
- забудова міста без розвитку інфраструктури (важлива проблема для 22% опитаних);
- поганий громадський транспорт (найбільшим недоліком вважають 17% опитаних);
- проблеми з паркуванням (їх назвали 8% опитаних);
- сміття у місті (5% львів’ян вважають найактуальнішою проблемою);
-
розвиток зелених зон (4% вважають топ-проблемою).
Ще 2% критикує екологічні рішення та дії ради за умов пандемії. 1% – схвильовані безпекою, інженерними мережами, сферою дозвілля та розвитком бізнесу.
Кандидат: Ярослав Рущишин
Партія: «Голос»
Програма: Програма політичної партії «Голос» у Львові
Особливості: Ярослав Рущишин не має особистої програми, виступає з програмним документом партії. У програмі висловлюються від імені партії «Голос», використовують займенник «ми», особистих зобов’язань (від першої особи) в документі немає.
В біографії (сторінка «Про Ярослава») кандидата називають «громадським діячем, меценатом, підприємцем», зазначено, що Ярослав Рущишин – «співзасновник мистецького об'єднання «Дзиґа» та Львівської бізнес-школи УКУ», «почесний сенатор Українського католицького університету», «засновник мережі швейних фабрик АТ «Троттола», «народний депутат України (співавтор 42-х законопроєктів)». Зазначено, що кандидат на посаду міського голови – один з організаторів Революції на Граніті, учасник Помаранчевої революції та Революції Гідності.
На окремій сторінці сайту представлена команда, з якою «Голос» іде на вибори в кожному з районів Львова.
Ідеологія. «Голос» виступає за «прозорі конкурентні ринки та зменшення втручання влади у ринкові відносини», – це твердження програми дає підстави вважати ідеологію партії ліберальною.
«Заможність підсилює гідність – ключовий принцип «Голосу», – зазначено в програмі (на 19 сторінках документу слово «гідний», «гідно», «гідність» вжили 13 разів).
У списку завдань першим «Голос» називає «збільшити заможність львів’ян». Партія «переконана», що середньомісячний дохід львів’янина повинен становити не менше 20 тисяч гривень (хоч обіцянки підвищити зарплату всім до зазначеного рівня немає). Партія планує:
- передусім, сприяти бізнесу: «на підтримку малого та середнього бізнесу скеровані ключові політики “Голосу”», – зазначено в документі.
-
по-друге, партія зобов’язується підтримувати представників «суспільно важливих професій», серед яких лікарі, вчителі, вихователі, соціальні працівники: «ми запровадимо муніципальний фонд підтримки суспільно важливих професій (вкл. Фонд гідної освіти), з якого здійснюватимуться регулярні доплати (на відміну від премій) для гідної оцінки праці суспільно важливих професій».
За які гроші цей Фонд має функціонувати, в які терміни має виникнути, як буде організований – не зазначено.
При цьому у програмі 28 разів вжито слово «бізнес»; «суспільно важливі професії» – 7 разів; «лікар» – 7 разів; «медики» – 2 рази; «вчитель» – 6 разів; «вихователь» – тричі.
З одного боку, в програмі «Голосу» задекларований намір продовжувати політику, яку почали попередники: «ми забезпечимо тяглість управління Львовом у тих сферах, де Львів має значний поступ та якісні стратегії».
З іншого ж, в документі критикують сучасну владу міста, зокрема в питаннях забудови:
- «нині формальними замовниками детальних планів територій, де планується нове будівництво, є Львівська міська рада, але оплачують їх виготовлення забудовники, а це – відкритий конфлікт інтересів».
-
«досить часто Львівська міська рада замість покарання нелегальних забудовників узаконює такі забудови через укладення мирових угод».
Партія планує:
- коштом громади замовити незалежним аналітичним центрам створення та підтримку інформаційного ресурсу, на якому буде доступна інформація про об’єкти будівництва у Львові, дозвільна документація тощо;
-
замовляти документацію для міської громади за кошти міста, а не забудовників.
Конкретика:
У програмі не вказані джерела фінансування проєктів. Наприклад, у сфері освіти «Голос» обіцяє:
- забезпечимо кожен освітній заклад міста швидкісним інтернетом, а кожного вчителя – персональним комп’ютером,
- впровадимо програмне забезпечення для створення електронних та онлайн-уроків;
-
зробимо заклади освіти безпечними фізично: без гострих кутів та з суцільною огорожею, емоційно – без булінгу, з розвитком емоційного інтелекту та безпечної взаємодії в суспільстві.
За які гроші та в які терміни мають ці проекти втілитися – не сказано. Та в проєкті виражений намір «надати школам та найбільшим дитсадкам фінансову автономію, аби вони формували бюджет в межах затвердженого місцевою владою фінансування, ефективніше витрачали кошти та могли закуповувати товари та послуги, які найбільше відповідають їхнім потребам».
«Голос» виражає намір залучати до співфінансування певних проєктів:
- запровадимо обов’язкове співфінансування капітальних ремонтів багатоквартирних будинків з боку співвласників, міста та держави
-
пришвидшити створення мультифункціонального конгрес-холу – через взаємодію із приватними партнерами та заінтересованими сторонами.
У сфері культури «Голос» планує «підтримувати незалежні сучасні мистецькі проєкти через Фонд культури Львова, щорічно скеровуючи на програми Фонду не менше ніж 50 млн грн».
Дедлайни:
- Розробники програми «Голосу» не вказують конкретних дат, здебільшого висловлюються в майбутньому часі:
- «впроваджуватимемо новітні технологій для заощадження водних ресурсів»;
-
«побудуємо об'їзд центру міста, реалізуємо мале та середнє транспортне кільце».
У програмі чітко названий один термін:
«Ми підтримаємо створення та вихід на інституційну сталість впродовж 3 років Центрів швидкої професійної перекваліфікації для підготовки фахівців, які мають попит на ринку праці Львова».
Також зазначені кілька довготермінових проєктів, а партія заявляє про намір взятися за початковий етап їхнього втілення:
- «опрацюємо проєкт створення міської електрички та затвердимо дорожню карту на 20-річний період для втілення такої інфраструктурної трансформації міського простору»;
- «затвердимо план довгострокового розвитку освітньої мережі міста на 10 років»;
-
«плануємо побудувати нову сучасну муніципальну клініку (окремий корпус) впродовж найближчих 10-15 років».
Чіткість очікуваних результатів діяльності:
У програмі «Голосу» присутні завдання, ступінь реалізації яких складно буде визначити, оскільки вони описують не результат, а мисленнєвий чи організаційний процес:
- опрацюємо проєкт створення міської електрички;
- розпочнемо планування транспортних мультимодальних вузлів;
-
пріоритезуємо розробку детальних планів територій у районах, де садочків та шкіл бракує (6 разів вжито слово «пріоритезуємо»).
У програмі 36 разів використано слово «підтримка» та «підтримувати», що творить уявлення про ЛМР як співучасника, а не головну дійову особу:
- місто підтримає встановлення будинкових регуляторів тепла, що дають рівний розподіл тепла, скорочують перегріви та знижують рахунки за тепло до 40%;
- підтримуватимемо створення фондів різного типу та фокусу для екранобазованих бізнесів;
-
місто підтримує належне обстеження технічного, санітарного і протипожежного стану житлових будинків.
Зіставивши плани «Голосу» та запити львів'ян, можна дійти висновку: розвиток бізнесу зберігає свою пріоритетність для партії (за результатами опитування Tvoemisto.tv питаннями бізнесу стурбовані 1% львів’ян). Питання екології та зелених зон знайшли незначне висвітлення у програмі «Голосу». Проєкти в сфері мобільності, громадського транспорту та паркування – переважно розкриті. Опис планів партії відбувається без конкретизації джерел фінансування, виконавців та термінів (подекуди ініціативи передбачені на 10 і 20 років). Тож що саме Ярослав Рущишин зобов’язується зробити за 5 років каденції (в разі своєї перемоги на виборах міського голови), не вдається визначити однозначно.
>;Tvoemisto.tv також пропонує читачам ознайомитись із аналізом програм кандидатів на голову Львівської ОТГ за ключовими проблемами міста, які бачать члени спільноти «Твого міста»:
Також пропонуємо ідеї кандидатів на голову Львівської ОТГ для вирішення транспортної проблеми у Львові і проблеми сміття та хаотичної забудови.
Нагадуємо, що місцеві вибори відбудуться 25 жовтня. Щоб процес волевиявлення був успішним, дізнайтесь нові правила заповнення бюлетенів та роботи виборчих дільниць.
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Соломія Кривенко
Інфографіка: Марія Стахів
Вибір Твого міста
- Чи допоможе львів'янам щеплення від коронавірусу поїхати за кордон
- Усиновлення крок за кроком. Як у благодійному фонді «Рідні» допомагають стати батьками
- Правди не знав ніхто. Історія скульпторки і львівської легенди Теодозії Бриж
- Щороку їду на Майдан. Історія медсестри, чиє фото друкували світові медіа
- Перегони до Марсу і повернення на Місяць. Як Україна освоює космос із іншими
- То мороз, то відлига. Хто такі метеозалежні люди і до чого тут львівська погода
- Тут живе дух Львова. Як дають собі раду «Айболить» та «Юний технік»
- «Я недопильнувала». Батьки онкохворих дітей часто звинувачують себе
- Львів, який хочеться запам'ятати. Атмосферні фото засніженого міста
- Почути і перемогти. Як у львівській лікарні діти долають рак
- (Не) Доглянута старість. Які умови в будинках для літніх у Львові і скільки це коштує
- «Мама викликала швидку і знепритомніла». Історії людей, які отруїлись чадним газом
- Щоб усі були як рідні. Як у Львові працюватиме Центр підтримки дітей та сім’ї «Рідні»
- Робота на випередження. Як Рівне підготувалось до снігопаду і показало приклад іншим
- «Тут ближче до Бога». Розповідь про отця, який високо в горах лікує людей
- Халк прокидається. Львів'яни – про те, як Covid-19 впливає на психіку
- Хто такі медичні капелани і чому їх хочуть ввести у штати лікарень
- Не Польщею єдиною. Куди їдуть заробітчани після локдауну і що їм пропонують
- Лікар для всіх. У пам’ять про медика Євгена Марцинішка
- Французька кухня, віденські бали. Як жили львів'яни сто років тому
- Шанс жити. Для чого і як у Львові проводять пересадки органів
- Родимка, папілома, бородавка – як не пропустити рак шкіри. Поради дерматолога-онколога
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»