
Фото: Engin Akyurt, Unsplash
«Усе залежатиме від кожного з нас». Як львів’янам вийти із карантину
Не варто очікувати, що після 11 травня «все зміниться» і можна буде ходити на пікніки. Вихід із карантину залежить від кожного з нас, наскільки ми будемо відповідальними. Маска, рукавички і антисептики мають бути постійно з нами, кажуть експерти.
Читайте також: Пережити епідемію. Що робити, якщо ви захворіли на коронавірус
Уряд визначив 5 етапів виходу із карантину. Tvoemisto.tv розпитало різних спеціалістів, як вони радять правильно й безболісно вийти з карантину.
Як правильно вийти із карантину? План від психолога
Засновниця психологічної студії «Сенс» Мар’яна Франко каже, що варто уникати надмірних очікувань від завершення карантину – «синдрому нового року», мовляв, «коли закінчиться карантин – все в моєму житті зміниться».
«Такі нереалістичні очікування загрожують розчаруванням, а то й депресією. Адже вихід з карантину не буде одномоментним і надалі буде супроводжуватись багатьма обмеженнями. Та й саме по собі завершення карантину не змінить нічийого життя», – пояснює Мар’яна Франко.
Тому психологиня рекомендує розробити план особистої адаптації наперед.
«Визначте: що залишиться незмінним у вашому житті? Швидше за все це всі ті речі, які були і до карантину: діти, робота, звичка перепрацьовувати тощо. Що навпаки зміниться? Це ті звички, на які карантин уже вплинув: необхідність дбати про гігієну та безпеку в громадському транспорті, обмеження подорожей, певні зміни в роботі. А також я рекомендую включити до свого плану один важливий пункт, який допоможе вам відчути, що ви все ще керуєте власним життям – а що я сам хочу змінити у своєму житті після карантину?», – говорить Мар’яна Франко.
Чи можна буде знайти роботу? Відповідь економіста
У Львові найперше заворушиться, ймовірно, малий бізнес, який пропонуватиме роботу, до прикладу – перукарні, салони та інші заклади, діяльність яких раніше заборонили. Про це говорить доктор економічних наук, професор Ростислав Славюк. Також запрацює сфера доставки, продажу, форсування продуктів – овочів і фруктів. Пожвавлення у сільському господарстві у травні викличе потребу у сезонних працівниках. Це будуть перші робочі місця, де можна заробити.
Також, якщо відновить роботу громадський транспорт, то тут може з’явитися сотня робочих місць. Крім того, буде певне пожвавлення у сфері оренди квартир, прибирання приміщень. Однак на великих підприємствах суттєвої потреби у працівниках не буде, каже економіст. Навпаки, у червні-липні там можливі скорочення. Не припиниться також ремонт доріг і загалом «комунальні роботи». Загалом, травень-червень є сприятливими для робіт, де можна залучити незайнятих людей.
Також у часи кризи важливо подумати, чим ми можемо заробляти ще, чи можемо якесь своє хобі перетворити у заробіток. Так вважає викладач фінансів Львівської бізнес-школи Михайло Колісник.
І хоч із карантином розвинулися такі напрямки як доставка, продажі онлайн та послуги пошти, після виходу з карантину відбудеться їхнє певне згортання. Натомість відновлюватимуться класичні економічні напрямки, які працювали до запровадження обмежень. Йдеться про громадський транспорт, заклади харчування, непродовольчі магазини, туризм тощо, каже економіст Андрій Новак.
Читайте також: «Коли закриваються одні двері – відкриваються інші». Як львів'яни приборкали карантин
Є шанс вийти швидко. Прогноз медика
То чи реально вийти із карантину за планом уряду, який визначає дуже чіткі (на перший погляд, майже не реальні) вимоги, епідеміолог, завідувачка відділу інфекційних хвороб Львівського обласного центру громадського здоров'я Олена Левицька запевняє, що все залежитиме від поведінки кожного з нас.
«Медики роблять все, що від них залежить. А ми маємо робити своє. Якщо ми будемо дотримуватись правил, поважати один одного, то ми швидше вийдемо із цього процесу. У нас є величезний шанс розпочати перший етап з 11 травня і перейти у наступний. Але якщо будемо ігнорувати правила, виходити без масок, рукавичок та дезінфікуючих засобів, не дотримуватися дистанції, то захворюваність тільки зростатиме», – пояснила Олена Левицька.
Отож вона радить львів'янам ще протягом тривалого часу носити маски або респіратори не нижче фільтру 2 ступеня захисту, одноразові рукавички та дезінфікуючі засоби. Особливо, коли варто відвідати якісь заклади. У парках, скверах все одно варто одягати маску, бо ми не знаємо, хто може пройти повз нас. Після приходу додому щоразу обов’язково треба ретельно мити руки не менше, аніж 30 секунд. Витирати їх бажано одноразовими рушничками, а опісля дезінфікувати антисептиками з вмістом спирту не менше 60-70%. Щоби шкіра рук не страждала, можна використовувати косметичні зволожувальні або живильні креми. Також львів'янам ще на тривалий час відмовитися від обіймів та вітань із рукопотисканням. І, що особливо важливо, – зберігати дистанцію.
То як власне відбуватиметься вихід з карантину?
На першому етапі, якщо протягом 10 днів кількість виявлених осіб із Covid-19 не зміниться і буде на одному рівні або відхилення буде у межах 5%, то за таких умов можна буде відвідувати парки, сквери, зони відпочинку, але дотримуючись дистанції не менше ніж у 2 метри і використовуючи маски чи респіратори, і не більше 2-3 осіб з однієї сім'ї. Про пікніки з товариством ще думати дуже рано, каже Олена Левицька.
Відкриються також частина об’єктів індустрії краси, салони перукарень. Можна буде проводити тренування, але без глядачів. Дозволятиметься оптова і роздрібна торгівля непродовольчими товарами. Крім того, можуть запрацювати кав'ярні, але з обслуговуванням на виніс. Запрацюють нотаріуси, адвокати, аудитори, але теж не більше 2-3 осіб.
На другому етапі, якщо протягом 10-ти днів поспіль відсоток виявлених щоденно буде зменшуватись, а одужання буде зростати, тоді знімуть обмеження на побутове обслуговування населення, відновлення навчання випускних класів у школах для підготовки до ЗНО. Спортивні зали та бізнес-центри також зможуть працювати, але без перенавантаження. Мають складатися графіки відвідування, але в одному залі чи приміщенні не можуть перебувати більше 10 осіб. Дистанція залишається у силі, хоча б 1,5-2 метри. Готелі мають запрацювати, приймати людей, яким потрібно по роботі, але із дотриманням усіх визначених раніше правил. Також можливі відновлення спортивних змагань, якщо команди не перевищать загальну чисельність у 50 осіб, знову без глядачів.
Читайте також: Повна відміна карантину призведе до 120-140 тисяч смертей до кінця року, – МОЗ
Третій етап передбачатиме розвантаження медичної системи від хворих. Кількість тих, хто одужав, має удвічі-утричі перевищувати попередній період. І не повинно бути різкого розриву із новими зверненнями хворих. Заклади охорони здоров'я повинні вивільнятися. Тоді запрацюють спортивні, дитячі майданчики зі збереженням дистанції та всіма засобами захосту. Запрацюють окремі заклади освіти, які визначатимуться територіально. Дозволять соціальні перевезення на роботу, може запрацювати міжміське транспортне сполучення, але в межах області. Запрацюють також торгово-розважальні центри, в яких є бутики-магазини, але без відкриття дитячих і розважальних закладів. Зможуть запрацювати деякі кінотеатри і театри, але обмежені у кількості та за дистанції глядачів. Відчинять хостели, бази відпочинку, але мешканців не має бути більше 50 осіб. Врешті запрацюють заклади громадського харчування з відвідувачами, але з дистанцією.
Четвертий етап стане можливим, якщо протягом 10 днів поспіль не буде нових випадків, пов’язаних між собою. І щоденна кількість нових, не пов’язаних випадків, буде меншою, аніж 5 випадків на область. Мають знизитися первинні звернення. І навіть контактуючи з іншими, потенційно люди не повинні заражатися. Тоді запрацює весь наземний громадський транспорт, торгово-розважальні комплекси, зали, усі заклади громадського харчування, культурні та освітні установи. Тоді має бути планова медична допомога. Стоматологічні клініки мають надавати повну стоматологічну допомогу.
П'ятий етапт передбачає припинення внутрішньої передачі вірусу всередині країни, між областями, і зокрема у Львові. Якщо будуть тільки привезені випадки з-за кордону. Тоді будуть скасовані всі інші обмеження, окрім встановлених місцевою владою на певних територіях.
В уряді кажуть, що повна відміна карантину без запровадження обґрунтованих профілактичних заходів призведе до 120-140 тис. смертей до кінця вже цього року.
Христина Гоголь
Вибір Твого міста
- Гайда на лижі! Різноманітні гірськолижні курорти неподалік Львова: умови, ціни
- Не хотіли чекати. Як мешканці Кастелівки самі відновили історичну браму
- Єгипет і Мальдіви. Куди їдуть львів`яни взимку і що вигідніше в час пандемії
- Тюбінг і оригінальні розписи столітньої давності Модеста Сосенка. Подорож Львівщиною на один день
- Менше популізму, більше технологій. Як 2020 рік змінив траєкторію світу
- Гроші є, інвестиції – будуть. Що чекає на економіку України у 2021 році
- Не тільки лижі. Де активно відпочити на Львівщині узимку
- Богдан Шумилович: У довоєнній Галичині не святкували від «Романа до Йордана»
- Будьте гнучкими. Як спланувати 2021 рік, коли невідомо, що буде за тиждень
- Подруга президента Франції. Історія львів'янки, яка єдина написала радіодиктант без помилок
- Таємниці княжого храму святого Миколая. Екскурсія найстарішою церквою Львова
- Старший друг. Як у Львові працює наставництво для дітей-сиріт
- Коронавірус і Різдво. Із якими обмеженнями святкуватимуть в Україні та Європі
- Потрібні нові холодильники. Як Львів готується отримати вакцину проти коронавірусу
- Наші світильники є у Франції та США. Як львівська компанія запалює світло по всьому світу
- «Моє тіло – моє діло». Як у Львові запроваджують сексуальну освіту для дошкільнят
- Цілющі вода й повітря. Де на Львівщині зміцнити імунітет і відновитись після хвороби
- Безробітні є, а вакансії? Де і кому можна знайти роботу у Львові
- Ремонт без проблем. Як зробити усе так, щоб не пошкодувати і не втратити гроші
- Чи можуть львів’яни уникнути зростання ціни на доставку газу. Роз’яснення
- «Вийшла в ліс і почала кричати». Історія ВІЛ-позитивної львів’янки
- Розуміти одне одного. Чого очікують від влади Львова громадський сектор, медицина і Церква
- Навіть взимку діти цілий день у парку. Як у Львові створили незвичний «дитсадок»
- Карантин добив. У Львові закривають культову «Українську книгарню»
- «Двері відчинені». Як вирішують скандал у Львівській міській раді
- Закон, повага та (не)чинний Садовий. Що відбувається у Львівській міській раді
- Лікували все життя. Історія подружжя медиків, чиє життя забрав коронавірус
- Львів і його села. Як місто розширювало свої території
- Бути першими – це велика відповідальність. Як змінювалася ІТ-компанія ЕРАМ протягом 15 років в Україні
- Люди з ментальними розладами помирають від Covid-19 частіше за онкохворих? Нові дослідження
- Дебати Андрія Садового і Олега Синютки. Як це було
- Правда чи брехня? Фактчекінг і експертний аналіз дебатів Садового і Синютки
- Не втратити ґрунту, на якому стоїмо. Вахтанг Кіпіані про українські змісти
- Львів – проти. Чи працюватимуть на вихідні у місті кафе, ТРЦ і перукарні
- Чи можуть бути у Львові англомовне навчання та добра медицина?
- Українська стала мені рідною. Історії тих, хто вчив мову у дорослому віці
- У ньому вся сіль. Мандрівка вихідного дня у Дрогобич і Нагуєвичі
- Медичний канабіс в Україні. «За» і «проти» та що каже Церква
- Чи закривати школи у випадку локдауну та що роблять у Європі
- Троянський кінь для супербактерії. Як у Львові розробляють новітній антибіотик
- Перекласти Шептицького на сучасний лад. Як у Львові пройшло бієнале Митрополита
- «Осиротілі юрби гуляк». Як ведеться на карантині ресторанам Європи і світу
- Місцеві вибори 2020 у Львові та ОТГ. Найважливіше. Фото, відео. Оновлюється
- Реконструкція Винників. Репортаж з містечка, яке вперше не голосувало за власного мера
- Літати по-новому. Що корисного можуть дати пасажирам карантинні зміни в авіації
- Онлайн-голосування на виборах – прогрес чи смерть для демократії
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» УГП
- Вибори до Львівської міськради. Перша десятка партії «Варта»
- Що Кошулинський обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Слуга народу»
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» партії «Голос»
- Що Рущишин обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- Диригент швидкої допомоги. У пам’ять про лікаря і любителя джазу Ігоря Орлова
- Замок, космічна екскурсія і музей людських історій. Мандрівка Золочівщиною
- Місцеві вибори пройдуть за новими правилами. Що змінилось?
- Дзвонила всім підряд у телефонній книзі. Як львівська вчителька поборола рак
- Хаотична забудова та сміття. Як кандидати на мера Львова вирішуватимуть ці проблеми
- Захищати не лише на передовій. Як із маленьких справ будується захист країни
- Що Зінкевич обіцяє зробити для Львова. Аналіз програми
- На «В» з мінусом. Дитячий онколог Роман Кізима про медицину у Львові
- Чи можуть Львівщину «закрити» на карантин і кого це зачепить у першу чергу
- Єдина надія на подолання пандемії. Чи все так просто з вакциною проти Covid-19
- Що обіцяють Садовий і Синютка зробити для вирішення транспортної проблеми. Аналіз програм
- Із корицею, веганський і на когуті. 7 рецептів борщу від відомих львів'ян
- Нова економічна реальність. Де зараз є і куди прямує економіка України
- Чому будівництво вітряків на Боржаві розглядають в суді і до чого тут репутація України в Європі
- «Як перетворити кризу у можливості». Не час різати одне в одного бізнес-пиріг, треба його збільшувати
- Як-як тебе звуть? Історії львів'ян з незвичними іменами
- Посаг для Львова. Що принесуть у Львівську ОТГ Грибовичі і Малехів
- Гасити пожежу голими руками. Чому вчителів у Львові не тестують на Covid-19
- Привіт з далеких галактик. Як на Львівщині працює Центр космічних досліджень
- Треба вичавити з себе совок, а потім ще раз і ще раз. Кауфман у влозі Рущишина
- Втратити, щоб відчути цінність. «Як перетворити кризу у можливість» у галузі гостинності
- У світі почали використовувати нові тести на Covid-19. Що це і чи будуть вони в Україні
- З нас насміхаються. Чому львів'яни вийшли на Бандери захищати бруківку
- Вибори до Львівської міськради. Перша «десятка» Європейської солідарності
- «Тримати лінію фронту і захищати своє». Жадан у влозі Рущишина
- Нам бракує мишей. Як у Львові розробляють вакцину від коронавірусу
- Карантин допоміг вдосконалитися. Як пандемія змінила роботу «Майстерні Improv»
- Усе про авіакатастрофу військового літака Ан-26 на Харківщині в один клік. Фото, відео. Оновлюється
- Що обіцяє Садовий зробити для Львова. Аналіз програми
- Чому львів’яни досі п’ють хлоровану воду і чи здатні політики вирішити проблему
- Тепер нас знають і поважають. Як перекладачка просуває Львів у світі
- На Covid-19 хворіють повторно. Чи варто панікувати
- З Нью-Йорка до Львова. Як американський актор знімався в містичному трилері
- Завжди перший. У пам’ять про педіатра Богдана Остальського
- «Якщо справою не живеш, то не будеш успішним». Як поїхав під час пандемії «Чудо Тур»
- 3D друк, Zoom і нафта. Яким галузям і компаніям дісталась корона, а кому від неї і добряче дісталось
- Ризики збільшуються, але страху вже немає. Львівський готельєр про бізнес у час Covid-19
- Чи працюють у Львові правила МОЗ про госпіталізацію пацієнтів з Covid-19
- Верховний головнокомандувач. Що робив Володимир Зеленський на Яворівському полігоні. Репортаж
- Чи вартує в час пандемії вакцинувати дітей від грипу. Пояснення педіатра
- Що «Є» у Львові? Як популярна мережа книгарень потрапила у скандал
- Пройти випробування пандемією. Економічні загрози та можливості напередодні другої хвилі ковіду
- Смерть чоловіка у центрі Львова. Як у майбутньому запобігти таким випадкам
- Новий рядок у паспорті та єдиний транспорт. Що буде у Львівській ОТГ
- Чорні глечики і Біла пані. Подорож у Гавареччину і Підгорецький замок
- Україна після 25 жовтня. Як житимуть громади за новими правилами
- Повернути працівників в офіс. Як робочі стіни можуть стати простором для ідей
- Як працює та чи дієве донорство плазми крові при коронавірусі