molbuk.ua

molbuk.ua

Як чернівецькі школи набиратимуть учнів до першого класу. Пояснюємо

2551 0
Директори та вчителі побачать своїх першачків тільки 1 вересня. Згідно з новими правилами школи більше не будуть проводити співбесіди, конкурси та перевірки знань. Як потрапити до омріяного навчального закладу та чи дійсно нова система знизить корупцію – розбираємось разом.

У чому полягає нововведення?

1 травня управління освіти міської ради закріпило навчальні заклади за будинками та вулицями міста. Таким чином сформувались території обслуговування. Діти, які проживають у межах території обслуговування, мають право на першочергове зарахування до відповідної школи. Переглянути, до якої школи закріплена дитина, можна тут.

Разом із дітьми, які проживають у межах території обслуговування, першими до шкіл потраплять три категорії:

1)діти, брати і сестри яких уже навчаються у школі;

2)діти працівників закладу освіти;

3)випускники дошкільного підрозділу школи (у випадку його наявності).

Нова система запроваджена з метою ліквідації корупції з освіти. Першачки не проходитимуть співбесід та вступних випробувань, батьки не сплачуватимуть вступні внески.  

Діти можуть йти тільки в ту школу, за якою закріплені?

Ні. Батьки мають право обирати навчальний заклад для дитини. Закріплення гарантує будь-якій дитині право на навчання у найближчому закладі освіти. Якщо ж ви хочете віддати дитину до конкретної школи, то подаєте заяву та претендуєте на вільні місця у ній. За словами голови управління освіти ЧМР Сергія Мартинюка, у Чернівцях немає навчального закладу, який повністю заповнений дітьми із своєї території обслуговування.

Мене влаштовує школа поряд. Як туди потрапити?

До 31 травня заклади освіти приймають заяви про зарахування дитини. Один із батьків повинен взяти паспорт та принести:

  • заяву визначеного зразка;
  • копію свідоцтва про народження дитини (під час подання копії демонструють оригінал свідоцтва);
  • оригінал або копію медичної довідки № 086-1/о
     

Якщо дитина претендує на зарахування за територією обслуговування, до переліку додається копія документу одного з батьків, що засвідчить проживання дитини у межах цієї території. Уже зараз директори шкіл демонструють стоси різноманітних документів, що підтверджують прописку: від довідки із ЖРЕПУ до копії прав власності на житло.

Школа не має права вимагати жодних інших документів. Кількість заяв до навчальних закладів не обмежена: батьки можуть подати документ і у найближчу школу, і в омріяний заклад освіти. Також не є обов’язковою присутність дитини під час подання документів та наступних етапів зарахування.

Які ще етапи зарахування?

Під час першої хвилі, що пройде до 1 червня, до навчального закладу потраплять діти, які мають право на першочергове зарахування. Якщо після зарахування цих категорій дітей у школі залишились місця, то у закладі розпочинається друга хвиля зарахування.

Під час другої хвилі школи відбиратимуть дітей, які претендують на вільні місця. Вона триватиме з 5 по 10 червня. Дітей на вільні місця обиратимуть шляхом жеребкування.

Після третьої хвилі, що триватиме до 15 червня, у навчальні заклади зарахують дітей за результатами жеребкування.

Жеребкування? Це як лотерея?

Так. Місця у першому класі будуть розігруватись. Школа формує список із дітей, батьки яких подали заяву до навчального закладу, але не проживають на території його обслуговування. Інформує батьків про дати проведення жеребкування, проте їх присутність під час розіграшу необов’язкова.

Жеребкування проводится за допомогою барабана, скриньки або іншого прозорого пристрою. Батьки, або у разі їх відсутності, член конкурсної комісії школи, у алфавітному порядку витягують жеребки зі скриньки. Якщо батькам повезе – на їх жеребку буде позитивна відповідь – дитина займе вільне місце. Результати жеребкування одразу фіксуються в протоколі.

Батьки мають право перед початком розіграшу оглянути скриньку та жеребки. Також на жеребкуванні можуть бути присутні представники медіа та громадських об’єднань.

А якщо моїй дитині не вистачить місця?

Директори закладів освіти повинні вжити заходів для зарахування усіх дітей, що проживають на їхній території обслуговування. Згідно з наказом Міністерства освіти і науки, вони можуть відкрити додаткові класи, запровадити другу зміну, вивільнити інші приміщення навчального закладу.

Якщо ці заходи не допоможуть, управління освіти має запропонувати на вибір батьків перелік закладів освіти, максимально доступних і наближених до місця їх проживання, а також сприяти зарахуванню дітей до обраних їхніми батьками закладів освіти.

А як підуть до школи діти національних меншин?

До класів, у яких навчання поряд з державною здійснюється національною мовою, першочергово зараховуються діти, які належать до цих національних меншин. Такі заклади ведуть декілька списків зарахування: діти із національних меншин, брати і сестри тих, хто уже в нас навчається, перелік дітей із територій обслуговування та список всіх охочих.

Міське управління освіти пішло на зустріч школам із вивченням мов національних меншин. Вони ділять територію обслуговування із іншими навчальними закладами. Наприклад, Школа №41 з вивченням єврейського етнокультурного компонента із ЗОШ №14.

Що робити, якщо моя дитина потребує навчання в інклюзивному класі?

Якщо дитина проживає у межах території обслуговування школи, то для неї буде створений інклюзивний клас. За словами директора управління освіти Сергій Мартинюк, в Чернівцях будуть розглядати кожен випадок індивідуально, щоб діти йшли до шкіл з досвідом інклюзивної освіти.

Батьки до переліку документів можуть додавати оригінал або копію висновку про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини чи витягу з протоколу засідання психолого-медико-педагогічної консультації для зарахування дитини в інклюзивний чи спеціальний клас.

Діти із наближених сіл можуть навчатись у міських школах?

Навчатись можуть, а претендувати на першочергове зарахування – ні. У Чернівцях є навчальні заклади, де біля 20% діти не мають міської прописки. Філій міських закладів освіти у селах Чернівецької області відкривати не планують. За словами Сергія Мартинюка, представники навколишніх сіл не звертались із таким проханням.

Нова система знищить корупцію в освіті?

Вона знизить її ризики на етапі зарахування дитини до навчального закладу. Теоретично. Проте, внаслідок нововведення корупційні ризики виникають при зборі пакету документів до школи. Зараз в інтернеті поширюються оголошення щодо продажу фіктивної прописки для школи. Жодних перевірок документів та інформації про те, хто їх може здійснювати, МОН не поширювало.

Джерела: Наказ про затвердження Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, повідомлення управління освіти ЧМР, голова управління освіти Сергій Мартинюк, директорка школи №41 з вивченням єврейського етнокультурного компонента Людвига Цуркан.

Олена Дуняк

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.