Як рада може позбавити мера повноважень та чому це ще нічого не означає

4551 0
Секретар міської ради Василь Продан подав проект рішення про дострокове припинення повноважень міського голови. Олексій Каспрук став міським головою Чернівців як самовисуванець та отримав 64,47% голосів виборців. Питання про припинення його повноважень депутати міської ради розглянуть на травневій сесії. Як можна усунути мера та чому це не так просто, як було в 2011 – розбираємося разом.

Що не так із мером?

За словами ініціатора проекту Василя Продана, підставою для позбавлення повноважень міського голови є низка незаконних рішень, яку він ухвалив. Наприклад, звільнення головних лікарів медичних установ. А ще «безгосподарність мера та призначених ним керівників призвела до того, що Чернівці у рейтингу найкомфортніших міст за кілька років із першого місця скотилися до останнього».

Чи є це достатньою підставою для позбавлення повноважень?

Просто заяви – ні.

Розробник проекту рішення про припинення повноважень міського голови має вказати у супровідних документах, у чому полягають та чим підтверджуються порушення норм Конституції, законів України міським головою. Адже ч.10 ст. 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

На сесії депутати вже самостійно дають оцінку проекту рішення про припинення повноважень міського голови та ймовірним незаконним діям й одразу голосують. Це рішення має бути прийняте шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Чи вдасться секретарю отримати цю кількість голосів?

Вірогідно, так.

Василь Продан очолює фракцію «Рідне місто», яка має 10 депутатів в міській раді. Проте знаковим для демонстрації розкладу сил в міській раді було голосування за кандидатуру самого Василя Продана на посаду секретаря ради, яку запропонував його однопартієць Володимир Бешлей. За його обрання секретарем міської ради проголосувало 26 депутатів міської ради. Шість депутатів проголосувало проти, шість бюлетенів було зіпсовано. Загалом голосувало 38 депутатів.

Натомість, коли у січні 2016 року кандидатуру на посаду секретаря пропонував міський голова Олексій Каспрук, міська рада не проголосувала та працювала і далі без секретаря.

Тобто мера міста можна позбавити повноважень без консультації із громадою?

Так.

Міська рада має право:

а) простою більшістю голосів депутатів відкритим поіменним голосуванням висловити недовіру міському голові (п. 10 ч. 1 ст. 26 Закону);

б) двома третинами голосів депутатів таємним голосуванням достроково припинити повноваження міського голови (п. 16 ч. 1 ст. 26 Закону);

в) за наявності рішень суду про визнання розпоряджень чи дій міського голови незаконними може порушити перед Верховною Радою України питання про призначення позачергових виборів міського голови (ч. 9 ст. 79 Закону);

г) за поданням територіальної виборчої комісії прийняти рішення про дострокове припинення повноважень за народною ініціативою міського голови, який був обраний шляхом самовисування (ч. 8 ст. 79 Закону);

д) призначити міський референдум щодо дострокового припинення повноважень міського голови як за власною ініціативою, так і на вимогу не менш як однієї десятої частини громадян, що проживають на відповідній території і мають право голосу (ч. 4 ст. 79 Закону).

Мера, якого обрала громада, усувають депутати, які також є представниками громади. Це демократично?

Так.

Виборці передають право представляти їхні інтереси депутатам у міській раді, які й приймають рішення у даному випадку.

Політолог Андрій Круглашов коментує подібну ситуацію як таку, коли влада йде від народу, але до народу не повертається. Система стримувань і противаг, коли сильний і мер, і рада, є недосконалою, адже за неї, дають одразу червону картку, а жовтої – попереджувальної – не існує.  

Депутати позбавлять мера повноважень, а що далі?

Після усунення мера виконувачем його обов’язків стає секретар ради. Що цікаво, у більшості попередніх випадків в Україні секретар був представником провладної політичної сили або лояльної до неї, тому отримував підтримку з Києва. Натомість те, як будуть розвиватись події у Чернівцях, більше залежить від локального рівня.

Далі секретар міської ради не пізніше як на п’ятнадцятий день з дня прийняття відповідного рішення звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів міського голови.

У разі дострокового припинення повноважень міського голови відповідні позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Радою України не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня дострокового припинення повноважень міського голови.

При цьому, варто зазначити, що двох третин голосів недостатньо, щоб позбавити мера повноважень. Якщо він належним чином виконує свої обов'язки, то рішенням суду буде поновлений на посаді.

А так буває?

Так!

Центральний районний суд Миколаєва скасував рішення Миколаївської міської ради про дострокове припинення повноважень мера Миколаєва Олександра Сєнкевича та поновив його на посаді. Суд визнав, що депутати міської ради прийняли рішення із великою кількістю порушень діючого законодавства та процедури прийняття данного рішення. Окрім того, справи про порушення законів мером, на які посилались депутати, не були ще розглянуті судом на момент рішення про припинення повноважень мера.

Чому цей випадок важливий?

Міський голова Олексій Каспрук в коментарі «Твоє місто. Чернівці» сказав, що буде відстоювати свої інтереси у суді. За його словами, за Януковича влада впливала на суд таким чином, що жоден міський голова не міг поновитись на посаді, а зараз відстояти свої права можливо.

На думку Андрія Круглашова, випадок зі Сєнкевичем може демотивувати чернівецьких депутатів голосувати за. Водночас така ситуація може піти на користь і самому Олексію Каспруку, якщо його позбавлять повноважень, а потім він поновиться через суд.

Як може вплинути громада?

Якщо рада таки проголосує, громаді залишається очікувати на рішення суду щодо оскарження або на позачергові вибори міського голови.

Здається, таке вже було…

31 березня 2011 року депутати Чернівецької міськради проголосували за дострокове припинення повноважень Миколи Федорука. За його словами, це була ініціатива регіоналів, а чинній на той час владі потрібні були «ручні мери». Цікаво, що Федорук на той час уже вп'яте посів крісло мера. Мер спершу звернувся до суду, однак коли процес став затяжним, свої вимоги екс-мер відкликав.

Чому цього разу все не так просто?

Тому що є прецедент, який ми згадували вище, коли міського голову Миколаєва поновили на посаді.

Також Чернівецька міська рада хоча і є сильною, але назвати її продуктивною складно. Прибрати мера вдасться за умови, що за цим всім є конкретний стратегічний прорахунок та бачення, як вийти із цього процесу.

Джерела: політолог Андрій Круглашов; юрист Громадського руху Чесно Максим Хаврат; міський голова Олексій Каспрук; ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні»; «Дострокові припинення повноважень міських голів: найбільш резонансні випадки (2010-2012)», Асоціація міст України.

Христина Гаврилюк

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.