Молодий Буковинець

Молодий Буковинець

Як студентське свято у Чернівцях стало Всесвітнім днем вишиванки

890 0
Для того, щоб взяти участь у Дні вишиванки, достатньо одягнути символ свята на роботу чи до університету. Цю традицію започаткували студенти, згодом її перейняли викладачі, до них приєднались інші міста, а в кінці – українська діаспора. Як свято, яке заснували у перервах між парами, стало всесвітнім – розповідаємо.

З чого все почалось?

Студент факультету історії політології та міжнародних відносин Ігор Житарюк прийшов на пари у вишиванці. На перерві тоді ще студентка Леся Воронюк запропонувала зробити флешмоб. Ідея полягала в тому, щоб в один день року всі студенти одягли вишиванки на пари. Перша акція зібрала небагато учасників. Наступного року студентів було вже більше. Засновники робили масові гуляння посеред холу факультету з варениками та узваром. День став святом університету. Потім Чернівців. України. Світу.

З університету? Серйозно?

Так!

А у 2011 році центральний корпус сам «одягнув» вишиванку. Тоді ж студентство міста замахнулось на рекорд Гіннеса за кількістю одночасно одягнутих у вишиті сорочки людей. За словами Лесі Воронюк, молодь і студентство залишається рушійною силою свята. Для наступних поколінь організатори Дня вишиванки залишили невеличке послання, яке зберігається у дворику факультету ІПМВ. А в холі зберігають ту саму вишиванку, з якої все почалося.

Рекорд Гіннеса встановили?

Так. У 2011 році вишиванку одягли чотири тисячі буковинців. Рекорд зафіксували на Центральній площі.  

А як ще святкували День вишиванки у Чернівцях?

Чернівці утворювали живий герб України із людей у вишиванках, проводили етнопокази та переодягали у вишитий одяг статую Європи на вулиці Кобилянській.

У 2012 році у Чернівцях започаткували традицію дарувати вишиванки немовлятам, народженим в День вишиванки. 

Так склалось, що вишиванками для малюків обмінюються між Сходом і Заходом. У 2016, Чернівці передали вишиванки новонародженим Мелітополя Запорізької області.

А що цьогоріч?

Цьогоріч у день свята відкриють мурал, де зображена дівчина у вишитому одязі.

Як у інших містах?

Майже у всіх великих містах проводять паради у вишитих сорочках. У Дніпрі створили рекордну вишиванку. У Києві кондуктори одягали національне вбрання, а жителі столиці робили масове групове фото. А в Житомирі вишиту сорочку отримав пам'ятник основоположнику практичної космонавтики Сергію Корольову.

У Львові студенти та працівники університету ім. І. Франка утворили «живу» вишиванку. Цього року організаторка Леся Воронюк назвала особливим етнопоказ у Мистецькому арсеналі. Моделями на ньому стали жінки, які воюють на сході країни.

Всесвітній день вишиванки дійсно всесвітній?

День вишиванки святкується у всіх країнах, де є українська діаспора. Цього року можна переглянути стрими із святкувань з різних частин світу тут.

Чим особливі буковинські вишиванки?

Так. Кожен регіон України має свій унікальний орнамент і техніку вишивання. Ба більше, вишивані сорочки у Сторожинці та Вашківцях – також різні.

Буковинську вишивку раніше називали ляпанкою через велику кількість квітів, вишитих гладдю. І важить вона майже 10 кілограм, адже буковинські вишиванки рясно прикрашаються бісером. Бісер привозили ще перші купці з Відня. Буковинська вишивка складна та на багата техніками, кольорами та орнаментами.

Цьогоріч організатори влаштують акцію «Звідки твоя». Це серія із 20 постерів, на яких зображені орнаменти з різних регіонів України. Організатори хочуть вкотре показати, що вишиті сорочки мають  неймовірну красу та є різноманітними, і що їх одягали на всій території України, на тимчасово окупованих землях також.

Олена Дуняк