Як у Чернівцях говорили про права жінок у форматі форум-театру

425 0
Громадська організація «Театр для діалогу» провела мозковий штурм про права жінок у форматі форум-театру.

Вистава була присвячена темі жінки з дитиною та проблемам, які можуть її спіткати в буденному житті. Усі сцени вистави були побудовані на реальних подіях з життя акторок – вони знали все, про що говорили і відтворювали власний досвід. Те, як інколи чоловіки байдуже ставляться до своїх дітей та не готові розділяти відповідальність за їх виховання, як в сім’ї практикують психологічне та фізичне насильство, як жінка випадає з соціального простору після народження дитини і як справляється з цим. Метод театру у цьому випадку є інструментом, що дозволяє створити безпечний простір, де люди, які мають досвід дискримінації, почуватимуть себе добре.

 

 

Під час майстерні жінки-учасниці проекту «Одна з нас» розбирали три рівня влади та поняття гендерної лінзи. «Ми дивились на рівень індивідуальний: як в родинах та колективах почувають себе різні жінки. Також розглядали рівень культурний, досліджували, які ресурси, вплив та владу мають жінки в нашому суспільстві. Розглядали системний рівень, тобто, законодавство, інструменти захисту, та системні дискримінаційні тенденції», – каже фасилітаторка майстерні Олеся Архіпова.  

Будь-хто може стати актором у форум-театрі, навіть глядач. Він може долучитися до вистави після кульмінації, заперечити почуте і побачене, сказати, що думає по-іншому. Тоді дія наповнюється досвідом іншого. У множинності досвіду та діалозі полягає цінність форум-театру.

 

Сама вистава завершується кульмінацією, а все, що відбувається далі – імпровізація. Розвиток залежить від середовища і людей, від питань, які їх хвилюють та про які вони готові відкрито говорити.

«Ця майстерня і проект дають жінкам інструменти захисту, розуміння, що вони не винні в усіх труднощах, які їх спіткають. Вони починають бачити системність в історіях і отримують відчуття спільноти», – каже Олеся Архіпова.  

 

Форум-театр – це поєднання активізму і театру, де режисери та режисерки за методикою бразильського драматурга Аугусто Боаля намагаються розібратися в проблемних ситуаціях. В Україні  цю методику використовують, зокрема, щоб допомогти людям, які зіштовхнулися з воєнним конфліктом на Сході України. Аугусто Боал казав, що театр може допомогти побудувати майбутнє, замість того, щоб його чекати. Чернівчани на майстерні намагалися будувати діалог.

Анна Ільченко

Фото авторки

Цей матеріал було підготовлено в рамках Програми міжредакційних обмінів за підтримки Національного фонду на підтримку демократії NED​Новини від KINOafisha.ua.
Загрузка...
Загрузка...
Кінотеатр Планета кіно IMAX (Львів).

Коментарі (0)

Додати коментар