Покарання неефективні. Експерт Реанімаційного Пакету Реформ про боротьбу з корупцією

259 0
Тарас Шевченко про те, як змінювати систему і чому позбутися корупції неможливо.
stv.detector.media

stv.detector.media

Співголова Ради Реанімаційного пакету реформ, співзасновник Руху ЧЕСНО, стипендіат програми World Fellows 2017 Єльського університету Тарас Шевченко розповів на зустрічі прес-клубу «У чому сила громадянського суспільства?», організованого Лабораторією демократичних трансформацій, як потрібно боротися з корупцією. «Твоє місто. Чернівці» занотувало найцікавіші моменти.

У нас модерна культура пішла в перебільшення і возведення антикорупції і корупції у найголовнішу тему країни. Корупційним стало просто все: і те, що насправді цим є, і те, що не зовсім. Це не допомагає вирішувати проблему, швидше навпаки, створює емоційне враження, що в нас зовсім все погано і змінити це неможливо.

Дійсно,  позбутися корупції неможливо – вона є в усіх країнах. Питання в рівні та обсягах. Це все одно, що ми б сказали: «Ми хочемо, щоб злочинності не було взагалі». Ми можемо боротися зі злочинністю, але нам не вдається побороти всю злочинність. У всіх країнах є злочини. Є крадіжки, є вбивства. Ключовим залишається питання масштабів.

У нас є антиподи «корупція» і «антикорупція». Противагою корупції є належне врядування, правильно вибудувані системи. Тобто коли корупція є системним явищем, питання не тільки в тому, що людина схильна до власної наживи і вона бере. Питання в тому, що система побудована так, що вона будь-яку нову людину, яка зайде, буде сильно стимулювати адаптуватися до неї і приймати її правила.

Якщо студент навчався вісім років у медичному університеті, став фахівцем класним чи середнім, його держава потім зобов’язує відпрацьовувати в медичному закладі. Він приходить, а йому говорять, що у нього зарплата в 5 тисяч гривень. Чи він здатен прогодувати свою сім’ю, своїх дітей, думати про розвиток за ці гроші? Не здатен. Ми можемо створити умови, коли ніхто не буде давати гроші лікарям – чи це вирішення проблеми? Ні, це утопія. Або ці лікарі всі повтікають, або ніхто не буде йти вчитись на медика. Людина буде мислити «Чи цінує мою працю це суспільство, якщо я жебракую?».

Бачив в Інтернеті якийсь тест на знання корупційного законодавства. Було таке запитання: «Якщо ви дали лікарю 150 гривень, то це: лікар порушив закон, лікар і ви, тільки ви?». Правильною відповіддю було – «Лікар порушив закон і має сісти в тюрму». Або таке запитання: «Ви директор школи і вам вчителі на день народження подарували пляшку коньяку. Що ви маєте зробити?». Правильна відповідь – «Повідомити у відповідні органи і відмовитися від цієї пляшки». Це перебір. Народ не буде сприймати такі норми – ні лікарі, ні вчителі. Це полювання. Робити з усіх жертв антикорупційного законодавства, вимагати моральної чистоти, якої насправді не існує, і говорити кожному, що він поганий.

А проблема в тім, що система збудована неправильно. І вирішення цьому – перебудова системи. Якщо ми говоримо про вчителів та лікарів, то постає питання їхньої справедливої винагороди. І тому треба більше зусиль покладати, до прикладу, на медичну реформу. Якщо за її концепцією, зарплата терапевта має зрости в два-три рази ­– це точно той напрямок, в якому треба працювати.

Коли в нас була абсолютно корумпована система вступу в університети, чи затримання ректорів чи ще когось допомогли б вирішити проблеми з корупцією при вступі? Ніколи. Вирішення проблеми – це зміна системи вступу, запровадження ЗНО. І ця зміна була колосальною.

Чому спрацьовують більше зміни системи, ніж покарання? Опір самої системи значно менший. Коли ти говориш «ви всі маєте сісти в тюрму», то тебе самого посадять. Система буде боротися і швидко тебе переможе або ти будеш витрачати всю свою енергію і почуватися виснаженим постійно, а результату буде дуже мало.

Для людей важливе відчуття справедливості. Для цього достатньо посадити хоча би когось. Полювати на тих, хто брав і давав, тоді в цій країні мають сісти майже всі. Користі з цього для країни не буде.

Занотувала Аліна Кувалдіна

 


Читайте також:
Новини від KINOafisha.ua.
Загрузка...
Загрузка...
Кінотеатр Планета кіно IMAX (Львів).

Коментарі (0)

Додати коментар