У Чернівцях відкрили пам’ятник Розі Ауслендер. Чому їй та чому в Чернівцях

564 0
На площі Святої Марії біля будинку, де народилась німецько-австрійська письменниця.
Твоє місто.Чернівці

Твоє місто.Чернівці

Авторами проекту стали Гельґа фон Льовеніх та Петро Рихло.

За словами Надзвичайного і Повноважного посла Федеративної Республіки Німеччини в Україні Ернста Райхеля, Роза Ауслендер є представницею німецькомовних поетів, які перетворювали Чернівці на літературну столицю Європи. Тут вона видала першу збірку віршів «Райдуга».

Гельмут Браун, який знав письменницю за життя, згадує, як Роза Ауслендер в приватній розмові сказала, що Чернівці і Буковина належать до того етапу її життя, коли вона була найщасливіша. Саме тут Роза зустріла своє найбільше кохання – чернівецького журналіста і графолога Геліоса Гехта.

Проте у Чернівцях поетеса з єврейським корінням переживала й страшні часи німецької окупації. Вулиця, де розташований її будинок, входила до території гетто. Там вона переховувалась від депортації у підвалах, на горищах у роки Другої світової війни. У чернівецькому гетто вона познайомилась із Паулем Целаном.

«Роза у своїй поезії постійно поверталася до теми рідних Чернівців. Вона поставила у літературі своєрідний пам’ятник місту», – розповів Ернст Райхель.

Погруддя створили у рамках проекту «Буковинсько-галицький літературний маршрут» за фінансування Міністерства закордонних справ Німеччини.

Роза Ауслендер  — німецько-австрійська поетеса єврейського походження. Вона народилась 11 травня 1901 року в Чернівцях. Писала німецькою та англійськими мовами. У 1921 переїхала у США, де получила американське громадянство. Проте, через хворобу матері була змушена повернутись у Чернівці. До 1944 року перебувала в Чернівецькому гетто. Протягом року переховувалась від німецьких військ. Після звільнення міста радянськими військами імігрувала назад до США. У 1967 році повернулась до ФРН, де й померла.

Олена Дуняк

Фото авторки

Новини від KINOafisha.ua.
Загрузка...
Загрузка...
Кінотеатр Планета кіно IMAX (Львів).

Коментарі (0)

Додати коментар